Strug i alati za obradu metala

Pa nisi ni pitao gdje ima, ja odmah odgovaram na postavljeno pitanje. Nisam nigdje pominjao dvodijelnu, vec maticu iz jednog komada kojom bi zamijenio dvodijelnu koja je već tu. Ne znam gdje si pročitao da se pominje dvodijelnu matica, ja to napisao nisam.
Ne znam da li je reklamiranje dozvoljeno, pa da okačim link, imas dvije firme koje se bave maticama, medju prvima izbacuje njihovu ponudu na googlu, jedna iz subotice, druga iz niša i izvinjavam se na grešci u cijenama (mesingana su oko 2400 dinara, 2574 dinara kosta bronzana kod jednih a 22.14 evra kod drugih, sa prirubnicom je oko 3600) . Ako je dozvoljeno, postaviću i linkove ka stranicama. Imaju i sa prirubnicama i bez, valjkaste, a mesingane imaju u pravougaonom obliku. Sad ne znam koje su dimenzije te od 80 e sto si ti kupio, ovo su cijene za 16x4 koje mene zanimaju.

Hahah, pa da sam rekao i da radim u komunalnom, opet bi bilo: eh, bas to objašnjava, jer ja sam jednom jednog nasao u komunalnom koji je meni pricao ovako, a treba drugačije. Nije vojska ta koja odredjuje algoritam ponašanja njenih pripadnika, vec priroda.

I vojska ima svojih nadmenih nestrucnih likova kao i svaka struka. I ti si bas zbog tog majora nasao da je to razlog, i da to objašnjava zašto umjesto odgovora na prosto pitanje, obrces milion drugih stvari.

Meni je prije par godina jedan "stručnjak" objašnjavao kako treba da mu platim 1500e da mi postavi 1000 metara cijevi za podno grijanje, i jos mi objašnjava da prodaje "znanje". Hebga, ja i žena (ja tad sa pokidanim mišićem na nozi) i ona, laganica za 6 dana postavili i uvezali 1000m cijevi. Svaka cijev izvedena na ravno 80metara, plus minus 1m. Za proračun krugova trebalo mi je nekih mozda 4-5 sati. Kakvo li je znanje on prodavao, ni sam ne zna, ali kad sam mu rekao da ću mu dati 2000e, ako napiše na papiru 20 kucanih strana o postavljanju cijevi za podno grijanje, naravno da nije prihvatio. E sad, da li je bilo malo 500e da mu platim da otkuca 20 stranica, cisto sumnjam. Mislim da je veći problem bio sta pisati, da se nakupi više od 2-3 kucane strane. I gle čuda, grijanje savrseno radi.... Kao i 10tak sistema koje sam sa drugarima kasnije radio kod njih, naravno na mobu i dobro zezanje.

I ja drug moj slušam skoro svaki dan majstore i njihove hvalospeve, kao i izgovore zašto nesto ne moze i kako to nije to, kako treba ovako ili onako (obavezno na način koji je tehnički, materijalnog ili na drugi način neizvodljiv, tako da ih oslobodi daljeg angažovanja), kako god, samo da oni ne rade na tome. Ali kad se zasjedne za sofru, onda su svi pametniji od svih inzinjera ovog svijeta, i znaju kako se popravlja svemirska stanica.

Polako, rekoh da sam tek ušao u ove vode, i treba mi svakako neko vrijeme da se ustelim na strugu (a ovih dana bas i ne vidjam kuću, zbog raznoranih igrarija koje se dešavaju), ali nadam se uskoro da ću dobiti par dana libero da se pozabavim i tom problematikom navoja. Pa cemo napraviti i tu famoznu maticu, to ti obećavam. Kad, ne mogu da kažem, ali bice, vjeruj mi. Imam u blizini fabriku plastike pa sam sa njima dogovorio da mi daju restlove i komade da se učim polako, najjeftinije mi tako. Ne moze nista preko noći, ali svakako ne treba ni 10 godina.
Ako mi je za prvu generalku na motoru trebalo nekih par mjeseci učenja, kad nisam znao maltene ni kako motor funkcioniše, naucicu da obradim i parče metala, vjeruj mi. A ova sadašnja matica da ostane ovakva kakva jeste, nista joj ne fali.

Ja svakako ne mogu ni približno da izadjem na crtu inzinjeru, arhitekti, konstruktoru, tehnologu i nekome ko raspolaže zaista sa znanjem, ali majstorima koji obično dobiju sve na tacni i rade kako im se kaže... Pa to ne mogu nazvati znanjem.
Znam nekoliko strugara koji su otišli u penziju, da nisu znali da naostre alat kojim rade, imali u firmi lika zaduženog za to, i kad se istupi, daju na ostrenje, dobiju gotovo i tjeraj. I za 40 godina službe nisu nikad naostrili alat.
Sad, na osnovu toga treba da kazem (kao što ti etiketiras) da to objašnjava mnogo toga, i da tebe koga uopšte ne poznajem, svrstam u tu kategoriju. Nije prijatno, jel da?
 
Poslednja izmena:
Pa nisi ni pitao gdje ima, ja odmah odgovaram na postavljeno pitanje. Nisam nigdje pominjao dvodijelnu, vec maticu iz jednog komada kojom bi zamijenio dvodijelnu koja je već tu. Ne znam gdje si pročitao da se pominje dvodijelnu matica, ja to napisao nisam.
Ne znam da li je reklamiranje dozvoljeno, pa da okačim link, imas dvije firme koje se bave maticama, medju prvima izbacuje njihovu ponudu na googlu, jedna iz subotice, druga iz niša i izvinjavam se na grešci u cijenama (mesingana su oko 2400 dinara, 3696 dinara kosta bronzana kod jednih a 22.14 evra kod drugih) . Ako je dozvoljeno, postaviću i linkove ka stranicama. Imaju i sa prirubnicama i bez, valjkaste, a mesingane imaju u pravougaonom obliku. Sad ne znam koje su dimenzije te od 80 e sto si ti kupio, ovo su cijene za 16x4 koje mene zanimaju.

Hahah, pa da sam rekao i da radim u komunalnom, opet bi bilo: eh, bas to objašnjava, jer ja sam jednom jednog nasao u komunalnom koji je meni pricao ovako, a treba drugačije. Nije vojska ta koja odredjuje algoritam ponašanja njenih pripadnika, vec priroda.

I vojska ima svojih nadmenih nestrucnih likova kao i svaka struka. I ti si bas zbog tog majora nasao da je to razlog, i da to objašnjava zašto umjesto odgovora na prosto pitanje, obrces milion drugih stvari.

Meni je prije par godina jedan "stručnjak" objašnjavao kako treba da mu platim 1500e da mi postavi 1000 metara cijevi za podno grijanje, i jos mi objašnjava da prodaje "znanje". Hebga, ja i žena (ja tad sa pokidanim mišićem na nozi) i ona, laganica za 6 dana postavili i uvezali 1000m cijevi. Svaka cijev izvedena na ravno 80metara, plus minus 1m. Za proračun krugova trebalo mi je nekih mozda 4-5 sati. Kakvo li je znanje on prodavao, ni sam ne zna, ali kad sam mu rekao da ću mu dati 2000e, ako napiše na papiru 20 kucanih strana o postavljanju cijevi za podno grijanje, naravno da nije prihvatio. E sad, da li je bilo malo 500e da mu platim da otkuca 20 stranica, cisto sumnjam. Mislim da je veći problem bio sta pisati, da se nakupi više od 2-3 kucane strane. I gle čuda, grijanje savrseno radi.... Kao i 10tak sistema koje sam sa drugarima kasnije radio kod njih, naravno na mobu i dobro zezanje.

I ja drug moj slušam skoro svaki dan majstore i njihove hvalospeve, kao i izgovore zašto nesto ne moze i kako to nije to, kako treba ovako ili onako (obavezno na način koji je tehnički, materijalnog ili na drugi način neizvodljiv, tako da ih oslobodi daljeg angažovanja), kako god, samo da oni ne rade na tome. Ali kad se zasjedne za sofru, onda su svi pametniji od svih inzinjera ovog svijeta, i znaju kako se popravlja svemirska stanica.

Polako, rekoh da sam tek ušao u ove vode, i treba mi svakako neko vrijeme da se ustelim na strugu (a ovih dana bas i ne vidjam kuću, zbog raznoranih igrarija koje se dešavaju), ali nadam se uskoro da ću dobiti par dana libero da se pozabavim i tom problematikom navoja. Pa cemo napraviti i tu famoznu maticu, to ti obećavam. Kad, ne mogu da kažem, ali bice, vjeruj mi. Imam u blizini fabriku plastike pa sam sa njima dogovorio da mi daju restlove i komade da se učim polako, najjeftinije mi tako. Ne moze nista preko noći, ali svakako ne treba ni 10 godina.
Ako mi je za prvu generalku na motoru trebalo nekih par mjeseci učenja, kad nisam znao maltene ni kako motor funkcioniše, naucicu da obradim i parče metala, vjeruj mi. A ova sadašnja matica da ostane ovakva kakva jeste, nista joj ne fali.

Ja svakako ne mogu ni približno da izadjem na crtu inzinjeru, arhitekti, konstruktoru, tehnologu i nekome ko raspolaže zaista sa znanjem, ali majstorima koji obično dobiju sve na tacni i rade kako im se kaže... Pa to ne mogu nazvati znanjem.
Znam nekoliko strugara koji su otišli u penziju, da nisu znali da naostre alat kojim rade, imali u firmi lika zaduženog za to, i kad se istupi, daju na ostrenje, dobiju gotovo i tjeraj. I za 40 godina službe nisu nikad naostrili alat.
Sad, na osnovu toga treba da kazem (kao što ti etiketiras) da to objašnjava mnogo toga, i da tebe koga uopšte ne poznajem, svrstam u tu kategoriju. Nije prijatno, jel da
Sve se da nauciti ako covek ima volju a vidim tebi ne nedostaje.Moj savet je da kupis bronzanu maticu ako ima jer 16x4 je tesko uraditi nozem na strugu mala rupa a veliki korak .
 
Prijatelju boske ti samo sam sebi možeš pomoći. Tebi forum i majstor ne treba


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Slažem se naravno da profesionalac odradi stvari sa lakoćom, jer jednostavno onaj ko malterise svaki dan, stekne ruku da to odradi u svako doba dana i noći.
Ali to onda dolazi u koliziju sa ciframa koje se traže. Ok, da treba da se napravi neki komplikovan dio, za koji treba i vremena i alata. Ovde govorimo o trapeznoj matici 16x4, standardni lijevi navoj, i cifri koja je 4x skuplja od gotovog proizvoda.
Ne znam mirosti zašto te toliko pogađa ono što pricam, ja nisam došao ovdje da pametujem, vec da saznam nesto novo i uputim se u osnovne stvari, ali kao i sve ostalo, dođosmo do toga da je matica za linearno pomijeranje ploce nauka za koju treba 2 fakulteta i 20 godina "službe". Sta bi bilo da se prica o nečem zaista komplikovanom.

Ako treba glodalica da se poravna jedna strana valjka, sad ispade da i za to treba 20 godina iskustva, i umjesto da podijeli sa nama "znanje" o tome zašto je bronza, ti odmah prebacuješ priču :Radi kako misliš, ne moze ovako i moze nekako, treba tu noz, dimenzije, spolja iznutra, okolo... Kad sve to prevedemo u vrijeme, pa koliko treba vremena da se premijeri matica standardnog navoja? Dan, mjesec, godina....

Ja sam samo postavio pitanje, prosto, jednostavno za maticu, u materijale za nju.
I od prostog odgovora, koristi se bronza, zbog toga i toga mesing nije dobar, ili jeste dobar zato i zato, celik nije dobar ili je dobar zato i zato, 3 rečenice, ej prosto proširene 3 rečenice, sve u svemu od kojih napravismo nauku.

Mene kad neko pita kad se koristi kumulativni a kad potkalibarni projektil, kad fugasni, trenutni i fugasni sa usporenjem, ja cu da mu objasnim kad se sta, i zašto se bas to tada koristi, a necu reci, opšte je mišljenje, mora to tako, samo će vam se kazati i slicno. Zbog takvih konstatacija je i trebalo po 10 godina da radnik dodje na nivo da nasteluje platine na stojadinu.
Samo upotrebi logiku i samo će da ti se kaže,zašto bronza.I šta ti je jeftinije da zameniš,maticu ili vreteno.
 
Seljače nemoj sad i ti..znači možeš da biraš dali ćeš da praviš vreteno ili navrtku?
Ispravno je promeniti oboje..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Ima ovdje u okolini strojna obrada , otac i sin , otac vise i ne radi , ima godina , kad im dodje neka musterija pa pocne da filozofira puno ,

otac pita pred musterijom sina dok ovaj radi,
sine , koliko ima u mjestu tokarskih strojeva (u hr koriste ruski naziv za strug),
sin: vise od 10-tak komada jako dobrih,
otac: a koliko ima tokara(majstora koji rade na strugu) ,
sin: nijedan

:) :) :)
 
mirosti ili neko ako zna , kolegi trebaju nozevi za wagner-a , serijsko narezivanje M27 standardni navoj, ne moze ovdje naci , ima ali taj set nikako. Nozevi su nesto kao sa ovog linka na youtubu(nije pitler), navodno je to neko radio u Srbiji.
Ovo nije wagner ali je skoro isto.
 
Mogu pitati čoveka iz FRA Čačak pošto imam njegov kontakt..
Mada bih pre rekao da je to radio Jugoalat iz NS, a tu već nema opcije da se nešto uradi jer je sve rastureno..
Ja sam neke noževe za spiralno ozubljenje slao u Indiju na oštenje, nismo mogli u Srb nigde naći opciju.. Tako da bih ti preporučio dalekoistočnog snabdevača, ako nemožeš naći original, lakše ćeš završiti posao..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Ma drugari, naravno da bi zamijenio i vreteno i cauru/maticu/navrtku. Pitao sam razliku bronze i mesinga, jer su oba relativno meki metali koji ne oštećuju vreteno i koristi se i jedno i drugo u linearnoj tehnici, negdje se koristi i čist bakar, pa ne znam u čemu je razlika kod tih materijala, i za koju namjenu je koji. A u sustini i vreteno kosta 2500 dinara po metru, pa kad se sabere sve, isto izadje dal mijenjao vreteno ili navrtku. Što reče, najbolje je oboje zamijeniti.

Nije uopšte bilo riječi o filozofiji proizvodnje, ona je takva kakva jeste, nego sam pitao, zato što ne znam, koja je svrha da se koristi neki materijal.
Ja ono što znam, napravim sam za sebe, i ne pitam nikoga.
Za mene kao laika u ovoj sferi, sasvim normalno je da tražim informacije, i ljudski pitam.
Ne ponižavam ničiji posao, trziste samo od sebe odredjuje cenu posla, samo kao razumno biće idem logikom da za istu stvar ne placam 2,3-10x skuplje.

Na zalost, danas u svijetu dostupnosti informacija, ljudi su postali toliko prestravljeni i ubijedili sebe da su nesposobni, da su u stanju da plaćaju papreno, za neke proste primitivne operacije, ali tako je kako jeste. Od zamjene crijeva na slavni je napravljena nauka, da kod mene uzimaju po 2500 dinara da zamijene crijevo od slavine. Ko hoće to da plati, alal vera, da su svi kao ja udareni u glavu, majstori bi izumrli. Nekad su ljudi znali većinu stvari samostalno da odrade, pa je i posao majstora bio jeftin, usled velike konkurencije i male potrebe za njima. Danas niko neće da "rizikuje" i hvala Bogu zovu majstore za svakojake sitnice.

To što ja kažem da je drakonske cijena, ona je drakonska za mene koji sam upućen koliko toliko u nesto i smatram to drakonskim za mene.
Da je drakonska svima, morala bi biti snižena, jer niko ne bi plaćao i proizvod i usluga se ne bi koristila. Neko definitivno placa te cifre. I ferari ima drakonsku cijenu, pa izgibose da ga kupe.
Meni je drago da je i majstorima svih sfera napokon svanulo, i da mogu da zarade valjano od svog posla.

Ja sam samo praktičar, koji voli da potroši i vremena i živaca, i da se isprljam i upustim u igranku da bi nešto odradio samostalno.
Meni je jednostavno mnogo veliki merak kad sam nesto odradim, cak i ako prodjem malo skuplje, jer sam uz proizvod, dosao do procesa kako se dolazi do proizvoda, i naučio nesto novo. (naravno ukoliko smatram da je uopšte vrijedno potrošiti vrijeme za učenje na tu konkretnu stvar)
Ali svakako ne bi potrošio mnogo vremena i para ako već gotov proizvod ima po jako niskoj cijeni da se kupi u prodaji.
 
Poslednja izmena:
Bosske moj dobronameran savet je da od nekog srednjškoca mašinske struke pronadješ knjigu Poznavanje materijala pa posle toga nastavi sa strugarskim čarolijama.
 
Boske jel to sada nađosmo i špinglu za strug za 2-3000?
Znači, da smo mi koji smo taj deo plaćali 15-20000 din ispali neobavešteni i majstor miki omogućili da nas bespotrebno odere..
Ti si video trgovačke špingle i navrtke sa flanšnom i to bi da ugradiš na strug? Komplete za amatersku samogradnju?
I smatraš da će to da se ugradi u tvoj suport? Zaista si biser..
Mislim, možete vi oficiri u dokolici razgovati na taj način i pričati bajke i basne, ali to u oblasti za koju si se sada uhvatio sigurno 'ne pije vodu'..
Mada, meni je zaista neshvatljivo da imaš toliko slobodnog vremena u životu da možeš da ga trošiš nemilice za šta god ti padne na pamet. Izmišljati toplu vodu u oblastima koje postoje stotinama godina je totalni nonsens.
Ako želiš veruj mi na reč da ništa nije kako tebi sada izgleda. Ako ne veruješ, a ti se uči na svojim greškama..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Ja vidjoh spinglu u firmi full tech koja se bavi distribucijom linearnih pogona, zupčanika, spingli, matica i za koju prodavci navode da je namijenjena za mašinsko i ručno pokretanje, sa više varijanti kvaliteta i završne obrade, koje se preporučuju za pogon izmedju ostalog i strugova i cnc masina. U ponudi c15 i c45 celik, sa i bez završne obrade.

Malopre pricas da se ne treba petljati u ono što ti nije oblast delovanja, a sad se baviš proročkim poslovima pa znas da je to za igračke, jer boze moj ne valja ni c45 i c15 već neki c28 jel da?

E sad, sto si ti postao i prorok, pa znas da to nije ono što piše da jeste, sta da ti kažem, kupuj i dalje po 15-20 000. (iskreno ne mogu da vjerujem da neko danas može za komad nazubljenog metala da plati tu cifru, pa da je i od hardoxa, mislim da je i on jeftiniji)
Ne znam samo da li si provjerio, pa ti sad krivo sto si debelo preplatio navedene dijelove (koje par prodavaca u Srbiji prodaje kao "originalne" i zavaljuju cifre od kojih uši otpadaju i koje kupuju tipovi kao ti koji veruju na riječ da je to "original"), ili zaista vjerujes da postoji desetostruka razlika u cijeni navojnog vretena, koja je opravdana iz bilo kog smisla.
Pa drug moj to vreteno ne pokreće vrata nuklearnog reaktora, vec dio suporta težak 10tak kg.

Eno i na bubanj potoku entuzijasti prodaju nosače nozeva po 80e, proizvedene prije 40tak godina rasklimane, polomljene zardjale i arcene do iznemoglosti. I ljudi kupuju...

Mani se ti oficira, većina radi svoj posao i ne zna ni da uključi ni strug, ni aparat za varenje, tako da sve što pišeš nema veze sa životom, da li zaista mislis da moze da se prica o strugovima? .
Ja naravno necu zbog tvoje nadmenosti da pomislim da su svi strugari filozofi koji misle da su popili svo znanje svijeta, imas svoje mišljenje, zivi sa njim.

Hajde sad, ne moj da si na kraj srca, da si i ti potrošio malo vremena i proguglao, ne bi bacao pare. Shvati ovo kao malu školicu, svi učimo, nemoj da si toliki protivnik usvajanja znanja.
Sem ako ne mislis da radis sa nekim uređajima za koje samo Nasa i eventualno Zenit proizvode dijelove. Onda se izvinjavam gosn svemirska tehnologija, mi smo ipak ljudi na zemlji koji rade sa nama znanim elementima iz periodnog ovozemaljskog sistema elemenata.
 
Bosske moj dobronameran savet je da od nekog srednjškoca mašinske struke pronadješ knjigu Poznavanje materijala pa posle toga nastavi sa strugarskim čarolijama.
Hvala na informaciji, nabavio sam vec nesto literature, a potražiću i tu knjigu. Nemam nigdje u blizini neku mašinsku školu pa da mogu da odem da nadjem literature, a po netu bas i nisam uspio da nadjem neke korisne literature o obradi metala.
Naravno da mi je cilj da ovlada ovim poslom, u domenu hobi korisnika za svoje potrebe, i sve informacije su dobrodošle.
Izvinjavam se zbog opterecivanja foruma raspravom sa gospodinom svemirske nauke, ali i to je dio života.
 
Ako si spreman da platiš (ne mislim meni) nego majstoru mogu da ti dam kontakt od ljudi mašin bravara koji su zantan kalili u mehaničkoj na održavanju i znaju sve u najsitniji šraf,ali samo za put do tebe uzimaju 150€ :D

Sam ako nisi imao dodira teško da ćeš bilo šta pravilno da naučiš,a majstori ko majstori alergični da prenose znanje,ne zbog sujete nego treba znati da preneseš znanje.
 
Hvala na informaciji, nabavio sam vec nesto literature, a potražiću i tu knjigu. Nemam nigdje u blizini neku mašinsku školu pa da mogu da odem da nadjem literature, a po netu bas i nisam uspio da nadjem neke korisne literature o obradi metala.
Naravno da mi je cilj da ovlada ovim poslom, u domenu hobi korisnika za svoje potrebe, i sve informacije su dobrodošle.
Izvinjavam se zbog opterecivanja foruma raspravom sa gospodinom svemirske nauke, ali i to je dio života.
Imas na kupujem prodajem raznu literaturu kod coveka iz Nisa. Bukvalno svasta moze da se nadje sto se tice obrade metala i masina za obradu metala. Znam i za jednog dobrog majstora i jos boljeg coveka, ali mnogo radi pa ne znam da li bas ima vremena za razna pitanja.
 
Sad si me tek prosvetlio da sam špinglu i navrtku skupo platio i da nisam dovoljno guglao.
Što je najgore ja sam to tri puta uradio, odnosno, po tvome tri puta pogrešio..
Pretpostavio sam da si u subotici našao fultech, ali guglaj još malo pa ćeš naći još jeftinijeg materijala recimo u Nišu, ili NS..
Nekim ljudima jednostavno nemožeš pomoći koliko god se trudio..
@SeljakizGrada
Jel misliš da će dobar mašinbravar da sluša ovakve priče o ugradnji špingle i navrtke iz general store prodavnica i da ih prilagođava tri dana?
Još da mu kaže da treba prvo da tušira klizne površine, boske bi mu rekao da 'oće da mu bespotrebno uzme novce. Pa da treba da menja letve klizača, tek bi bio cirkus..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Uzimao sam i ja u fulltech "spinglu" , ali je bila namena za sredjivanje vadilice za luk, odnosno njenih tockova, tj za stelovanje visine... i jeste ima vise vrsti i cena.... sad za sta sta od svega toga moze da posluzi ne mogu da tvrdim... ja sam naravno uzoimao najjeftiniju....
 
Nazad
Vrh