Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E, a sada ce tu istorijsku ulogu da igra radnicka klasa, ups, pa ni radnicke klase nema.:haha:, mozda, onda zaposleni u javnim sluzbama, njih jedino ima dovoljno.
 
Za ove što hoće da rade kod njihov deda, pitajte jel vaš deda radio kao njegov. Moj pradeda je sejao kukuruz na 70 jel sad treba i ja da sejem tako. A ovi sa 5ha ako rade čisto ratarstvo imaju 10 dana posla godišnje i nije u redu da živi kao neko ko ide svaki dan na posao. Takvi dugoročno neće opstati - prvo je pitanje šta će da rade kad traktor stigne za generalnu odakle 1000 - 1500e za remont. Vreme se promenilo hteli mi to ili ne.
 
Ljudi svuda u evropi (u koju mi toliko hocemo) se daju subvencije za poljoprivredu, kako da sutra ...kad udjemo u tu evropu budemo konkurentni sa istom cenom ako mi nemamo subvencije a ostali ih dobijaju.
Pre desetak dana sam bio u Austriji (okolina Beca) i razgovarao sa jednim farmerom koji drzi bikove, svinje i obradjuje do 40 he. zemlje (kaze da vecina i nema vise od 40 he) subvencije dobija 400 evra po he. i plus 200 evra po he. zato sto se bavi stocarstvom.
I kako onda neki clanovi foruma misle da opstanu u poljoprivredi bez subvencija u tako jakoj trzisnoj utakmici!!! :sta:::spreman na sve::
Pa da ti objasnim. Ta, evropska unija koja se razmece tolikim davanjima je i dosla, dokle je i dosla.

- - - - - - - - - -

Za ove što hoće da rade kod njihov deda, pitajte jel vaš deda radio kao njegov. Moj pradeda je sejao kukuruz na 70 jel sad treba i ja da sejem tako. A ovi sa 5ha ako rade čisto ratarstvo imaju 10 dana posla godišnje i nije u redu da živi kao neko ko ide svaki dan na posao. Takvi dugoročno neće opstati - prvo je pitanje šta će da rade kad traktor stigne za generalnu odakle 1000 - 1500e za remont. Vreme se promenilo hteli mi to ili ne.
E, zato te od 5 ha treba pomoci da napreduju a ne one koji rade po 500ha
 
Hajde da istrebimo ove sa malo zemlje. Sta to koga briga od cega ce taj mali uraditi generalnu ili kupiti neku masinu.
Taj mali ne prevodi zemlju na tastu, tetku,,, i ne mulja kao velika vecina.
I ovi sa 100- 200 ha rade u firmama (ima i takvih) i obradjuju zemlju.
Djavola bih mnogi ovde na forumu bili gazde da nisu pouzimali od tih malih pod zakup.
Zato se i bore svim silama da samo mali propadnu, a ovi veci se jos vise ukrupnu.

Sada na ovoj katastrofalnoj godini traze otpis arende na drzavnu zemlju, pa jos da blokiraju.

Druze moj da sam ti ja vlast, odlezao bih ti meni godinu dana, pa ti vise ne bih palo na pamet da isteras traktor.
Mnogo je ovde demokratije.
 
Koliko para ima u budzetu , toliko neka subvencionisu hektara , ako ima za 10 -20Ha neka bude .. Dogodine ako bude vise .. daj i 100 ha po gazdinstvu ! A ne sad menjamo pravila zbog veliki lobista .. Pa dokle vise ?
Dajte Malesevu , i njemu slicnim sa 500 - 5000 Ha - kredite prolongirajte , a ovom sa 15 HA sta on ? Ni kardansku pumpu ne moze da kupi kad krene sisanje za vestak i seme !!
 
Nekažem da ih treba istrebiti nego da prestanu da pričaju bajke se može i treba živeti od 5ha zemlje u suvom ratarenju. Naravno da im treba pomoći ali i ovim ostalima ako rodi po 150 kg kukuruza džabe i 500ha.
Imali su i moji dedaci maksim zemlje ali je jedan držao po 100-120 ovaca i dvadesetak krava a drugi se bavio 90% povrtarstvom, tako da to nije isto.
 
Opet se vodi polemika oko malih i velikih,naravno kome je to najvise u interesu nego samoj drzavi jer znamo svi da se najlakse vlada kad se zavadi narod medju sobom,e sad ako cemo kako nas narod zna da budemo ljubomorni i da proklinjemo ako je neko uspeo nesto u zivotu,ne bitno da li je od neke subvencije ili slicno uspeo da kupi traktor ili neku masinu s kojom radi i u kojoj ga vise ne bole ledja i ne truje pluca,onda nema sta da se prica vise,ali ako nam je drago da je neko uspeo pored toga da je samo opstao i nesto unapredio pa moze lakse da radi onda je vec situacija drugacija(naravno tu ne racunam one sa preko 1000 hetara itd... sto se od juce bave i ni ne znaju de su im parcele ili one koji rade nesto dodatno neko na porodicna gazdinstva de svi ucestuju u proizvodnji i isljucivo se bave poljoprivredom).
Jer ima toliko primera da ljudi ne rade vise od 5h zemlje gaje voce polako ulazu u savremeniju mehanizaciju,mini hladnjace,kad je bolje kad je losije,posla ima kao i svemu drugom ali opstaju,razvijaju se,ali da mi neko kaze da zivi od 5h i dve krave od ratastva e pa to je muka ziva,svaka mu cast ali njemu ne moze niko pomoci kad je nerealno da u ovo vreme on moze da se i razvija i zivi iole nekim normalnim zivotom,jer niko ne trazi vile i zlatne doline,nego pristojan zivot,zato i treba se bolje organizovati i prema svojim povrsinama gledati realnost zivota,jer niko ne zivi od proslosti,i kako je nekad bilo,da ne spominjem da su nekad i taj cuveni maksim zemlje kako je meni deda pricao obradjivali konjima,a ne verujem da neko zeli da se vraca na taj nacin obrade,ali ako cemo unazad onda ajmo unazad...
 
Poslednja izmena:
Koliko para ima u budzetu , toliko neka subvencionisu hektara , ako ima za 10 -20Ha neka bude .. Dogodine ako bude vise .. daj i 100 ha po gazdinstvu ! A ne sad menjamo pravila zbog veliki lobista .. Pa dokle vise ?
Dajte Malesevu , i njemu slicnim sa 500 - 5000 Ha - kredite prolongirajte , a ovom sa 15 HA sta on ? Ni kardansku pumpu ne moze da kupi kad krene sisanje za vestak i seme !!
Treba subvencionisati samo zemlju u vlasnistvu,do sada se pokazalo da je velikih mucki bilo sa arendom,na kraju,uzimati zemlju u arendu nije obaveza,a ko vec hoce nek radi,ali o svom trosku a ne o trosku drzave.Znaci,subvencionisati samo zemlju u licnom vlasnistvu i sve mucke su iskljucene.
 
Jel postoji neka granica kad je dosta zemlje?Mislim do koje cifre treba pomagati te velike?Koliko zemlje moze da obradi jedan covek,sve preko je firma,a to ne bi trebalo da podleze pomaganju,tj subvencijama.
 
Treba subvencionisati samo zemlju u vlasnistvu,do sada se pokazalo da je velikih mucki bilo sa arendom,na kraju,uzimati zemlju u arendu nije obaveza,a ko vec hoce nek radi,ali o svom trosku a ne o trosku drzave.Znaci,subvencionisati samo zemlju u licnom vlasnistvu i sve mucke su iskljucene.
Ovim "pametnim" predlogom bi bili iskljuceni i mnogi ljudi koji nemaju para da kupe zemlju, nista nisu nasledili, a zele da se bave poljoprivredom.

A ovi sa 5ha ako rade čisto ratarstvo imaju 10 dana posla godišnje i nije u redu da živi kao neko ko ide svaki dan na posao.
Pa ratarstvo je takva grana da nema mnogo posla, ali su velika ulaganja. Ni ovi sto imaju 50, 100 Ha nemaju bas mnogo radnih dana. Sto vise zemlje, to bolja i jaca mehanizacija, logicno. A i taj sto ide na posao, njegovo je samo da dobro radi, a masine, materijal, je sve na racun firme, dok poljoprivrednik koliki god bio, svoje masine sam odrzava.
 
Pa vidis da se pokusalo da se subvencionise do 100 hektara ali naravno znamo svi kako se i sta radilo i radi...

Onda jedino da se placa porez na zakup,i to po tablici kao kad se uvoze auta,da se zna koliko kosta zakup koje klase.

U stvari ne bi trebalo subvencionisati zakup uopste,koji je to rezon,ne isplati se raditi zemlju,cekas pomoc,a uzimas u zakup,jos se otimaju.Bas neisplativo.
 
Jos kako otimanje,kod nas su se znale dogurati cifre preko 50hilj po hektaru...
Po meni ovo otpisivanje arende nema smisla nikakvog,kad je dobra godina i kad se zaradi ok radim primera radi 500+hektara u zakup(na otimanje i naterivanje cene) a sad kad je lose i kad treba auto,zemlja itd. na plac da se plati arenda sad da se otpise,pa izvini poso kao poso rizikujes da dobijes ali isto tako rizikujes da izgubis,kako jednom tako drugom,i firma kad napravi los potez propada i ide u dugove,a sta su ogromne povrsine drugo nego firma.
No nije ni u redu sto su x x x ljudi radili pre tu istu zemlju od drzave i nisi placali nista ili takve mizerije da je to bilo zalosno,tipa 1500 din za hektar,a neki ni to nisu platili..
 
Ja sam za to da se subvencijama pomognu samo mala poljoprivredna gazdinstva(recimo do 30 ha),da bih opstala. Svi ostali koji tu nevide nikakvu zaradu ili ne mogu da budu konkurentni na svetskom trzistu neka menjaju profesiju i tu zemlju prepuste onima koji vide neku sansu
 
Mene ne treba niko da podržava.Svako neka gleda sebe i podržava sebe i svoju politiku i biće bolje svima.Ja nemam stoke i ne smeta mi da po jednoj kravi daju i 100000dinara godišnje.Mene to ne šteti ,a nekome pomaže što znači da je dobro.
Dokle god pojedinci misle da je namena subvencijama da se preživi ,a ne da se napreduje nema mesta priči.Subvencije za poljoprivredu ne treba da budu merilo socijalnih davanja i smatrati ih istim.
Zato je lepo i ministar Knežević rekao da se subvencije poljoprivredi moraju podeliti u dve grane:1.razvojna i 2. socijalna.
 
Nema u poljoprivredi "razvojna" i "Socijalna",ajde objasni mi sta je to.To su bas i izmislili ti jaki,koji obradjuju velike povrsine da bih,u stvari oni prigrbili i najveci deo od davanja Drzave.U poljoprivredi ti je mera kila,litar neke robe a nije vazno na kojoj povrsini si je proizveo.
 
Dokle god pojedinci misle da je namena subvencijama da se preživi ,a ne da se napreduje nema mesta priči.

Ни једно ни друго ... намена субвенција је фаворизовање домаће економије и стабилна производња сировина за властиту индустрију !

Кад је било оно око шећера један нормалан економиста је у једном буџаку реко јесте 100 000т је толко кад извозиш ал кад ти зависиш од увоза 100 000т онда је цена друга .. (ако не буквално директна онда индиректна баш као и са кредитима које узима држава)

под а) Србија више нема индустрију , б) нема ни паре да плаћа субвенције јер не наплаћује од половине ни оно што јој следује .. субвенције ће бити исплаћене из кредита који ће сви отплаћивати ..
 
- - - - - - - - - -

Regresirano gorivo i subvencije za pomoć poljoprivrednicima

četvrtak, 30 avgust 2012 14:39


15834506465017d33342cf3536875437_orig.jpg
Vlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila dve uredbe za pomoć poljoprivrednim proizvođačima, koje se odnose na regresiranje dizel goriva i subvencije za pomoć poljoprivrednicima.
Ministar poljoprivrede Goran Knežević kazao je na konferencji za novinare posle sednice vlade da će poljoprivrednicima već za desetak dana, biti omogućeno da po povlašćenim uslovima nabave dizel gorivo za predstojeću jesenju setvu. Kako je precizirao, reč je o ukupno 70 miliona litara dizel goriva koje će zemljoradnici moći da nabave po ceni koja će biti manja za 76 dinara od maloprodajne cene.
Druga uredba odnosi se na subvencionisanje ratarske i proizvodnje krompira za 2012. godinu i to sa 6.420 dinara po hektaru, naveo je Knežević precizirajući da se radi o značajnoj sumi, od ukupno 10,5 milijardi dinara.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh