Strug i alati za obradu metala

Hvala na odgovoru. Moguce je da je spingla potrošena na prednjem dijelu, mada kad ga okrećem na prazno sa skinutom pločom suporta nema nikakvog lufta na prednjem dijelu niti ima razlike u otporu, mada tu se radi vjerovatno o nekim desetim i sto tim dijelovima milimetra. Moguce i da su malo klizne površine potrosenije naprijed, jer ima vrlo vrlo malo lufta u klizacima kad se pomjeri ploča skroz naprijed, a sraf koji drži onu trapezoidnu konus u šipku koja je umetnuta izmedju klizaca je zavrnut do kraja.

Spingla je malo prekomplikovane konstrukcije da bi se sad isplatilo praviti novu spinglu jer ide cijelom dužinom iz komada do ručice, pa sad da kupim navojno vreteno novo i pravim ovaj ravni dio, koštalo bi papreno ili bi se namučio zestoko da sam o izvedem.
Moracu prvo da napravim nekako dobar konus, tj dosta deblji od ovog koji imam i koji sam vec pravio. Malo je zeznuto da izvučem simetrične ravni da budu, pod uglom ali probacu to da izvedem sa strugom i ravnim nosacem smirgle na futeru, pa da stegnem flah u nosac alata i pod uglom da brusim.

Sad se tek učim oko tokarenja, pravio sam i ranije raznorazne igrarije, cak sam prepravljao stubnu bušilicu sa nekim malim amerikanerom pa sa duplom stegom tokario manje remenice, tockove, čaure i slicno. Patnja, ali nekako je završavalo posao.
Prvi put da sam uzeo svoju mašinicu, pa hocu da je dovedem ono u stanje kako treba. Ne smeta taj mizerni luft u radu, ali bode oci, nekako se covjek brzo razmazi pa hoce da to sve bude cakum-pakum. I rucica za poduži pomak, na suportu koji se pogoni preko zupcasti letve ima nekih 4-5cm lufta, tj okrene na prazno kad se pomjera, ali jos nisam skidao cijeli suport pa da vidim da se i to utegne nekako.

I hajde da pitam, strug ima na sebi 10tak mesinganih kao kružića sa čeličnom kuglicom u sredini, koja je na oprugu. Kako se i čime to podmazuje, nije klasična sisica za mazalicu, vec bukvalno kao plocica udubljenja prečnika nekih 5mm sa kuglicom u sredini.

Još ću morati da vas davim sa pitanjima o noževima, tj plocicama, tu sam skroz tanak
"Turi" merne letve , ja planiram kasnije da ih ugradim, doduse jos nisam ni poceo da radim nesto, uzeo na proslom vasaru nesto burgija i caura, od nozeva i nosaca nista... tako bilo jbg... trebalo bi za vikend da se pribavi nesto od nosaca i plocica, prvi posao bice klinovi za poluge :osmeh: , zavrsavam plug za sneg 2.0 pa je to jos ostalo.. i farbanje poslem..... i jos sneg da padne :kisa::ppozdrav::osmeh:...
 
Да носиш сву могућу ХТЗ опрему док то правиш... да не буде као прошле јесени. :mad:
 
Pitanje za profesionalce, da li uzeti čeličnu, mesinganu ili bronzanu maticu za suport, za trapezno navoj, ne mogu nigdje da nadjem u cemu su razlike, prednosti i nedostaci.
 
Ma za mene su svi profesionalci, jer oko struga stvarno znam jako malo, i tek ulazim u tu tematiku.
Zato i pitam da li mora bas bronza, i ako neko zna koji su razlozi za to.
U sustini za pomeranje suporta teoretski moze matica od bilo čega da se odradi, samo je pitanje zašto baš bronza, mora da postoji neki razlog.

A i malo je teško naći pravougaone bronzane matice, obicno su okrugle čaure, dok mesing i celik ima u kvadratnim oblicima.

A opet za uklapanje valjkaste matice treba dosta prepravki da radim, da napravim nosac koji se srafi za suport, a to je malo zeznuto na jako malo prostora koji imam na raspolaganju, ili da je poravnavam odozgo, za sta opet treba precizna mašinerija, cnc i slicno.
 
Pa neznam dali zaista misliš da možeš svaki deo napraviti na tom strugu ili u radionici sa priručnim metodama..
Nešto moraju raditi i majstori sa pravim mašinama..:osmeh:
Što se tiče matice, ako smatraš da je čelik adekvatan materijal za nju, niko ti neće zabraniti da ga koristiš..
 
Nisam mislio da pravim od čelika, vec samo pitam da li neko zna zašto mora bronza. Nekako mi normalno da ako već nešto važi kao opšte mišljenje, treba da ima i neki valjan razlog zašto je to tako.

A gledam da većinu stvari odradim sam, jer je bar za mene malo drakonski da plaćam profi majstore, kad bas nemam neke prijeke potrebe za njima, koji zavaljuju cifre da uši otpadaju. Uz dužno poštovanje svačijeg rada, ne ponižavam ničiji posao, ali jednostavno za mene su neke stvari drakonski skupe.

Za bronzanu maticu traže od 50-100e, a u prodaji valjkasta je oko 2500 dinara, koju bi trebalo samo poravnati sa jedne strane i izbusiti dvije rupe za srafove, naravno na odgovarajućoj masini.
E sad ako ravnanje sa obje strane diska za auto kosta 1000-1500 dinara, Iskreno, meni je malo mnogo da platim 40-50e za ruke da bi se to poravnalo, jer za moj nivo potrebe za preciznosti struga, ne moram ni postojeću maticu da mijenjam, ali bi je sredio kad vec moze za neke normalne pare.
A mesingana se vec pravi sa pravougaonom kućištem, pa bi proces bio još jednostavniji, zato i pitam da li se nešto narušava mesingom.

Recimo skoro sam tražio zupčanik za strug, standardnih dimenzija, modul 1.5, 76 zuba, i pravljenje tog zupčanika je bilo od 80(za obično gvožđe bez neke finalne obrade) do čak 200e koliko je bio navodno kvalitetniji.
Inace, taj zupčanik nov u prodaji, cementiran i cini mi se c45 oznaku čelika da nosi, koštao je 1900 dinara, 2600 dinara sa dostavom na adresu.
 
Taj problem koji imas kod tvog struga ima svaki stari strug. Ja sam ih dosta gledao i to sam zapazio. Samo sto to i nije neki problem, bar po meni. Recimo ja tako radim i osim tog nekog praznog hoda nisam primetio drugi problem.
 
Pa i nije neki problem, realno, nema on lufta sad da trza suport ili da vibrira, nego ono, sad bi ja da od babe napravim curu za udaju, kad je nešto novo u radionici, pa covjek postane "alav" da to bude cakum-pakum. Moze tu vjerovatno da se utegne i ova matica sa konusom, da to bude mnogo bolje nego sada, ali sa ciframa od par hiljada dinara za vreteno i maticu, nije zlata vrijedno da se i to rijesi.

Uvijek to tako biva, prvo se zamisli da nesto treba onako za eventualnu upotrebu, pa onda krene da se picani malo po malo i na kraju ispadne ludilo. Ko zna, mozda i ja nekad (napominjem Nekad, ko zna kad), postanem "strugar" koji juri desete i stote hehe. ( ovo strugar pod navodnicima ne mislim ništa loše za strugare, vec za to da ću vjerovatno biti odusevljen neko vrijeme sa novom masinom, pa cim se malo sviknem na nju, pojaviće se nova neka igrarija koja će me zakupiti)
Strug sam i uzeo jer mi je odavno želja da nabavim tako nesto, a za moje potrebe se neće isplatiti za 2 života, al eto, stekli se uslovi, pa sto da ne.
I zaista mi je zelja da udjem u tu materiju koliko se može.
 
Ja sam tako kupio TES 3, reko da imam jer mi cesto zatreba, a nekad nekome i da se odradi nesto i da se uzme neka para. Niti sam ocekivao neku vrhunsku preciznost, niti sam mislio da cu svakodnevno da radim nesto na njemu. Medjutim, evo mesecima vec nema dan da ga ne upalim makar za neku sitnicu, ne radi jedino na praznik. Desavalo se da bukvalno nemam vreme da izbacim strugotinu od posla. Tako da od lickanja nista, a sve cesce razmisljam da kupim neku noviju, bolju masinu, nekako mi tako najjednostavnije. Svakako nije lose, ko ima volje, a i vreme, da pretrese i utegne tako neki stari strug i da zavrsava na njemu poslice.
 
Mislim da 50€ nije visoka cena da se napravi dvodelna matica za alatnu mašinu.
Ne mislim na imitaciju koja liči na navrtku, nego deo koji ima sve mere ispravne.
Opet, sa druge strane ne razumem zašto je praviš, ako smo zaključili da ti je nacojno vreteno pohabano.
Navrtka se može podešavati, dok god ima mesa na navoju. Ili si u onom tvom majstorisanju nešto pokvario..
Nebih baš optuživao majstore za deranje ako nisi u toku sa njihovim poslom. Vidim da su za tebe mnogi njihovi poslovi tipa 'samo ovo ili ono', a to u stvari zahteva debelu pripremu i iskustvo.
Ta dvodelna matica ima trapezni navoj za koji treba imati nož, ima otvore za navoj koji se moraju ispravno uraditi, ima tačnu visinu i na kraju i konusnu ravnu površinu koja opet traži znanje..
Tako da ne treba prenagljivati sa zaključcima, neke stvari će ti kasnije biti jasnije.
Niko nije bezveze išao u školu ili sticao praksu godinama..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nemojte mi zamjeriti, ali ako gotova matica, (proizvedena u ogromnoj fabrici, sa sigurno basnoslovno skupom mašinom/masinama, radnikom sa iskustvom, preciznim dimenzija a, materijalom, dažbinama, transportom, carinom, porezima, rabatom proizvodjaca i trgovca, kosta 20tak evra), kako onda da prihvatim da je normalno da platim 50-100e za istu takvu koju je napravio majstor Mika sa iskustvom.
Ako je zupčanik koštao od 4-10x skuplje da se napravi, od cijene gotovog u prodaji, onda tu nešto nije kako treba.

I ako pričamo o znanju, i ja sam znao i prije postavljanja pitanja da se koriste bronzane matice, ali jos nismo rascivijali zašto baš bronza...
Eto mogu da dam riječ, samo dok se opremim alatom za strug, vidjecemo koliko će meni samoukom koji skupljam savete ovako po forumima, trebati da samostalno dodjem do nivoa da napravim tu maticu. Posmak automatski za trapezne matice ima na strugu, trebace odgovarajući noz i vidjecemo koliko prakse treba da se izbaci prvi ispravan komad, da bude kako treba.

I nije mi namjera da pametujem, sve pricam iz iskustva, a bas zbog toga što sam smatrao da se zanati lako savladavaju, dosao sam do toga da u životu skoro da sam zaokružio sve što mi treba i zaista rijetko, ali bas rijetko imam potrebu za majstorima (tako neki raritetni poslovi koji bas zahtijevaju mnogo skupe alate, a nemam potrebe za njima ni u približno mjeri da bi se upuštao u te igranke).

Ne mogu sigurno da postignem brzinu nekih poslova sa ljudima koji se svaki dan bave time, neke poslove koje rijetko radim, radim sigurno mnogo lošije od profesionalaca, neke opet radim dosta bolje i brže od dosta njih, ali svakako mogu sa mozda i većinom zanatlija (u sferama koje su me zanimale u zivotu do sada) da ravnopravno razgovaram na njihovom polju, dok sam siguran, i po život mogu da se kladim da niko, ali niko koga sam do sada u zivotu upoznao ne moze da mi izadje na crtu u svim oblastima koje sam zaokruzio (djeluje prepotentno, ali je zaista tako)

To što su ranije zanatlije po 10 godina zamajavati radnike da prvo čiste radionicu, pa čiste alat, pa dodaju alat, pa onda tek posle 10 godina počinjali da ulaze u "tajne" zanata, i dovelo je do toga da dans klinac razmišlja da mu lakse završiti IT akademiju i mlatarati po tastaturi, nego da ga neko. 10 godina mrcvari da bi nešto naučio i opet bio prljav/mastan/prašnjav...

Kod amerikanaca pogledajte šta rade mladići od 20tak i manje godina, sa kursevima od par mjeseci. Čuda prave. Ali oni se odmah bacaju u vatru i ne čiste podove i idu po pivo i burek godinama, vec odmah rade ono što treba da nauče.

Ja sve, ali bukvalno sve u životu što sam stekao, stekao sam prostim zanatskim radom (visoke škole koje sam završio pružile su mi samo osnovnu egzistenciju, jer sam na zalost izabrao poziv koji mnogo traži a donosi malo prihoda) , i vrlo dobro znam koji nivo znanja je potreban za koje poslove.

Odvajam segmente života za širenje znanja, i kad je nešto novo u pitanju, usresredim se na to dok se savladam do potrebnog nivoa koji smatram zadovoljavajucim i onda idemo dalje.

Sad smo kod strugova i obrade metala, pa polako idem da udjem malo i u te vode.
 
Ajd' nam otkrij gde ima da se kupi matica(dvodelna) za tvoj(ili bilo koji drugi) strug za 20€.
Dakle znao si da matica treba biti bronzana a ne od gvožđa ili mesinga, ali si postavio pitanje čisto onako?
Kako misliš da rasčivijaš zašto baš od bronze? Misliš da ti uložiš protest zašto se pravi od bronze a mi da to branimo..
Usput, reče da si uzeo cementiran i kaljen zupčanik od Ck45 za 1900 din. Taj materijal se ne cementira, može se poboljšati ili blago indukciono zakaliti.
Ako si to stavio u strug, spremi se da ipak kupiš onaj (neopravdano) skuplji kod majstor Mike.
Na spoljnoj gitari može i poslužiti, ali u glavnom prenosniku nikako..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Pitao sam da li neko zna zašto je od bronze, a ne od mesinga recimo, i nema potrebe da to neko brani, vec samo sam zamolio da se podeli to malo "znanja", na koje se poziva svo vrijeme.
Nisam pominjao dvodijelnu maticu, vec jednodijelnu, i ona kosta nesto oko 20tak evra, sad plus minus koji dinar. I od nje se presijecanjem moze napraviti dvodijelna (sad mi samo reci da je problem na glodalicu staviti polovnu matice i poravnati jedan kraj pod uglom da se dobije konus i to traži 20 godina iskustva) . Sad je vjerovatno cijena informacije pod kojim uglom je konus zlata vrijedan.
Evo živi bili pa vidjecemo koliko će taj zupčanik od 2000 dinara da izgura, posto je u pitanju prenosni zupčanik za pogon posmaka, ne trpi nikakve posebne sile, prave ljudi i plastične koji im traju godinama, a fabricki je bio gusani i stradao je samo zato što se spaner otpustio i iskočio zupčanik van ležišta pa otkinuo par zuba.
Ja sam svestan da je postalo normalno da majstori od svog posla prave nauku, ali ruku na srce, pustimo naučnike da se bave naukom.

Da se samo prisetim koliko je filozofije bilo oko varenja ppr cijevi peglom, pa to je bila nauka ravna nuklearnoj fizici. Nisi smio majstoru pomenuti da se vari bilo čime, sem specijalnom peglom od min 1000e. Evo je moja neka turska od 35e, vari već 19 godina, hiljade spojeva napravila, i ne pričam nikome da mi je trebalo 10 godina iskustva. Isto je sa aparatima za varenje. Kad pitas majstora kako da se nešto zavari, ma bajo moj bez esaba od 2000e i 20 godina iskustva, ne smiješ prici tome. I ja evo 20 godina nema kakve ludorije nisam vario, i (nisam vario mostove konstrukcije, podvodne gasovode i slicno), i naučio sam na desetine ljudi kako da kvalitetno odrade zavarivanje za svoje potrebe za par dana. Ali kad pricas sa variocima, odmah krene priča o gasovodima, specijalnom kaljenim čelnicima, mostovnim konstrukcijama, tvrdim navarivanjima i stvarima koje običnom covjeku vjerovatno nikad ili nekad mozda zatrebaju u zivotu.
Da sad ne širim temu, ali ista je stvar i sa automehanikom, limarijom i farbanjem, vulkanizerskim poslom, autoklimama, autoelektrikom, radom sa poliesterom, karbonom, vodovodom, grijanjem, zidanjem, razvodjenjem struje, keramikom, radom sa univerom, presvlacenje folijama, ugrađivanje stolarije, rigipsom, malterisanjem i gletovanje, salovanjem, zidanjem dimnjaka, da sad ne nabrajam, pa sve do tapetarije, sivenja tendi i suncobrana i slicno.

Opet kažem, nisam ni u jednoj od tih oblasti profesionalac, da sad imam iskustva u pojedinim situacijama kako rijesiti neke specifične probleme koji se rijetko ili nikad ne pojavljuju u praksi, ali savladao sam vrlo brzo veći dio osnove tih poslova bez desetina godina "iskustva"
 
To ti je tako normalno da ti majstor proda pricu. Kako da das poso bas njemu i da ti dobro naplati, pa jos i da ga castis ako ti prvo ne proda pricu? Ne vezano za tu maticu, vec uopste. Evo, ja sam zbog tih takvih krenuo neke stvari da radim i sad mogu da kazem hvala im.
 
Mislim da za tebe ne postoji bolja opcija nego da radiš kako govori tvoja logika.


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Pitao sam da li neko zna zašto je od bronze, a ne od mesinga recimo, i nema potrebe da to neko brani, vec samo sam zamolio da se podeli to malo "znanja", na koje se poziva svo vrijeme.
Nisam pominjao dvodijelnu maticu, vec jednodijelnu, i ona kosta nesto oko 20tak evra, sad plus minus koji dinar. I od nje se presijecanjem moze napraviti dvodijelna (sad mi samo reci da je problem na glodalicu staviti polovnu matice i poravnati jedan kraj pod uglom da se dobije konus i to traži 20 godina iskustva) . Sad je vjerovatno cijena informacije pod kojim uglom je konus zlata vrijedan.
Evo živi bili pa vidjecemo koliko će taj zupčanik od 2000 dinara da izgura, posto je u pitanju prenosni zupčanik za pogon posmaka, ne trpi nikakve posebne sile, prave ljudi i plastične koji im traju godinama, a fabricki je bio gusani i stradao je samo zato što se spaner otpustio i iskočio zupčanik van ležišta pa otkinuo par zuba.
Ja sam svestan da je postalo normalno da majstori od svog posla prave nauku, ali ruku na srce, pustimo naučnike da se bave naukom.

Da se samo prisetim koliko je filozofije bilo oko varenja ppr cijevi peglom, pa to je bila nauka ravna nuklearnoj fizici. Nisi smio majstoru pomenuti da se vari bilo čime, sem specijalnom peglom od min 1000e. Evo je moja neka turska od 35e, vari već 19 godina, hiljade spojeva napravila, i ne pričam nikome da mi je trebalo 10 godina iskustva. Isto je sa aparatima za varenje. Kad pitas majstora kako da se nešto zavari, ma bajo moj bez esaba od 2000e i 20 godina iskustva, ne smiješ prici tome. I ja evo 20 godina nema kakve ludorije nisam vario, i (nisam vario mostove konstrukcije, podvodne gasovode i slicno), i naučio sam na desetine ljudi kako da kvalitetno odrade zavarivanje za svoje potrebe za par dana. Ali kad pricas sa variocima, odmah krene priča o gasovodima, specijalnom kaljenim čelnicima, mostovnim konstrukcijama, tvrdim navarivanjima i stvarima koje običnom covjeku vjerovatno nikad ili nekad mozda zatrebaju u zivotu.
Da sad ne širim temu, ali ista je stvar i sa automehanikom, limarijom i farbanjem, vulkanizerskim poslom, autoklimama, autoelektrikom, radom sa poliesterom, karbonom, vodovodom, grijanjem, zidanjem, razvodjenjem struje, keramikom, radom sa univerom, presvlacenje folijama, ugrađivanje stolarije, rigipsom, malterisanjem i gletovanje, salovanjem, zidanjem dimnjaka, da sad ne nabrajam, pa sve do tapetarije, sivenja tendi i suncobrana i slicno.

Opet kažem, nisam ni u jednoj od tih oblasti profesionalac, da sad imam iskustva u pojedinim situacijama kako rijesiti neke specifične probleme koji se rijetko ili nikad ne pojavljuju u praksi, ali savladao sam vrlo brzo veći dio osnove tih poslova bez desetina godina "iskustva"
Uvek možeš da radiš kako hoćeš,ono što razlikuje majstora od hobiste je lakoća kojom završava posao,za koji treba više vremena i živaca,a on odradi levom rukom :D A i kvalitet je bitna stavka.
 
Slažem se naravno da profesionalac odradi stvari sa lakoćom, jer jednostavno onaj ko malterise svaki dan, stekne ruku da to odradi u svako doba dana i noći.
Ali to onda dolazi u koliziju sa ciframa koje se traže. Ok, da treba da se napravi neki komplikovan dio, za koji treba i vremena i alata. Ovde govorimo o trapeznoj matici 16x4, standardni lijevi navoj, i cifri koja je 4x skuplja od gotovog proizvoda.
Ne znam mirosti zašto te toliko pogađa ono što pricam, ja nisam došao ovdje da pametujem, vec da saznam nesto novo i uputim se u osnovne stvari, ali kao i sve ostalo, dođosmo do toga da je matica za linearno pomijeranje ploce nauka za koju treba 2 fakulteta i 20 godina "službe". Sta bi bilo da se prica o nečem zaista komplikovanom.

Ako treba glodalica da se poravna jedna strana valjka, sad ispade da i za to treba 20 godina iskustva, i umjesto da podijeli sa nama "znanje" o tome zašto je bronza, ti odmah prebacuješ priču :Radi kako misliš, ne moze ovako i moze nekako, treba tu noz, dimenzije, spolja iznutra, okolo... Kad sve to prevedemo u vrijeme, pa koliko treba vremena da se premijeri matica standardnog navoja? Dan, mjesec, godina....

Ja sam samo postavio pitanje, prosto, jednostavno za maticu, u materijale za nju.
I od prostog odgovora, koristi se bronza, zbog toga i toga mesing nije dobar, ili jeste dobar zato i zato, celik nije dobar ili je dobar zato i zato, 3 rečenice, ej prosto proširene 3 rečenice, sve u svemu od kojih napravismo nauku.

Mene kad neko pita kad se koristi kumulativni a kad potkalibarni projektil, kad fugasni, trenutni i fugasni sa usporenjem, ja cu da mu objasnim kad se sta, i zašto se bas to tada koristi, a necu reci, opšte je mišljenje, mora to tako, samo će vam se kazati i slicno. Zbog takvih konstatacija je i trebalo po 10 godina da radnik dodje na nivo da nasteluje platine na stojadinu.
 
Nisi ni ti podelio sa nama informaciju gde ima ta matica za 2000. Jer za taj novac bih je i ja rado kupio. Kada mi to kažeš ja ću ti objasnitu zašto bronza.
Za morando sam plaćao polovnu(a dobru)maticu 50€, nova je koštala 80.
Trebao si nam odmah reći da si vojno lice, to objašnjava dosta toga. Imao sam situaciju sa jednim majorom tehničke službe kada je trebalo nabaviti ili napraviti oprugu navoza prikolice za prevoz tenkova, da se to uradi od ruske armature. I njemu se učinila skupa originalna opruga i bio je siguran da je njegova ideja prava.. hteli smo zaista da to uradimo, čisto da mu vidimo facu kada to ugradi, nego ne dozvoliše njegovi pretpostavljeni, ipak više verovaše mašincima od struke..
Bez uvrede, dali pristaješ da ti ja pošaljem materijal gratis o mom trošku, a ti napraviš tu maticu i postaviš sliku ovde kako izgleda kada završiš rezanje navoja nožem. Takođe, voleo bih videti kako si pripremio nož za taj navoj.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh