Suncokret 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas sam čuo i u drugoj zadruzi da će biti doplate još 2 din. čekaju mamicu im da počne ugovaranje pa da pred ugovaranje daju :udri:
 
Informacije iz zp prodavnice (u vezi suncokreta): ove nedelje stiže seme za prodaju, cena je oko 3750 din za vreću od 60000 biljaka, seme je domaće proizvodnje(ali sa francuskom licencom rađeno :sta:), nije uvozno, šalju i brzom poštom vreće. Još mi rekla da je hibrid albatre ima prinos oko 4t/ha prošle godine, u šta ja sumnjam(nije bila sjajna godina za suncokret uopšte), al ajde, malo marketing mora da radi ::namigivanje::
Verovatno ćemo da uzmemo neku vreću za probu. :cao:
 
Farmer II je napisao(la):
Informacije iz zp prodavnice (u vezi suncokreta): ove nedelje stiže seme za prodaju, cena je oko 3750 din za vreću od 60000 biljaka, seme je domaće proizvodnje(ali sa francuskom licencom rađeno :sta:), nije uvozno, šalju i brzom poštom vreće. Još mi rekla da je hibrid albatre ima prinos oko 4t/ha prošle godine, u šta ja sumnjam(nije bila sjajna godina za suncokret uopšte), al ajde, malo marketing mora da radi ::namigivanje::
Verovatno ćemo da uzmemo neku vreću za probu. :cao:
Ja ne znam nikog ko je sejao ZP da pitam jer ne verujem ni oglednim poljima ni njihovoj reklami!
A godina za suncokret je bila kako kod koga! Ja sam imao najmanje 1,6t/kj a najvise 2,1t/kj tako da ja ne mogu reci da je bilo lose!
 
ja čuo daće biti doplata za prošlu godinu i nazovem a oni ovako...daaaa biće doplata al nemozeš dobiti pare nego kompenzacija za semenski kukuruz BC hibrid...i šta sad da čovek radi da seje suncokret za kompenzaciju koja mu ne odgovara:haha:''
 
Farmer II je napisao(la):
Informacije iz zp prodavnice (u vezi suncokreta): ove nedelje stiže seme za prodaju, cena je oko 3750 din za vreću od 60000 biljaka, seme je domaće proizvodnje(ali sa francuskom licencom rađeno :sta:), nije uvozno, šalju i brzom poštom vreće. Još mi rekla da je hibrid albatre ima prinos oko 4t/ha prošle godine, u šta ja sumnjam(nije bila sjajna godina za suncokret uopšte), al ajde, malo marketing mora da radi ::namigivanje::
Verovatno ćemo da uzmemo neku vreću za probu. :cao:
sejao sam alvaro i alteze pre par godina. prosečni su.
ali su ti iz ZP jako nepouzdani u vezi semena.
zvao sam ih iz dana u dan i sve biće sutra - biće prekosutra, da bi mi na kraju rekli da je prodato.
kad sam dig'o frku, našli su par džakova..
svejedno mi je preselo.
mrzim neposlovnost i aljkavost...
 
skal je napisao(la):
ja čuo daće biti doplata za prošlu godinu i nazovem a oni ovako...daaaa biće doplata al nemozeš dobiti pare nego kompenzacija za semenski kukuruz BC hibrid...i šta sad da čovek radi da seje suncokret za kompenzaciju koja mu ne odgovara:haha:''
Kakva doplata?! onih 2 din do 40? Ako uzimas BC uzmi slobodno 678,odlican kukuruz
 
i ja bi da probam ove godine opet neke od nasih sorti. sejao sam dolbi, kondi prosle i preprosle godine ali sada cu da se opet vratim na NS.
 
3 FU je napisao(la):
i ja bi da probam ove godine opet neke od nasih sorti. sejao sam dolbi, kondi prosle i preprosle godine ali sada cu da se opet vratim na NS.
Trifu mani se Ns probacemo Zp... Ja sam nesto narucio u zdrugu al izgleda da cemo morati mi do Bg... :ppozdrav:
 
Ne znam zbog čega omalovažavate NS, kada se naše linije koriste skoro u svim selekcionim programima širom sveta. Žao mi je što smo izgubili domaće tržište, ali hteo bih da napomenem da se još uven NS hibridima suncokreta seje nekoliko miliona u svetu, što zajedničkih hibrida, što po licencama, što direktno proizvedenog i dorađenog u našem doradnom centru.
 
ljudi posveti te se malo boljoj doradi i klijavost da bude 95% pa ce mo razgovarati. znam da nemozete da izadjete na kraj sa uljarama, ali ponudite nam to seme za kes , ja licno bi sejao bacvanina. cuo sam price pre par godina da ce se on raditi u imi varijanti.
 
Ja sam cuo za Giganta da je odlican i kao osvojio prva mesta u lokalnim ogledima sirom Vojvodine ali toliko malo pise o njemu i sama reklama na jako niskom nivou!Stalno napominjem,sajt Naucnog Instituta je katastrofalan!!!Dajte akcenat na malo veci marketing pa cete sigurno polako osvajati i domace trziste koje je do pre 10-tak godina bilo iskljucivo u vasim rukama...a od stare slave se ne zivi!Licno ja redovno sejem suncokret da li 2-3 k.j ili 12-13 zavisi od godine ali vec 5-6 godina iskljucivo sejem Syngetine hibride...Iz vise razloga da ne duzim,ali ono sto su ljudi brzo shvatili i opredelili se za njih su Dobra klijavost,tretirano seme najboljim preparatima,solidni do odlicni prinosi skoro svake godine.Pozdrav i bilo bi mi drago da se NS i ZP vrate na trziste i samim tim uticu i na cenu semenskog suncokreta koju jedino zameram stranim kompanijama-mislim da je izuzetno visoka,cak i do 30-40% visa od realne
 
Naše seme se može kupiti za keš u distributivnom centru. Imate sada opciju na sajtu i da rezervišete seme.
www.nsseme.com
Što se tiče klijavosti, unazad nekoliko godina smo jedina kuća, koja nije imala pritužbi na klijavost i kvalitet semena. Nažalost kasno smo uvideli greške i sada je to vrlo teško ispraviti. Isekli smo granu na kojoj smo sedeli, a dok naraste ponovo takva, proći će mnogo vode Savom i Dunavom.
 
ja sam prosle godine malo sarao sa suncokretom,jest da godina nije bila naklonjena njemu al me NS seme razocaralo,imao sam 111,velja,dusko,svaki je dao oko 11 meteri,radim i usluzno kombajniranje pa je i kod drugih bila ista prica sa prinosom,imao sam takodja i neomu dolbi delfi koji nisu bili ispod 1650kg/kj cak i 18.19 meteri,takodje sam i te iste radio usluge drugima ukljucujuci i barolo i svugde isti prinosi17-19 meteri,medjutim na oko velja je obecavao mnogo toga,cak bi se i kladio na njega al kad je kombaj usao u njivu bunker prazan,puna glava ljuske,nije nalio zrno kao ni 111 ni dusko,i jos da nezaboravim,kad sam podesio kombaj a bolje nije moglo primee u bila za NS oko5-6 a kad sam radio sindjentu nista nisam dirao a u binkeru cisto,mozes ga pakovati za grickanje odmah,primese su bile oko1.8-2.2 znaci JUS,tako da kad to sve saberem i oduzmem moje njive vise nece videti NS suncokret,ovo je moje misljenje i zapazanje na licu mesta,a svako ima pravo na svoj izbor,evo i slike neome pa velje,prva slika neoma(sve isti dan sejano) pa pogledajte samo visinu koliko je neoma manja,druga slika velja,i treca kad je velja vrsen,ostalih slika nemam,medjutim kako je neoma izgledala za vreme vrsenja,manje glave a u bunker curi,velja velike glave a suncokreta nema

oruuft.jpg

2nv9tmq.jpg


oacikl.jpg
 
Kod nas je NS suncokret uvek bio zastupljen na 80% površina.Izbor je uvek bio NSH 111.Iz godine u godinu seme je bilo sve lošije i sorta se sve više felila.Tako da je poslednje godine(2008.) kada smo ga sejali već ličio na sve samo ne na suncokret.Njiva potpuno nejednaka,kao da se sejalo više sorti.Prinos kao što se i očekivalo veoma loš u odnosu na strane hibride.Od tada smo ga skroz izbacili iz upotrebe kao i većina seljaka u mom ataru od 17000hektara.
Verujem da se više nikada neće vratiti na domaće tržište u obimu u kojem su bili.
Sada im se isto dešava i sa kukuruzom.Još se malo seju hibridi za branje beračima i na to se skoro sve svelo.Džaba spuštaju cenu semena kada se nema ukupni proizvodni potencijal kao strani hibridi.Bolje mi je da platim 2000 dinara po jedinici više nego da mi rod bude manji par tona.
 
da,o neravnomernom sazrevanju da i negovorim,bas ta parcela na kojoj je kombaj sam vrsio iz dva puta i to u razmaku od nekih 10-12 dana,sve sam vozio kroz njivu kao shumaher da bi izbegao zeleno a ovrsio prezreo pa kasnije drugo,dok u sindjenti na celoj njivi nemozes naci dve glavice da su zaostale,sve ravnomerno sazrelo i tako mozes bez problema proceniti kad je za vrsidbu,dok kod 111 i velje tri sata ga gledam i neznam dal da doteram kombaj ili ne..... :udri:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh