Suncokret 2024

Шта грицка листове на сунцокрету, кренуо је напоље и сваки котиледон, је до пола огрицкан? Са пешчаром сам имао прошле године посла и он звекне цео котиледон, а ово само га грицка крајеве?
Kukuruzna ili repina pipa...
 
Да ли је вредело?
Прошле године ми је маказар појео 3.5 јутра сунцокрета а ове године вране повадиле 2.5 кукуруза. Мислио сам да им тако насумично побацам мало кукуруза да имају да једу али нисам да се не би намамили па да кад поједу то да крену да једу усев.
Pa usev je bio pojeden od uvratina nekih 100m,sredina je ostala nedirana al i to je stradalo dok nisam odreagovao,a nisam se setio ničeg drugog...to je u slučaju golubova,koji pasu iznikao usev i već povelik,dok klija i niče su napadali insekti,i tu nisam uspeo da se izborim...
 
Шта грицка листове на сунцокрету, кренуо је напоље и сваки котиледон, је до пола огрицкан? Са пешчаром сам имао прошле године посла и он звекне цео котиледон, а ово само га грицка крајеве?
Ista situacija.. Zagledao sam i nikakve insekte nisam nasao.. Ima malo i odgrizenog do zemlje, to je mozda zec ali to mi se vec desavalo a ovo do pola nisam video poslednjih par godina..
 
Sve ga dira i gricka.Ne volim očima da ga vidim i mnogo me nervira a moram da ga sejem jer nema alternative u nekim delovima atara.
 
Исти случај, морам га сејати терен такав кукуруз, пшеница и сунцокрет једино опстају и дају неки принос. Мислио сам ићи неки инсектицид али проблем морам видети да није блато, синоћ је лепо поливало, бар једном да га опрскам да изађе на површину па ће ми одма бити лакше.
 
Неома, 16.04. сетва
689e60ea214541989ed4346d2fb592aa.jpg
b6ceff00499c3ecad1689e61357e545a.jpg
d0121d5c6e9d9118b0ecf0088b8b5f43.jpg

Неома, опрскана тоталом после сетве 2л/кј+ тербутилазин 1л/ха+ с металохлор 1л/ха.
73c8bcf4c394d9ab46ecd9fd2a262f45.jpg
23c6eccfc2bc2136e790f06e35006379.jpg
611d240a4cfa84e1d0c975f7a6751322.jpg
 
Poslednja izmena:
Da li moze da se poseje kukuruz nad suncokret koji je isprskan sa kesicama?

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Sve ga dira i gricka.Ne volim očima da ga vidim i mnogo me nervira a moram da ga sejem jer nema alternative u nekim delovima atara.
Ista stvar i kod mene. Zbog neke zemlje moram menjari u plodoredu suncokret-psenica pa na tim parcelma nikne ko lud samonikli suncokret.
Ne da mi ide na zivce nego povraca mi se od takvih parcela. Tek posle spartanja krene da lici na nesto i prinosi budu ok zavisno od godine, ali da imam opciju ne bi zno tog suncokreta posejao!
U 99% slucajeva na boljoj zemlji idem soja i kukuruz. Pretprosle godine nakon soje na par parcela je posejan suncokret koji je bio i povaljen od vetra a ove godine kukuruz, samoniklog suncokreta na tim parcelama da se slogiras. Iako cu ga srediti ove godine u kukuruzu, ostace te parcele zakorovljene godinama sa tim samoniklim suncokretom!
 
Исти случај, морам га сејати терен такав кукуруз, пшеница и сунцокрет једино опстају и дају неки принос. Мислио сам ићи неки инсектицид али проблем морам видети да није блато, синоћ је лепо поливало, бар једном да га опрскам да изађе на површину па ће ми одма бити лакше.
Nema tu neke pomoci. Prskao sam neke parcele dva puta i nije pomoglo. Kada presevam te parcele ne teram spremac, nego usejem u stare redove. Onda kod ovaj nikne onaj drugi grickaju.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
 
Ja sam ga sejao duboko oko 7-7,5 cm sad se plasim nikako da izadje. 7 dan i fali mu jos da izadje. Je*bem ga. Vlage ima.
 
Ja sam ga sejao duboko oko 7-7,5 cm sad se plasim nikako da izadje. 7 dan i fali mu jos da izadje. Je*bem ga. Vlage ima.
Meni je komšija uslužno posejao sa diskosnom Solom, sabio seme do Kine i sad se pati, niti da ga presevam niti da ga ostavljam. Posejan 08.04 i jos se ne vidi na brazde..
 
Kod mene suncokret ima 2 cm klicu,trave ima bas dosta,a po svemu sudeci niče za 3 dana.
Kakva su vam iskustva sa terbisom,sutra moram da prskam,pa se dvoumim da li da radim samo total ili da dodam i terbis?
 
Meni je komšija uslužno posejao sa diskosnom Solom, sabio seme do Kine i sad se pati, niti da ga presevam niti da ga ostavljam. Posejan 08.04 i jos se ne vidi na brazde..
Пресејаван не чекај ништа тај нићи неће. Из искуства ти кажем доћиће до пред избијање и ту ће остати изгубиће енергију.
 
Ista stvar i kod mene. Zbog neke zemlje moram menjari u plodoredu suncokret-psenica pa na tim parcelma nikne ko lud samonikli suncokret.
Ne da mi ide na zivce nego povraca mi se od takvih parcela. Tek posle spartanja krene da lici na nesto i prinosi budu ok zavisno od godine, ali da imam opciju ne bi zno tog suncokreta posejao!
U 99% slucajeva na boljoj zemlji idem soja i kukuruz. Pretprosle godine nakon soje na par parcela je posejan suncokret koji je bio i povaljen od vetra a ove godine kukuruz, samoniklog suncokreta na tim parcelama da se slogiras. Iako cu ga srediti ove godine u kukuruzu, ostace te parcele zakorovljene godinama sa tim samoniklim suncokretom!
Sto ne probas 2 godine psenica, pa ne znam da li radis repicu mozda nju ubaci, ili rizik jedne godine kukuruz pa opet psenicu i onda suncokret ...
 
Vec sam napisao da na tim parcelama vise mi ne pada na pamet od 2017 na ovamo da posejem kukuruz gde ako se ponavlja ta godina moze roditi 200 kg po kj.
Repicu ne sejem a psenica u monokulturi ne cini cuda jer opet ce taj samonikli suncokret krenuti kad se poseje redovan suncokret.
Druga stvar nije u pitanju jedna parcela vec oko 40 kj gde se vrti psenica- suncokret, jest da nisu sve parcele ugrozene ali od svih tih bar na nekih 30% vlada problem tog samoniklog suncokreta.
Neko resenje bi bilo da pospremim za setvu rano i da ne idem ni da obilazim do 1 Maja pa setva kroz korove i totalisati, ali uglavnom pocetkom Maja krenem sa setvom soje na mnogo vise kj, pa aktiviram i 5 bateriju. Tako da cu ipak morati uraditi tako na par parcela.
 
Verovatno zato i govore da bi suncokret trebalo sejati na istoj njivi tek svake pete godine. Za to vreme bi se mogao uništiti sav prethodni.
 
Пресејаван не чекај ништа тај нићи неће. Из искуства ти кажем доћиће до пред избијање и ту ће остати изгубиће енергију.
Jos ga ćale darivao sa kembridz valjkom.. 🤦‍♂️
Ići ću posle Djurdjevdana da vidim kakvo je stanje..
 
Setva 29 april počeo da niče. Seme 2x zaštićeno, prvo gaučo i posle još jednom sa force i jedu ga....
d4bd505aa1da6ee78b5a6657c28a8348.jpg
fd92864b165b88709e59855a7e67e029.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh