Suncokret 2018

LE99 je i meni bio dobar prosle god, ove uzeo opet jedan deo. Promoter komsija hvali i LL06, samo je meni problem zbog prskanja, pa se ne bih kockao.
 
Imao sam le 25, dobar prinos ali mi se ne svidja zbog visine, videcu onda 99, mozda probam i 113. Steta sto su selekcionisali visoke suncokrete, imali bi do sada ogroman udeo na trzistu
 
Neki dan sam pricao sa drugovima bas na tu temu naime bila je licitacija drzavne zemlje i uzeli su neku zemlju 6 i 7 klase na kojoj je bio suncokret prosle god,oni bi opet tanjirali i sejali suncokret .Posto to nepise ni u jednoj knjizi da je dobro ja im rekao sto neseju prolecni jecam ali su se samo nasmejali navodno rizicno je e sad popo budi covek ko zna mozda i bude prinosa.Takodje isticu da zbog malog uloga ni necekaju velik prinos i da bi bili zadovoljni sa 1000 kg po jutru
 
Bojane identičnu situaciju imam i ja sad a i imao sam je 2011 god.Tanjirao sam dva puta i prešao spremacem.Bacio 200kg ureje po ha i nista vise.Posejao neomu i imao 18xxkg po kj čisto.
Ove godine opet slična situacija.Deo (4ha)ću posejati jari jecam da probam ,deo(7ha) sam uspeo lepo uzorati a deo (5ha) ću na proleće tanjirati i sejati suncokret.
Najviše tu zavisi od godine.
 
Tacno da zavisi od godine mi 2017 nismo imali prinos ni tamo gde je postovan plodored a kamoli na ovakvim experimentima.Najvise nervira sto je to moglo biti izbegnuto da je licitacija bila jesenas na vreme pa da se mogla posejati psenica,zbog ovog razloga i sam nisam ucestvovao na licitaciji jer bi imao iste muke, na losoj zemlji je rizicno i kad sve uradis na vreme ,jednostavno nisam mogao sebi da dopustim da gubim novac i ove god.A inace te njive koje sam radio zakupio je moj otac koji inace neprica samnom pa cu bas pratiti agrotehniku i ostale detalje.Kako nisam zlurad ja im svima zelim srecu pa i njemu ali po meni ne
 
Neki dan sam pricao sa drugovima bas na tu temu naime bila je licitacija drzavne zemlje i uzeli su neku zemlju 6 i 7 klase na kojoj je bio suncokret prosle god,oni bi opet tanjirali i sejali suncokret .Posto to nepise ni u jednoj knjizi da je dobro ja im rekao sto neseju prolecni jecam ali su se samo nasmejali navodno rizicno je e sad popo budi covek ko zna mozda i bude prinosa.Takodje isticu da zbog malog uloga ni necekaju velik prinos i da bi bili zadovoljni sa 1000 kg po jutru
Ja sam prosle godine sejao suncokret na suncokret. Glavni razlog kasna licitacija i nisam imao volje da bacim Map posto je na jednu godinu, a bez Mapa ili mesanog kukuruza nebi bilo, a tako se i ispostavilo. U tom delu atara kukuruza gotovo da nije bilo, a suncikreta sam imao 1500kg po jutru makar da je bio u monokulturi. Bio bi i bolji prinos da nisam imao puno samorasta jer pulsar nije pipnuo Ekspres hibrid koji je bio prethodne godine. E sad ove godine ista prica kukuruz ce ici na tu oarcelu gde je dve godine bio suncokret. Sta tek tu ocekivati posto kazu da je suncokret los predusev za kukuruz? A tek gde je bio dve godine?
 
Covek lepo nije pametan ali ponavljam sve se desava zbog necije nemarnosti ili gluposti uobste nije bitno,licitacije bi trebalo da se odrzavaju leti i to na vise god da bi se moglo planski i domacinski raspolagati zamljom.Ovakvom proizvodnjom niko nije u plusu zemlja se crpi paori imaju slabije prinose a i drzava manje robe za izvoz i preradu.Bilo kako bilo ja sam imao jednu parcelu kukuruza gde je suncokret kao predusev i bilo je katastrofa trebalo bi postovati plodored i rizike svesti na minimum
 
Poslednja izmena:
Ove godine sam planieao da posejem oko 7 kj suncokreta.
Zaorao sam 150kg/kj lincer3x15 i planiram da pred setvu bacim 150kg/kj kana.
Prskacu na crno gardoprimom (najverovatnije) i fuzilejdom (sigurno)kasnije.
Od hibrida Kondi jedn vreca i ostatak ili arizona ili le99 setva na oko 23,24...
Imao sam prošle godine Le99 i uz istu agrotehniku kao što planiram ove(samo što je mesto kana bilo 120 kg/kj urea) dao je 1440kg/kj izgledao je dosta lepo (po mom shvatanju) ali ga Kondi "ubio" za 200kg/kj a u suštini se ni jedan ni drugi nisu baš proslavilo, mada kakva je godina bila....

Le99
3a774308a45f8533b162d03fa05fe0ae.jpg
96b633275c9aaae4da50a4d2a806fcc1.jpg
40dd8e3d41ead48df4373b62a1b9a080.jpg
385ed940f3ee024d53686a9e576a50a2.jpg


Послато са E5603 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh