Sudanska trava.

Ja ovo nikad nisam radio a bome ni video ,ovde kod mene to niko ne radi ,u stvari kad nas niko i ne radi poljop. sve gospoda ,jos malo pa ni traktor se nece smeti vozit kroz selo ,elem hteo sam pitati kako ovce vole jesti sudan ili sirak?
 
Savo, Sudanac (po stručnjacima) nije baš preporučljivo davati konjima, zbog velikog procenta nekakvog biljnog šećera, a ja evo već par godina dajem konju, jede ko alav, problem nastaje kada pokosim turu, a nova ne dostigne za košenje...
Sirak je malko tvrđi, pa bi, nekom logikom, bilo bolje Sudanac za ovce...
 
Zorane,
Hoće, ali samo ako je natovariš u prikolicu tipa Zmajevka, ogromna i duboka,a ako tovariš u prikolicu sa stranicama 30-40cm i da ne gaziš po prikolici, nego onako da natovariš koliko stane, da imaš za par dana za nekoliko grla stoke, a da se ne prosipa putem, siguran sam i uveren da joj ništa neće faliti...
Pa čak i ako se malko počne grejati, stoci neće smetati...
Jedino da ti stoji velika količina mase na prikolici u (ili) gomili više od 5-6 dana...
 
Tako sam i mislio,u karoseriju prikolice od 4t pa da imam za par dana,da ne idem baš svaki dan.Tako kada donesem 2 ture biće i za baliranje,
 
Danas pokosio. Ima je preko metar, a ima i od 60cm. Masa samo takva. Kad ce se osusiti nemam pojma.
 
Doneo danas.Sa 1.5 jutra 318 bala.Morao skroz da popustim bale a i tako su imale oko 15kg.Malo smo imali zajebancije prilikom utovara i istovara ali bitno je da je kući i da se neće upaliti.Sledeću kosim kako dođe do kolena.
Poređenja radi,na toj istoj površini sam prošle godine imao 360 bala u 4 košenja
 
NS TItan,ima za jos neki dan,pa ispocetka jer ono sto se pocelo kositi pre 3 nedelje je sada oko 1m visine

slike.php
[/URL][/IMG]
 
Jesi li je balirao ili je još jaka.
Jos uvek je nisam izbalirao, tacnije izbalirao sam pre kise samo jedan red da imam kod kuce da dajem junadima. Ta je bila bas jaka, bale max. skracene a teske po 30 kila. Grejala se, ali su je skoro pojeli. Veceras bio da vidim nije jos suva, a ona sto je na zemlji se plesnavi. Ujutro idem da je prevrnem. Nova gotovo do kolena.
 
Jos uvek je nisam izbalirao, tacnije izbalirao sam pre kise samo jedan red da imam kod kuce da dajem junadima. Ta je bila bas jaka, bale max. skracene a teske po 30 kila. Grejala se, ali su je skoro pojeli. Veceras bio da vidim nije jos suva, a ona sto je na zemlji se plesnavi. Ujutro idem da je prevrnem. Nova gotovo do kolena.

Ja sam bale skroz raspustio i meni su se grejale te što su stegnute.
Odmah kosi čim se malo izjednači na mestima gde je skupljena.Lakše će se osušiti.Zajebana je za medalju,Samo da zasnujem još jedno 2j deteline i odustajem od nje.
 
Da je zajebana za presovanje, to stoji, ali zamisli samo da je i ova godina makar upola sušna kao prošla, Sudanac bi nesmetano davao otkos za otkosom a sa detelinom bi mogao da se slikaš za krivolovačke novine...
Zar Ste već Svi zaboravili da su pojedinci prošle godine čak "preskakali" otkos lucerke, jer se mučila i nije je bilo ni za košenje?
Ova je godina pa suprotna, dosta kiše i to svake nedelje, a Sudanskoj to nikako ne odgovara, jer otkosi ne stignu da se osuše, treba joj barem desetak do 12 dana temperature oko 30 stepeni da bi se osušila uz dva do tri prevrtanja...
Ne znam šta bih Vam drugo rekao, ovo meteorolozi najavljuju ponovo intenzivne padavine za predstojeći vikend, posebno za Nedelju...
Eto novih problema, taman se prosušila, kad ono nanovo ga natopi...
 
Ma sve je to rizik ne zalim se. Jedu je i kad je malo plesniva noj kisa ne odgovara, ali zato detelina ide ko iz vode. Do nedelje kosim trecu. Mislim da ce biti naj vise bala do sada jer je bas izrasla i 50% iscvetala. Sve ce biti OK samo da nas nevreme ne strefi.
 
I ja se razmišljao da pokosim treću lucerku, al' sačekaću još tih par dana da vidim šta će biti, jer ako pokosim kao prošli put, tri dana ne pada, pa dva pada, pa dan-dva pauza, pa nanovo potop...
Evo prve godine da primetih bolest u Sudancu, pojedini strukovi dobijaju žućkastu boju, koja pređe u nekakvo crvenilo lista, pojma nemam šta je, a vidim da stagnira, mada je ovo sporadično, a radi se o maloj površinin od 5 ari, pa me toliko mnogo ne zabrinjava, a baš me živo zanima o čemu se radi?
Slikam sutra kad dođem s posla ako se setim...
 
Ja sam malopre pokosio jedno jutro.

Ima istog žutila koje Dobrodol opisuje. Većina vrhova je opaljena nečim, a primetio sam, mada retko, i već opisano crvenilo. Crvenilo ko kad divlji sirak u kukuruzu opali hemija i uglavnom na iscvetalim biljkama.
 
Nazad
Vrh