Suncokret 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam veran Barolu :D imao sam i LG 56.35 taj je k'o gricko KWS Belugu koja je isto blia odlicna (sa njom sam presejavao ona je ranija od Barola). Imao sam i Neomu (mnogo je sitna)...
 
al je dinamitna..... :haha:
ove godine cu da radim ogled lg 56.65 56.35 56.55 pa cu da vidim sta obecava,mada i sindjenta negine neoma,arena dolbi delfi.......
 
danger je napisao(la):
al je dinamitna..... :haha:
ove godine cu da radim ogled lg 56.65 56.35 56.55 pa cu da vidim sta obecava,mada i sindjenta negine neoma,arena dolbi delfi.......
Ne kazem ja da nije rodila, ali Barolo je bio bolji! Mozda i zato sto sam Barolo kasnije sejao.
Neoma 1800 kg/kj Barolo 2100kg/kj Beluga 1700kg/kj LG5635 1650kg/kj ( ova mi bila nesto retka).
Sezonu pre sam sejao NS 111 i Velja ::lose:: 1400 kg/kj prosek!
Post je spojen: [time]1298716736[/time]
_________________________________________________
A jel ima neko iskustva sa Pioneer-ovim hibridima? Nesto hvale A04 :sta:
 
Nikome nezelim da sm,etam ali Singenta je najveci proizvodjac semena suncokreta pa tako nema sta da trazi nas NS suncokret da se poredi sa njima.Ko hoce ozbiljnu proizvodnju taj mora da seje najbolju genetiku i onda je uspeh zagarantovan.Kad nismo znali za bolje nase je bilo najbolje, a sad je malo drugacije. :ppozdrav:
 
ns je imao najbolju genetiku, ali neznam sta se zbilo u poslednjih par godina ?upropastili su sve. 111 je negde davao i po 2500 kg po lancu a sad jedva 1500 i to ako imas srece. sta se to desava sa ns-om
 
savato je napisao(la):
skal je napisao(la):
ja čuo daće biti doplata za prošlu godinu i nazovem a oni ovako...daaaa biće doplata al nemozeš dobiti pare nego kompenzacija za semenski kukuruz BC hibrid...i šta sad da čovek radi da seje suncokret za kompenzaciju koja mu ne odgovara:haha:''
Kakva doplata?! onih 2 din do 40? Ako uzimas BC uzmi slobodno 678,odlican kukuruz
da tih 2 din.
 
srdjuanzorz je napisao(la):
Nikome nezelim da sm,etam ali Singenta je najveci proizvodjac semena suncokreta pa tako nema sta da trazi nas NS suncokret da se poredi sa njima.Ko hoce ozbiljnu proizvodnju taj mora da seje najbolju genetiku i onda je uspeh zagarantovan.Kad nismo znali za bolje nase je bilo najbolje, a sad je malo drugacije. :ppozdrav:
Odoh malo van teme, ali bi nešto da dodam. Slično stanje je i kod šećerne repe. Godinama su tu strane kompanije, pa nam prosečan prinos zaostaje za EU u proseku za vagon i po. Da ne kažem da iz godine u godinu sa Larom i prosečnom agrotehnikom ostvarujem prinos od 62 do 75 t/ha, dok je prosek u Srbiji oko 50 tona, nekad malo ispod, nekad iznad te granice. Da nisu možda te sorte šećerne repe lošije od onih u EU, ili primenjena agrotehnika nije optimalna. Sigurno nisu krivac NS sorte koje su prošle godine došle do nekih 7-8 % površina, a par godina pre toga su bile 3-5 %. Plaćamo skupo strano seme, a nismo spremni da ispoštujemo optimalnu agrotehniku. Nijedna sorta ne može da nadoknadi izostavljeno djubrenje, lošu obradu, kasnu setvu, da ne kažemo i loše klimatske uslove, koji pogotovo dolaze do izražaja, kada se odradi optimalna agrotehnika. Moje mišljenje je da ako ste spremni da uložite preko 100 evra za seme, onda budite spremni i da nađubrite njive i uradite kvalitetnu zaštitu. Onda možemo očekivati prosečne prinose preko 6 vagona sa visokim sadržajem šećera.
Opet kod suncokreta imamo neverovatnu situaciju da kupuju naše linije, licence za hibride. Sa LGjem imamo nekoliko zajedničkih hibrida. Meni to nije jasno. Ali ne mogu da pričam više o suncokretu, jer ga ne gajim i ne mislim da ga gajim.
 
Kao da neko namerno ne radi punu agro tehniku kad seje domace seme. :nono: Ja sam sejao samo njih dok nije bilo stranih,pa sam probao i strane kad su dosli,i to sve sa istom agrotehnikom kako kazes nekad vise nekad manje ali domace seme uvek manje.Nekada sam sa ns 111 postizao 3,5t po hek. pa sve manje a sad imam problem i sa bolescu kod domacih hibrida konkretno sa rimijem.Tako da rezimirami ista agrotehnika,Da li salba ili jaca moje iskustvo je na strani strani singente i kws-a za 20-30% veci prinos. :D
 
zorancile je napisao(la):
Jel možeš da kažeš koji su to NS suncokreti zajednički sa LG?
mislim da su ovi iz grupe imidozalonina. plasiraju se napolje u LG vrećama, a izlaze iz našeg doradnog centra. iskopao sam nešto u vezi sa tim, rimisol. ne vidim da ga sada imaju u ponudi, ali imaju clearfield tehnologiju, koja je bila novina iz NS oplemenjivačkog programa. http://www.limagraincentraleurope.com/docs/news/116.pdf
verujte mi nemam iskustva sa suncokretom, pa i moji odgovori nisu adekvatni i žao mi je što moje kolege ne prate toliko aktivno ovaj forum kao ja, pa da daju konkretne odgovore na sva vaša pitanja.
 
Interesuje me koje je to puna agrotehnika u suncokretu?Znaci,koliko djubriva predsetveno bacate?zastita(cime)?folijarna prihrana?zastita od bolesti(cime)?
 
U suncokret se djubriva daju najvise u jesenjem oranju negde oko400kg 3x15 ili 250 map-a.Predsetveno jedino azotna oko 150kg ureje,ali ja neidem sa njom jer stvara veliku vlagu zrnu i moze doci kao prosle godine do obolenja.
 
malo da pofalim domacu sortu Bacvanin lane sa istom agrotehnikom dao oko 16.5 po jutru kao i Barolo stim da je izgledo duplo bolje od Barola ali vaga je to izravnala hteo sam se kladiti sa komsilukom u Bacvanina na priko 20 meteri po njegovom izgledu
 
e tako sam se i ja hteo kladiti na velju,velika glava,puna,bez da je u sredini nerazvijena,sve zrno do zrna,kad ono 1150kg/kj :udri: :udri:,ni sad jos nemogu da verujem u to.........
 
srdjuanzorz je napisao(la):
U suncokret se djubriva daju najvise u jesenjem oranju negde oko400kg 3x15 ili 250 map-a.Predsetveno jedino azotna oko 150kg ureje,ali ja neidem sa njom jer stvara veliku vlagu zrnu i moze doci kao prosle godine do obolenja.

150kg/ha? Kad, nekoliko dana pre setve?
Jedan moj rodjak pre setve razbaca AN oko 100kg/kj, jeftiniji je, a još bolji rezultat. Šta mislite o tome?
 
Raspitaj se malo, an je za prehranjivanje jer trenutno daje azot na raspolaganju biljci, a pred setveno ima jedino po neki korov da prehrani.A urea je u drugacijoj formulaciji pa joj treba vreme da se razlozi u ujedno duze traje tako da drzi vlagu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh