Sumarstvo

Moguco

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Колико кубика може да има боровине по хектару ако је просечно сатбло рецимо 30 цм у пречнику у висини реза (+- 20%)?
 
Граб, буква, цер, храст, багрем. То је за огрев.
За прелазни период може послужити све остало (ове године дабар оборио много врба па се накупило и ње), али од тога нема велике вајде.
 
Zbog one oluje od prošle godine najviše su stradala najbujnija stabla pa su ta i isečena biće ih za par godina,svako drvo ima svoje prednosti i mane,jedna brzo izgoru ali daju dobru toplotu dok druga ostavljaju i dosta žati sa toplotom,bagrena isto loše gori,i suva i sirova,a zanimljivo je drvo glog gde kažu da izgori šporet od njega.
 
Што се мене тиче, багрем се одлично показао, добро држи жар.
Наравно, све што пишем односи се на сува дрва, код сировог се само енергија без везе губи на сушење истог у ложишту.
 
Kako ste zadovoljni sa drvima za ogrev,ja razočaran u divlju trešnju suva al slabo gori,dok suva topola pali i šporet.
Ja ove godine prvi put samo sa topolom i jasenom iz nase sume. Prikolica topole (panjevi i grane cca 30 cm precnik) gde stane oko 5-6 kubika kosta 2500 din, jasen malo skuplji deblji metrice 4500 m3. Samo sto sam seces skupljas tovaris. Na ovo sam se odlucio jer je bukva i hrast bezobrazno skupa 10000 din m3 plus ukradu na merenju.
Uzeo sam samo 6 tona pljevlja kad je bas hladno nisam jos tonu potrosio.
Prezadovoljan sam topolom, odnos cena i koliko zagreje, dosta se trosi ali daje toplotu.
 
Za
Граб, буква, цер, храст, багрем. То је за огрев.
За прелазни период може послужити све остало (ове године дабар оборио много врба па се накупило и ње), али од тога нема велике вајде.
Zaboravio si jasen.
 
Ja lozim sad kad je minus ovih dana jasen od prosle godine. Greje fantasticno. Ne vidim da je losiji od hrasta i bukve, mozda za nijansu. Ali duplo jeftiniji i vise....
 
Nazad
Vrh