Subvencije za mlečno govedarstvo

RTS:
"Vlada Srbije izdvojiće od 12 do 15 milijardi dinara za sprovođenje mera za ublažavanje posledica suše. Mere predviđaju delimično oslobađanje poljoprivrednika od plaćanja obaveza prema državi, zatim adekvatnu intervenciju države na tržištu kako bi se očuvala stabilnost cena i snabdevanja i, na kraju, finansijsku pomoć poljoprivrednicima kroz povećanje određenih podsticaja.

U domenu dodatnih podsticaja, predviđeno je, između ostalog, da se dupliraju subvencije za tov junadi i svinja, zatim da se premije za mleko za treći i četvrti kvartal povećaju sa pet na sedam dinara, kao i da u što kraćem roku počene distribucija regresiranog goriva za jesenje radove.
Ministar poljoprivrede istakao je da su ga na sinoćnom sastanku predstavnici ostalih nadležnih ministarstava uverili da će potrebna sredstva biti obezbeđena, pre svega racionalnijom preraspodelom budžeta čiji se rebalans, kako je naveo, očekuje 15. septembra."

- - - - - - - - - -
 
Valjda ce se neko u ovoj drzavi konacno dozvati pameti i preraspodelom budzeta kanuti malo vise u agrarni sektor,cisto da prelije dno da ne presahnemo.
 
Postovana gospodo iz munistarstva kome ste vi to pomogli tako sto ste odlozili placanje drzavne zemlje , ko je od stocara dobio tu zemlju? Kome ste pomogli sto ste podigli premiju za tov junadi , ko od nas smrtnika ima uslove za dobijanje tih premija, koga vi to lazete mamicu vam ... isplatite zaostalu premiju od pisanih 5 dinara pa se onda ku...e sa 7 dinara , isplatite nam 25000 po grlu odma sada kako bi ste pomogli stocarstvo govedarstvo, a ne do kraja godine cete mi poslati jos tri kontrole da vidite sta imam u stali,da nisam nesto prodao a vi da se zaj....e pa da mi isplatite za neko grlo koje sam prodao nista vi niste niti hocete unaprediti ovim potezima, a bice sve tako dok neko od seljaka ne sedne u skupstinu i kaze vam sta i kako treba da radite. Vama u skupstini da daju govno od svinje, krave , ovce, garantujem da niko od vas ne bi odgovorio od kojih je to zivotinja izmet , e a vi nam resavate probleme u poljoprivredi.
 
Ivane licno sam video izvestaj iz mlekare o uplacenoj premiji i poruku u telefonu da su pare legle.Ja predajem mleko mlekari Barbes i zvacu ih sutra da vidim ima li pare.
 
To je znaci ipak to,samo to je tek uplata za prvi kvartal tekuce godine.Ne znam kako ce teci uplata zaostalih rata.

- - - - - - - - - -

Legla uplata za prvi kvartal,danas podigao.Je l' krenulo svuda ili je opet sporadicno,zavisno od mlekare do mlekare?
 
Jutros sam zvao mlekaru Granice , i gospa koja se javila kaze da nema nikakve informacije sto se tice premije.
 
Sada me zivo zanima,da li drzava svim mlekarama pusta novac istovremeno,a iste onda odredjuju kad ce ga uplatiti proizvodjacima mleka i koriste ga u medjuvremenu kao obrtna sredstva,ili gresim...
 
Mlekare sa više uticaja, tj. više korumpiranih ili prijateljski nastrojenih ljudi u upravi za javna plaćanja prve izdejstvuju uplatu svojim dobavljačima.
Mlekare ta sredstva nemaju kao obrtni kapital. Grešite.
Ove godine su neke mlekare iz svojih sredstava izdvojile po 5 din. za prvi kvartal kako bi sačuvale dobavljače i pokušale da umire savest zbog enormne zarade ( čitaj gubitka primarnih proizvodjača).
 
Poslednja izmena:
Mlekare, kad im država uplati pare, imaju rok od 3 dana da uplate sredstva proizvođačima.
Mislim da ih kontroliše inspekcija isto kao što kontrolišu subvencije za krave.
 
у р е д б a


о условима и начину коришћења премије

за млеко за 2012. годину
(објављено у „службеном гласнику рс”, број
24/12)

члан 8.


правна лица или предузетници преко којих корисници премије
остварују право на премију дужна су да средства остварена по том основу исплате
корисницима премије на наменски рачун корисника, најкасније у року од три дана
од дана уплате тих средстава.
 
Ovaj član je samo prepisan i važi za doba kada su mlekare delile premije u kovertama. Opet ću ponoviti kako to sade funkcioniše. Kada mlekara obradi i pošalje podatke, uprava za javna plaćanja pusta pare mlekarama na poseban podračun sa kog se one prebacuju primarnim proizvodjačima. Mlekara ima mehanizme da ih zadrži ali ako upravi u roku ood 48 sati ne stigne povratna informacija o realizaciji, sledi krivična prijava odgovornom licu u mlekari.
Trenutno su dva postupka u toku po tom pitanju.
 
Nazad
Vrh