Sudanska trava.

Sutra dan kada sam gledao u senjari i gurao ruku u balu,neke su bile vruce i pocele su da se pale.Neka ih,pojesce ovce a dogodine je sigurno necu sejati.

Sudanska trava, po meni, bi trebala da se daje odmah a ne da se čuva za zimu, jer koliko god da se suši ona će prilikom baliranja pokazati da još uvek ima podosta vlage u sebi.
 
To vrenje je zavrseno pre 20 dana.Tako da od toga nema nista.Uvideo sa i ja da je naj dolje davadi sveze pokosenu ali za to treba imati i vremena i zivaca,posto je jako zgodna za skupljanje sa vilama.
 
Bio sam siguran da ce da se upale moje bale kad sam ih izbalirao bile po 50 kila iako imam balirku niskog pritiska.Ostavio sam jos tri dana na njivi,nisam mogao da dizem i ovako i onako.Kad sam ih tovario smrsavile za po par kila ali teske nedaj boze znaci sve skupša pet dana.Ostavio sam u prostoriju odakle ih odmah koristim mislio sam da ce da se ubudjaju nedjutim na moje iznenadjenje nisu.Stoka rastura kako jede.Znaci od 10 do 15 dana po mome nekom proracunu treba seno da se przi pa da se balira.I nikako preko metar da se pusta da raste ja barem necu.Sledece godine idem na 50 ari,pokosim pa neka stoji.Uglavnomjedu je i ima dosta mase kada se pokosi.

- - - - - - - - - -

Sudanska trava, po meni, bi trebala da se daje odmah a ne da se čuva za zimu, jer koliko god da se suši ona će prilikom baliranja pokazati da još uvek ima podosta vlage u sebi.
Slazem se u potpunosti.Mene vadi moja balirka za meke bale inace sa tvrdopresovanim balama bato moj u stabljiki ima da ima vlage i posle 15 dana
 
Nema potrebe da se rasturaju bale. A to što ima vlage u sebi, to je bez značaja po ovim temperaturama.
Rasturi balu sat-dva pre davanja stoci.
Inače zadnjih nedelju dana govedima i ne dajem ništa drugo od sena osim sudanske trave. Ali, da bi se junad valjano zasitila potrebno je skoro duplo više sudanske trave u odnosu na detelinu.
 
Ja planiram prekosutra da je srusim i to je verovatno to za ovu godinu.Izuzetno se pokazala do godine ako Bog da idemo i vise i naravno sadnja na vreme ove godine je posejana krajem juna i evo dala je dobre dve trave.
 
Aj da pitam ovde, planiram da sejem grahoricu ili grasak ili ovas za kosevinu, pa me zanima sta je bolje da sledecu godinu u maju, kad skinem navedeno, da posadim za novu kosevinu, sirak ili sudanac??
 
od sudanca moze i da ispadne seno ako bude dovoljno suncanih dana i visoke temperature u nizu, a od sirka tesko
uglavnom se i jedno i drugo koristi za ishranu u zelenom stanju ili za senazu
 
Posadi kukuruz kratke vegetacije i imaćeš odličnu silažu.
Naravno, pod uslovom da proleće bude koliko-toliko kišno.
 
ne hvala branko, ali ja bih za kosevinu, i davao na zeleno e sad sta ce biti sirak ili sudanac videcu...
 
Sve u svemu, sudanska trava je vrlo zahvalna biljka za davanje u zeleno, jer se goveda ne mogu prejesti i naduti.
 
Ja sam sejao zadnja sedmica aprila,i nije mogla da nikne zbog one suše i posle kad je krenula sve super..Ja sam imao 4 košenja i ovo sad malo sto je poteralo..
I kod mene isti slučaj...Nadao sam se petoj ali...
Pokušaću sledeće:
Za petak 04.10. prognozira se jutarnji mraz. Ostavim sudanac nepokošen i vidim šta će biti. Ako ga "spali", pokosiću ga, pa koliki je, toliki, ali ću sačekati da se valjano osuši nepokošen, pa onda kada je upola suv, pokosim, sačekam dva-tri dana, pokupim na redove i baliram....Pokušaću ovako kako sam opisao, pa ću vas isvestiti za 10-tak dana šta sam uradio po ovome pitanju...
 
Odradio sam sve kako sam i napisao u prethodnom postu, mraz je sredio sudanac, sačekao sam 5-6 dana i onda pokosio, treći dan po košenju sakupio i izbalirao, ispalo 32 bale po jutru...Za ovu godinu, ispalo je i bolje nego što sam se nadao...
 
Kako je uspela za tri dana da se osusi??? svaka cast Dobrodol
Pa rekoh već, ali ponoviću: SPRŽIO GA MRAZ I BIO JE SUV KADA JE POKOŠEN. Mogao sam ga maltene i taj dan pokupiti i presovati, ali da budem iskren, bilo je ponegde i malo svežeg sudanca, pokosila ga rotaciona kosačica, krenuo posle one velike kiše BEZ OBZIRA ŠTO GA JE PRETHODNO SPALIO MRAZ, a i ovo lepo vreme me ubedilo da ne žurim i malo sačekam...
 
Nazad
Vrh