Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

@Zoran sef salzem se sa tobom u potpunosti srne bi trebalo iskorijeniti i zeceve meni su napravili veliku stetu u kruskama!!!! pa veci je stetocina zec ili srna nego lisica ili jazavac!!!
Potrosio sam 11 kalemarskih voskova dok sam zamazao rane od guljenja na kruskama nem nicega goreg od srne ili zeca a lovci nista ne rade samo odaju onako po sumi da bi pili i budalasali nek malo ubijaju stetocine!!!!
 
Ja ih pravim ljudima koji imaju vocnjake i do sada su svi zadovoljni , naj vise je imao problema prijatelj na ljesci jer dodju sne i pjedu pupove , alisada kako je stavio cuvar , ili elektricnu cobanicu nema problema , jedino treba obilaziti da se popravi zica ako ju srne prebiju.
Ako imate pitanja slobodno mi se obratite za savjet.
nf4cxh.jpg
 
Ovo je lepa stvarcica...ne ubija zivotinje samo ih pecne i one pobegnu...:osmeh:
Kod mladih vocaka stavlja se mrezica ili kartonski papir oko stabla...ali naj delotvorniji nacin je ako imate puno izdanaka koji izbijaju oko vocke se ostave preko zime i onda to zecevi pojedu a stablo ne diraju.I svima dobro,zecevi nisu gladni i jos su vam ucinili uslugu.:osmeh:
 
Zec mi je oglodao nekoliko stabala jabuka, koje su stare 1-3 godine.
Oglodao ih je samo sa jedne strane. Šta da radim, da li mogu da ih spasim?
Molim za stručna i iskusna mišljenja.

kasno sam video ovu temu inače bih ranije dao svoj komentar... dakle, sva oštećenja na jabuci od zeca ćete sanirati uz pomoć kambisana tj. kalem voska, bez obzira da li je zec grickao samo uz duž ili je napravio i krug, u tom slučaju treba premazati naravno što pre... sva ova oštećenja na fotografijama koja su prikazana ne bi postojala da su rane premazane kambisanom... verujte mi govorim iz iskustva... 2005, februar mesec, jabuka posađena u proleće 2004. 1000 stabala, prskana u januaru sa kunilentom, džabe, verujte umalo nisam zaplakao kada sam video bele pruteve kako vire iz snega... tu naravno nije bilo spasa, sneg je bio visok pa su vraćene na dv-tri okca... inače mazanje sa običnom svinjskom mašću ne bih preporučio, gubljenje vremena, može užegla svinjska mast ili ovčji loj i samo malo macnuti po deblu jer nije ni ona baš poželjna za stablo... tu će ostati fleka narednih par godina ali bez brige stablo ispod toga je potpuno zdravo... ko ima para naravno neka zagradi, što reče jedan naš lovac na primedbu da nam srne u zadnjih par godina prave čudo...
 
Preporučio bih bar jesenje freziranje u zoni krošnje da se na taj način riješimo miša i glodavaca koji grickaju korijen voćke u toku zime.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kad pomenu freziranje oko samih stabala zbog glodara . Da li ima neko efikasno rešenje protiv najezde miševa ( govorim o većim površinama ha .... ) . Izvinjavam se za off .
 
Zdravo prijatelji, vise vas je pisalo da je za zastitu vocki od zeceva (i drugih glodara) prilicno delotvorna obicna svinjska mast uz dodatak ribljeg brasno, gde se to brasno moze naci? jeli moze ribino ulje kao zamena, i dali je jednako delotvrotna samo svinjska mast? ili da se hvatam za heftalicu i najlon ili mrezu. Na 200tinjak ovogodisnjih badema je najverovatnije zeko vec poceo svoju zimsku smenu rada i vec je okusio (jeste minimalno) al skoro svako stablasce.
 
a za mrezicu za zastitu , ja sam kupovao neku u rolni, kao dzak za krompir, 50metara je 300din, sekao sam po metar - 50 stabala iz rolne. znaci 6din po stablu , veze ze na 2-3 mesta manilom i po meni mislim da ce biti dobro.

nisam se setio mrezice za stiroppor , mozda je laksa i bolja varijanta...

kolega juki , koloko se potrosi po stablu ?

 
Poslednja izmena od urednika:
ili jos bolje plasticne flase od kisele , koka kole nebitno. Jeftino tj dz je a bolje od mrezica koje se desava da gladan zeko progrize. po dve flase po stablu jedna iznad druge i miran si
 
samo mi kazi gde da nadjem 3.600 platicnih flasa za 1.800 sadnica :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
flase nisu bas prakticne,
ako ih raseces na pola po duzini stajace neko krace vreme ali ce vremenom da udje jedna u drugu i ostavi golo stablo, a i niske su

prosle zime su neki imali probleme kad je bio visok sneg, zecevi su isli po snegu i grickali grane.
Ja planiram da omotam protivgradnom mrezom, imam neke komade koji su ostali od montaze pa sam ih pokupio.
Mogu obicnom heftalicom da se sastave, za plasticnu mrezu nisam siguran da moze tako brzo
 
flase nisu bas prakticne,
ako ih raseces na pola po duzini stajace neko krace vreme ali ce vremenom da udje jedna u drugu i ostavi golo stablo, a i niske su

prosle zime su neki imali probleme kad je bio visok sneg, zecevi su isli po snegu i grickali grane.
Ja planiram da omotam protivgradnom mrezom, imam neke komade koji su ostali od montaze pa sam ih pokupio.
Mogu obicnom heftalicom da se sastave, za plasticnu mrezu nisam siguran da moze tako brzo

ako mozes,napisi ili posalji na p.p. bilo sta u vezi pg.mreza...ja sam postavio stubove i sidra,sad bi uzeo mreze,plakete isl...kod koga si kupovao,kada,po kojoj ceni...
hvala unapred:ppozdrav:
 
nisam nista kupovao, zatekao sam se u jednom malo vecem vocnjaku nakon montaze protivgradne mreze.
Umesto da oni bace ostatke ja sam pokupio i odneo.

Nadji na netu firmu "gruza agrar", vlasnik je Miroslav Nikolic, imam samo privatan broj, ako ne nadjes saljem ti na pp
 
Ja sam prije par godina, na selu sadio šljivu i te zime zečevi ogulili par stabala, onda sam došao na ideju i uzeo sam plastične boce od kisele vode, otkinuo im dno i grlić, onda taj "vljak" rasjekao po dužini i samo raširiš staviš oko voćke i pustiš, a boca se sama skupi i gotovo, a ako je nisko onda staviš dvije jednu iznad druge.
Vrlo funkcionalno rješenje a i jeftino (tačnije ne košta ništa).
Ove boce kasnije dobro dođu kada se tretira herbicidom jer ne može herbicid da dođe do stabla. :osmeh:
 
Nazad
Vrh