Suncokret 2015.g.

Moja iskustva govore da ako se njiva preore ambrozije nema u narednih nekoliko godina.Gde sam to uradio ambrozija se vise nije pojavljivala.Cak sam na jednoj njivi zaorao ambroziju metar ipo visine,nije mogla da se spakuje pod brazdu,pustila je seme,posle sam preorao i ta njiva je i danas ociscena od ambrozije.Komsije su to zapazili i oni su se na taj nacin otarasili tog korova.Za suncokret bi obavezno preorao u prolece.E sad mozda nekom ovo nece pomoci,struktura zemlje i uslovi ali vredi pokusati.Uglavnom resio sam se ambrozije,svake trece godine preorem i nema brige.

Teorija ti je strahovita. Zato valda i hoces da batalis poljoprivredu.
 
To je za ambroziju,ja sam se resio te azdaje ali Ljulj,Vlasulja kod nas vlada,jede sve zivo.Budi srecan sto ga nema kod vas.Kod nas uskolisno razbija sve useve,pogotovo zitarice.

- - - - - - - - - -

Verovao ili ne kod nas Bagrem u njivi naraste debljine kao prst za sezonu,svake godine zaorem mnogo bagrema po njivi,a kod tebe bagrema ima samo na slici,kupuju ljudi sadnice pa sade a kod nas se to smatra u teski korov.
 
Nema teoretske sanse Mirko oranjem da se resis ambrozije, a kamo li ako je bila visoka 1.5 m. To su na milijarde i milijarde semena koje kad tad izlaze vani!
 
Da nije taj bagrem od medje kako bi se ogradili od komsije, pa se malo oteo kontroli?
E moj druze vidi se da nikad nisi bio u mom kraju,ti zamisljas medju kao kod vas,gospodska,kod nas je medja relativna stvar,obicno je siroko po nekoliko metara,obicno preko deset,zarasla u bagrem,glog,sipuriku,divlju kupinu.Obicno se komsijska njiva i nevidi.Njiva koja je u papirima hektar znaj da je u praksi maksimalno 80 ari. 20 ari ide na neki potok,breg koji nemoze da se ore,i vec pomenutu zaraslu medju.

Na losem zemljistu raste jako kvalitetan neunistiv korov.

- - - - - - - - - -

Nema teoretske sanse Mirko oranjem da se resis ambrozije, a kamo li ako je bila visoka 1.5 m. To su na milijarde i milijarde semena koje kad tad izlaze vani!
Ok,tvoje misljenje,ali generalno gledano kod nas je sve manje ambrozije u zadnjih nekoliko godina.
 
Pa neznam,tako izgleda,kao da vecina clanova nije videla dalje od svog nosa.Ja kad vidim slike po forumu gde je sve kao po koncu dodje mi da placem.:osmeh:
Vidis kod nas je sve lose,ljudi se vataju za slamku spasa,sve zivo pokusavaju da se izvade,krenuli i da seju suncokret,sve se proba jer ovde na ovom kvalitetu zemlje je sve neizvesno.
 
zamisljas medju kao kod vas,gospodska,kod nas je medja relativna stvar,obicno je siroko po nekoliko metara,obicno preko deset,zarasla u bagrem,glog,sipuriku,divlju kupinu.

Ako je oranica u pitanju i plus vlasnistvo ne razumem zasto ne ocistite sve te drangulije iz medje? Aj razumem divlju kupinu i mi je imamo, ali sto ne povadite to drvece pa da ocistite? Valjda je to za vas interes i plus nema gubljene od par desetina ara?
 
Ja sam suncokret poceo da sejem zato sto dosta trosim suncokretove sacme za krave i bikove, a ne zbog kvaliteta zemlje...
Mogu da kazem da prinosi kod mene u selu ne zaostaju za vojvodjanskim...
 
Ne bih da baksuziram, ali ja sam prošle godine imao vrlo loše iskustvo sa NS Fantazijom, i zato nikad više NS suncokret.
sve je Ok, medjutim ja sam dosada najbolji prinos(na mojim parcelama 2.3.4 klasa) ostvario bas sa Fantazijom i Novakom, probao sam LG pre par godina vrlo je to mala razlika u prinosu, a ako sad vidis i kakve probleme imaju ljudi sa skupih i "izvikanim" sortama i kompanijama ja ipak idem na varijantu smanjenog ulaganja..........
cene tih "izvikanih" sorti je bezobrazno skupa da budemo realni, a ipak ti NS hibridi nisu toliko losi a i mnogo su jeftiniji....
 
Kod mene je komsija sejao ns rimi prosle godine prosek 2400kg/kj i ove ga je godine posejao pa cu ispratiti do kraja za sada izgleda fantasticno,a drugi komsija seje samo ns sumo jer ima najveci procenat ulja posto proizvodi biodizel i od svih on mu se najbolje pokazao i prinos nije bio los sa obzirom kakav je domacin u njivama.
 
Bilo je mladog čička ,zbog toga je i prskano.Planirano je da se ponovi ako bude potrebe.Mala doza pulsara je ,zbog narednog useva.
 
Imao sam prilike da vidim psenicu posejanu na suncokret koji je posejan u junu i prskan je 1lha pulsarom. Godina je bila susna dosta aktivne materije je ostalo u povrsinskom sloju i psenica sa mucila do proleca, na kraju je rod bio znatno smanjen.
 
Tako je,al kad ima ovoliko padavina nema problema i jos kad se propusti kroz secku bude kao dusa,nema zutih traka kroz njivu.
 
Ovo je Severoistočni Banat,Prosečna količina padavina oko 530 litara,bolje ne rizikovati.
 
Nazad
Vrh