Sudanska trava.

Ja planiram sirovu da dajem svaki dan. Po procitanom sam zakljucio da je idealna za tu namjenu. Hvala svima na pomoci. Ovde godine i ja sijem pa javim kako budem proso. :ppozdrav:
 
Zasto ti se nedopada?Ja sam planirao da je siliram u bale ove godine,mada jos uvek nije kasno da se predomislim pa mi je svaki odgovor bitan............

Evo neka moja iskustva.
Prošle godine na 1.5 jutro sam 4 puta kosio i imao oko 400 bala.
Bačeno oko 40 kg po jutru (ako je češća ne budu stabljike debele)
Kada je tu oko 1m kosi
Moraš čekati od 7-10 dana da bi je izbalirao ( u zavisnosti od vremena)-suvih dana
Najbolje je zelenu davati dok ne bude za baliranje (što nisam prošle godine radio ali u buduće hoću.)
Ove godine isto planiram da posejem oko 2j
 
Jel se sudanska trava sije svake godine ili moze biti nekoliko sezona?
 
Pozdrav svima,procitao sam celu temu ali nisam nasao odgovor za moju dilemu. Naime,nameravam da zasejem sudansku travu na oko 80 ari medjutim zemlja nije djubrena ni stajskim ni vestackim djubrivom pa me interesuje koje djubrivo da bacim nakon setve,da li 3×15 ili ureu,kan i u kojoj kolicini? Hvala unapred.
 
Pa ako nisi radio analizu zemljišta, veoma je nezahvalno savetovati te, ovako napamet, kako da "nađubriš" zemlju...
U principu Institut iz Novog Sada preporučuje sledeće:
screenshot_2016_03_11_at_12_08_50.jpg

Seje se najčešće posle strnih žita i đubrenih okopavina, monokulturu treba izbegavati jer iscrpljuje zemljište pa je kao predusev, za većinu gajenih biljaka dobra jedino ako se zemljište nakon nje obilno đubri.
Za postizanje visokih prinosa potrebno je pre osnovne obrade zemljišta uneti veliku količinu kako organskih tako i mineralnih đubriva.
Stajnjak se upotrebljava u količini od 20-30 t/ha što zavisi od plodnosti zemljišta.
Od mineralnih đubriva unosi se 80-220 kg/ha azota,50-60 kg/ha fosfora i 70-80kg/ha kalijuma.
Celokupna količina fosfornih i kalijumovih đubriva, kao i 1/3 azota upotrebljava se pri osnovnoj obradi.
Ostatak azota služi za prihranjivanje, u fazi kada biljka ima 5-6 listova i nakon prvog otkosa.
 
Poslednja izmena:
Pa iz mog iskustva, da ti pravo kažem, NIKADA nisam koristio mineralna đubriva u usevu Sudanske trave, iznesem (iznosio sam) dosta stajskog đubreta, jer sam imao krave, pa sam svakako negde morao s njim, ali ZNAM da Sudanska odlično uspeva na parceli gde je bila višegodišnja Lucerka, odmorna je zemlja, a poznato je da Lucerka u parceli deponuje dosta azota, koji je, s druge strane, veoma važan u potrebama za hranom u usevu Sudanske trave...
Znači, ponavljam, iz mog iskustva, stajsko đubrivo se pokazalo kao glavni činilac da je moj usev Sudanske trave uvek bio i više nego uspešan...
Ako ipak hoćeš da radiš "po knjizi", eto ti navoda iz mog prethodnog Posta o preporukama i količinama veštaka (mineralnih đubriva) datih od strane stručnjaka sa Instituta za krmno bilje iz Novog Sada...
 
Ove godine seme sudanske u NS 120 dinara kila. Ako me secanje dobro sluzi pre par godina bila 200. Interesantno za to vreme seme lucerke poskupelo duplo. Danas zvao da pitam kazu ima samo Sava, ali zaboravim da pitam za cenu. Zovem ponovo sada se javi drugi prodavac kaze ima cena 120 dinara i samo jedan hibrid Srem. Sad pitaj boga sta imaju. Koja je bolja?
 
Ako si zvao NS institut mislim da si isto prosao kao ja prosle godine,nazovem da pitam za seme kukuruza za postrnu setvu i prvo me pita za koju povrsinu,ja kazem za 2 hektara 4 dzaka i oni mi zalupe slusalicu,ja nazovem ponovo,javi se neka zena koja mi kaze da dzabe zovem jer to je mala povrsina da bi razgovarili dalje(kakve veze to ima,necu da ukradem ocu da platim).Bas su usluzni.:osmeh:

Treba sam da nazovem treci put da pitam za jedan sleper semena:haha:
 
Ove godine seme sudanske u NS 120 dinara kila. Ako me secanje dobro sluzi pre par godina bila 200. Interesantno za to vreme seme lucerke poskupelo duplo. Danas zvao da pitam kazu ima samo Sava, ali zaboravim da pitam za cenu. Zovem ponovo sada se javi drugi prodavac kaze ima cena 120 dinara i samo jedan hibrid Srem. Sad pitaj boga sta imaju. Koja je bolja?

Pre sat vremena dosao sa NS instituta,kupio seme lucerke i sudanske trave,imaju samo sortu Sava i cena je 120 rsd/kg ili 600 rsd/5kg
 
Ove godine seme sudanske u NS 120 dinara kila. Ako me secanje dobro sluzi pre par godina bila 200. Interesantno za to vreme seme lucerke poskupelo duplo. Danas zvao da pitam kazu ima samo Sava, ali zaboravim da pitam za cenu. Zovem ponovo sada se javi drugi prodavac kaze ima cena 120 dinara i samo jedan hibrid Srem. Sad pitaj boga sta imaju. Koja je bolja?
Sve ti je to slično, (čitaj ISTO), po meni nema ama baš nikakve razlike, jedino sorte za silažu i mutant sudanca i sirka Džin, nisu za seno, jer su debelog stabla i slab(ije)o se bokore posle koševine...
Sejao sam proteklih godina Uglavnom sortu Srem, pokazala mi se kao najbolja, mada sam eksperimentisao i sa raznim drugim sortama...
Sada sam kupio na Vašaru u Rumi od jednog privatnog (individualnog) semenskog proizvođača iz Kucure, seme Sudanske, sortu Zora, za 100 dinara po kg, 5 kg, za nekih 5 ari, nek' bude gušće, biće tanja i lakše će se kositi...
 
Uzecu sa instituta. Na vasaru u Senti bila 80 din kila, ali ko moze da garantuje koja je sorta. Zoru sam sejao pre par godina bila je dosta visoka i krupnog stabla. Naravno bio sam zakasnio sa kosenjem.
 
Nazad
Vrh