Suncokret 2012

Koju cenu očekujete za rod suncokreta po toni?

  • 270 e

    Glasovi: 4 6,2%
  • 300e

    Glasovi: 12 18,5%
  • 350e

    Glasovi: 13 20,0%
  • više od 350e

    Glasovi: 36 55,4%

  • Ukupno glasača
    65
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E, druze, sta sam ja sve mom radio, i corak. Samo sto mu nisam pevao. Imam njivu gde je ulaganje bilo duplo manje, a prinos manji nekih 10%.
I ove godine se pokazalo da djubrivo ne odredjuje prinos u suncokretu,barem ne drasticno...Ako je njiva redovno djubrena a potom je i plodna sama po svoj sadrzaju za suncokret nije potrebno bacati djubrivo,tj.nije ekonomski opravdano! Suncokretu u toku vegetacije potrebna je 1 do 2 dobre kise sa 50-ak litara vode on je sasvim zadovoljan posto koren pusta u zemlju preko 2 metra( to sam cuo od agronomke sa Instituta Novi Sad koja radi bas na suncokretu dugi niz godina) i pokazalo se da u susnoj godini obara rekorde,barem ovde u nasem kraju!Da napomenem,prvi put u Crepaji je nekom suncokret rodio 28-29 meteri po k.j JUS-a i to je zaista impresivno!
 
Poslednja izmena:
Danas konačno završen suncokret, u pitanju je hibrid Neoma u proseku 17 meteri/kj... Na ovu godinu ja zadovoljan...
 
Danas predata poslednja prikolica suncokreta za ovu godinu.
Prosek nešto jače od 15 metara po jutru.
Neoma definitivno pogodak ove godine prosek od parcele do parcele.1800-2200 kg po jutru.
Adađo u preseku slabiji od neome za 300-400 kg po jutru.
A 31 definitvno promaš ove godine od parcele do parcele 900 kg-1100 kg po jutru.Ima ga u bunkeru i prikolici ali kao pero je težak.
Sve parcele slična agrotehnika neke 100 DAP neke 120 kg po jutru jesenas i 100-120 uree u proleće.Setva 2-3-4 maj.
Jedno zapažanje najbolji suncokreti su bili na kukuruzištu.
 
Danas predata poslednja prikolica suncokreta za ovu godinu.
Adađo u preseku slabiji od neome za 300-400 kg po jutru.

Moj Adagio, danas ovrsen, 2600kg/jutru
Vlaga 6%, necistoca 3%

Ovaj usev ce mi ove godine biti najisplativiji....hajde, sacekacu jos repu da vidim...ali oko suncokreta mnogo manje jeda nego oko proklete repe
 
meni je prosek uprskala ranija setva na drzavnoj zemlji koja je obavljena 3 i 4 aprila, a setva 27 i 28 aprila, ti prinosi su bil na 2000kg i tako sam dobio prosek od 1650kg na kj. i nisam zadovoljan:osmeh:
lokvanjci ako budete imali 27-28 meteri kukuruza to ce vam biti bolji priliv novca nego od suncokreta, bar u goranovom slucaju :ppozdrav:
 
Kod Gorana (Talianu) je sasvim druga prica. On je kasno posejao kukuruze i realno je ocekivati dobre prinose.
Sto se tice suncokreta prosek mi je 2100 kg po kj ali na zalost imao sam posejano samo 7 kj. Ali zato kukuruz koji je sav posejan do 10 Aprila je podbacio sa sigurnoscu 60-70%. Soja za sad zadovoljavajuce uz ovakvu god. sa 1700 kg/kj
 
Ne znam da li je prava tema ali se nadam da ce mi neko odgovoriti.Sejao sam kukuruz i tretirao ga sredstvom peak 75 wg.Planiram da sejem suncokret na prolece pa me interesuje da li peak deluje rezidualno na suncokret? Po uputstvu za upotrebu ne bi trebalo da bude problema,ali mi je prijatelj rekao da se raspitam zato sto misli da to nije bas tako.Evo raspitujem se pa vas molim da napisete vasa iskustva i saznanja.
 
Ne znam da li je prava tema ali se nadam da ce mi neko odgovoriti.Sejao sam kukuruz i tretirao ga sredstvom peak 75 wg.Planiram da sejem suncokret na prolece pa me interesuje da li peak deluje rezidualno na suncokret? Po uputstvu za upotrebu ne bi trebalo da bude problema,ali mi je prijatelj rekao da se raspitam zato sto misli da to nije bas tako.Evo raspitujem se pa vas molim da napisete vasa iskustva i saznanja.
Ja sejem godinama posle kukuruza i koristim Peak,do sada nisam imao nikakvih ostecenja na suncokretu...Trebalo bi da ima uticaj na repu i soju ili da padne preko 100 litara kise od trenutka tretiranja do setve gore pomenutih.Posto kise nema,raspitaj se jos na par mesta kod ucenih ljudi ali mislim da suncokret mozes da sejes!
 
Ima li nekog da je prošle godine imao pionirove sorte suncokreta koje se rade sa Expresom?Interesuju me prinosi i sve ostalo vezano ta te sorte.Imam parcelu od 5 ha gde je pre dve godine bio sejan suncokret a sad mora opet.Bila je neoma tako da se jako bojim samoniklog suncokreta koji neću moći skinuti sem ovako sa expresom.
 
Pa mogao bih kukuruz ali onda gubim mnogo površine za suncokret.Planiran je tu suncokret i zemlja je jednostavnosamo za njega.
 
@Diklofen Imao je surak A-31 Pionir ali nije bas bio za pohvalu u poredjenju sa Syngentom. Dosta krupno i dugacko zrno koje je bilo ili lako ili nedovrseno sto nije bio slucaj kod Neome. Prinos od 1300 do 1500 kg/kj . Sto se tice Expresa pokazao se dobrim i rascistio sirokolisne korove i samonikli suncokret.
Ja bi ti savetovao ako se plasis samoniklog sunc. da sto ranije ulazis setvospremacem i ostavis parcelu bar do 20 Aprila ili kad su korovi i samonikli suncokret velicine od 10 do 15 cm, pa kroz sve to setva i nakon 2 - 3 dana total u kolicini od 3 l/kj pa si mirna Backa sto kazu neki (a i Banacani):osmeh:
 
Diklofen ja sam 2011 uzeo u zakup 5 jutara njiva katastrofa i sejao Neomu.
2012 ( nisam znao na čemu sam zbog ugovora ) pa sam opet posejao suncokret A31.
Sada je žito.
Sve što je niklo od neome uništio je običan Cerealis ( oko 4-5 eura,ne sećam se više).
Sejano 2-3 maja i neoma bila na ostalim doduše na puno boljim parcelama bolja po prinosu za 300-400 kilograma/kj.
To je bilo nužno zlo ali sam se uverio da može bez problema.
Jedna karakteristika je da je zrno krupno a on lagan ko pero.

- - - - - - - - - -

Samo da dodam generalno nije mi se svideo hibrid i u moje njive više ne ulazi samo ako bude neka vanredna situacija.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh