Suncokret 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ili neoprana prskalica! Suncokret je osetljiv kao i repa!
Danas oprskali oko pola površine suncokreta sa Retengom,će da pratimo i ove godine situlaciju :ppozdrav:
Nisam pratio na casovima, kako ti se pokazalo ranijih godina zastita suncokreta. Mene pitali pre par dana neki ljudi, navodno culi da radim zastitu suncokreta sa Operom. Ostao sam bas zapanjen hde sve to ljudima pada na pamet, ali hajde mozda je to isto neko probao.

Nada poslednja umire.
 
Ja sam prosle godine radio sa Amistarom,ostalo mi je od psenice. Parcela je bila 12kj Bakardija,isprskao sam 5kj,pratio sam ga i vrsio odvojeno,ali ni u cemu nije bilo razlike. Zastita suncokreta je dobra stvar,ali ja nemam sa cim da prskam,za to treba samohodna prskalica,da bi se uradilo pred samo cvetanje.
 
Prosle godine bela trulez je kod nas bukvalno prepolovila prinos ostvaren 2015-te.Tako da ove godine su sve parcele dobile tretman Retengom.Od 0,5-1l/ha.Pred samo cvetanje preporucuju tretman Piktorom.
 
Kod nas uglavnom suncokret oboli kad naliva zrno,a da bi se to sprecilo,treba uraditi fungicidni tretman sto kasnije. Sad ne bi nista postigli,jer do zetve ima 2.5 meseca.
 
Neoma:

2qnaxit.jpg
 
Da li jos neko ima slicnu situaciju ili problem. Na par njiva, primetio sam da je lisna masa suncokreta manja, mali listovi, i nizak ne vislji od od 1 m, cak sam i na komsijskim njivama primetio slican problem, bukvalno se vidi zemlja izmedju redova, jel to neka bolest, sta raditi?
 
kod nas su svi suncokreti takvi ja imam KWS,kolega jedan ima NS Sumo,Druga dvojica kolega Neomu i svi su takvi malo lisce niski oko 1m i vec pocinju da bacaju cvet dali je imalo uticaja vreme hladno i jako rana setva neznam ali jos nisu zatvorili redove.
 
Kod mene je samo neoma takva, ali nije na svim njivama tako, ima i gde je ok, probacu sa 1.5 kg murtonika po kj. Pa da vidim mozda pogura malo.
 
Mislim da je ipak godina u pitanju. Isto sam primetio i ja to. Oticicu 19og da vidim suncokrete. O onda cu uporediti sa proslom godinom. Jer tada nam je led potukao useve. Suncokret je bio tada oko 170cm.

Nada poslednja umire.
 
I kod mene le99 ne zatvara bas najbolje, i isto nizak ,malo lisce i sprema se za glavicu, slikacu kad uhvatim vremena

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Kod mene lg olistao odavno kao slonovsko uvo,dok preko puta komsijin barolo vidi se zemlja izmedju,bas cu uslikati
 
Izgleda ce Neoma dogodine biti najpopularniji hibrid suncokreta kod mene uvek ima neki prosecan ali stabilan prinos od 2000-2200kg/kj stim sto je ove godine nisam ni zrna posejao,a sad vidim da sam pogresio nekako u ataru najbolje ona izgleda od svih suncokreta.
 
Neoma je procentualno naj zastupljeniji suncokret po nasim atarima vec mnogo godina! Mozda cak i 75-80% od ukupnog suncokreta! Zasigurno je najstabilniji hibrid od svih!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh