Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Pozdrav svima,ja vežem CD strunom za pecanje i obesim na nize grane da ih vetar vrti i oni blješću te tako izdaleka plaše srne.Ne sme se jako duga struna jer je vetar uplete u grane.
 
Odg: zec oglodao jabuke

Imena se sećam, ali to je bilo davno.
Znam da je bila efikasna, jer sam je koristio.
Verovatno sada postoje u prodaji slični preparati.
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Ajde, molim te, pošalji mi sliku sa CD-ovima da pošaljem nekim prijateljima u Trento, zamislite tamo budale još uvijek koriste mreže za zaštitu od zeca :sta:.
A čuo sam da je dobro i angažovati lovce da pobiju zečeve i srne, pa kad voćke narastu opet ih naselimo... :haha:
 
Odg: zec oglodao jabuke

Pre korišćenja Cervakol paste krečio sam stabla kombinacijom kreč - Kosan - so i zečevima to nije smetalo, napravili su prilično štete.
 
Odg: zec oglodao jabuke

1tpkiu.jpg


Na gornjoj slici oglođano stablo jabuke.


Dole-Iste te sadnice u jesen.
Kao što se vidi,netreba paničiti,jer dobrom ishranom sadnica ogoljela mjesta srastaju,te biljka normalno nastavlja svoj životni ciklus.
sq7ddk.jpg


Međutim,daleko veće štete u jabučiku mogu nanijeti podzemni glodari,miševi i voluharice.Ovo se dešava,pogotovu u onim godinama kada se ujesen baci stajsko đubrivo.Meni je jedne godine stradalo preko stotinu sadnica.Miševi su jednostavno pojeli kompletan korijenov sistem.
 
Odg: zec oglodao jabuke

ja sam jesenas stabla sa toliko i manje ostecenja vadio tj. menjao zdravim sadnicama . ove jabuke mogu da prezive i da se izbore mozda sa ovolikim ostecenjem ali ne zadugo uvek ce biti krzljave i zaostajace za ostalim jabukama pa ce se to odraziti i na prinos . mislim da je pametnije da se sto pre zamene pa ce i nove pre stici na rod.
 
Odg: zec oglodao jabuke

Bosanac, na kojoj podlozi su kalemljene ove jabuke sa slika? Mislim da su ti ove jabuke dobro preživjele zecova :D
 
Odg: zec oglodao jabuke

Ako je zec napravio prsten oko jabuke treba je izvaditi i zasaditi drugu, nisu velika stabla, a jako lep voćnjak, svaka čast bosanac ::svaka cast::
 
Odg: zec oglodao jabuke

Vocar je napisao(la):
Bosanac, na kojoj podlozi su kalemljene ove jabuke sa slika? Mislim da su ti ove jabuke dobro preživjele zecova :D

Na M9.


@Matke

Hvala.


Inače prvi sam u mom kraju počeo sa sadnjom gustog zasada jabuka.
Imao sam priliku da putujem sa grupom poljoprivrednika iz BiH voćarskim reonima u nekim evropskim zemljama,u grupi je bio i prof.Mićić iz Banja Luke i tada sam se prvi put susreo sa ovakvim načinom uzgoja.To mi se svidjelo,od profesora sam nabavio knjigu o uzgoju,tako da sam uspio za sebe proizvesti sadni materijal.
Sada je voćnjak u rodu i zadovoljan sam.

Svakako nova znanja stičem,na ovakvom i sličnim forumima.
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Za srne i svinje staviš elektricni pastir , elektricna ograda za stoku , sa zicom u 3 ili 5 reda i miran si vjecno , koju dva puta lupi struja ne dolazi nikad vise , znam iz iskustva jer ja pravim cuvare i onda mi ljudi kazu kako to djeluje kod njih u praksi na vocnjaku , jeste malo veca investicija cca 200 eura do 4 hektara ali miran si godinama.
Pozdrav
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Imam za svoje potrebe jabuke Ajdared i vretenaste po 20 komada. Danas sam išao da režem vinograd, pa hajde da pogledam jabuke koje su na kraju vinograda. Kada sam ih pogledao umalo se nisam šlogirao. Valjda su zečevi ili koji vrag, sve do jedne oljuštili koru i do 90%, koliko su mogli da dohvate. Da li ima leka da iz zaštitim da se ne osuše. Inače su sada u petoj godini. Evo par slika danas slikanih
13yhlh.jpg

15yyzw0.jpg

Dajte neki savet molim vas!
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

U bem ti susu, ovo su srne najpre, jer zeko voli mladu koru a ova gore slika deblo obrijano skroz...

Sada odmah bi trebao to bakrom da oprskas, da se dezinfikuje to, ili sa 2% raastvorom plavog kamena... ovako povredjen vocke treab pojacano hraniti pogotovo azotom da sto pre srastu ako je moguce...rane se mogu premazati i svezom govedjom balegom, kao i kalemarskim voskom...

A zadnja stavaka za spas ovako ostecenog stabla gdje je kora sa svih strana skinuta na deblu, onda se radi kalemljenje na most, spajaju se mladicama donja zdrava kora i gornja...
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Ej Dragojlo, iskreno da ti kažem, znao sam da ćeš prvi da odreaguješ. Mnogo ti hvala na ovome, znaš strašno mi ih je žao. Prošle godine su rodile oko 50-ak kgr. Bile su strava.
Ajd mi pobliže objasni onu zadnju stavku, duše ti!
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Kalemljenje na most, se radit tako sto se zdrava kora koja je ostala dole a i gore jel, zasece kalemarskim nozem na gornjoj strani u obliku slova T ali naopacke, a na donjoj strani iznad zemlje u obliku Slova T kao i sto jeste, oseku se mlade grancice mogu i sa iste vocke, duzine koja odgovara da premosti ostecenje, zarezu se nakoso na 45 stepeni do 30, i gore i dole, zatim se kora odvoji nozem na deblu i zavlace se most grancice, grancice se mogu malo na vrhu kora da se ootvori tanko, kao kod sisteme priljubljivanja...zatim isto to i na gornjoj strani , kada grancica lepo legne sa drvetom ispod kore ona se sa najtanjim ekserom zakuca u drvo na krajevima, zatim se premaze kalemarskim voskom i malo zamota i to je to...voskom mozes premazati i ostali deo ranjebnog dela stabla....

Moze jos jedan sistem, priljubljivanja a slican ovom gore, pored ostecenog debla se zasade podloge, i njeni vrhovi se isto postave pod koru ili se priljubljuju kora na koru koje se malo otvore nozem....

Eto tako bi to trebalo, ali smao ih isforsiraj azotom, kan, pa prkep lista, i stiti od napada insekata, da sacuvas sto vise lisne mase pre ce oporaviti...nije nemogocue ovo oziveti i povratiti...meni su ovce pre nekoliko godina jabuku obrijale ottoal deblo sastavile isto ovako koru u krug i jabuka se sama oporavila ja bio digo ruke...
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Ja ne znam kako kod vas ali u nasem kraju muke mucimo sa srnama. Stete koje umeju da naprave su nekad katastrofalne. U poslednje vreme su se oslobodile i sve cesce ulaze u vocnjake, malinjake, kupinjake... A zakon ih zastitio. Kazu, zagradi... Kao u koncentracionom logoru, 3 metra.. U nasem kraju ih nije toliko ni bilo dok ih lovci nisu doneli, da imaju zanimaciju... Srna lagano preskoci ogradu od 1,5 metar. Ali ja sam nasao jedno veoma originalno resenje. Zategnem oko vocnjaka na mestima odakle bi mogle da dodju trake od video kaseta. One svetlucaju i danju i nocu i uz iole malo vetra fijucu, proizvode zvuk koji ih zbunjuje... Pitanje je samo dal ce se navici i kad na to.. Prosle godine sam bio miran u kupinjaku gde sam to zategao, za razliku od predhodnih godina kada su rsum pravile... Ima malinjaka kod ljudi koji su tik uz sumu, gde su ulazile u toku noci za vreme pojave prvih listova i za noc obrste ceo malinjak od 30 ari i naprave stetu od 5.000 eura. Lovacka udruzenja nikom dinar ne isplacuju, a i kako bi kad su clanarine smesne pa lovi u Srbiji i kurta i murta. Ja bih stavio clanarinu 1.000 eura godisnje pa ko ima pare neka lovi, a da ti fondovi sluze i za nadoknadjivanje stete koju ta divljac napravi. Neko to mora drzati pod kontrolom i znati da proceni kada je divljaci previse... A nikad ih vise nije bilo... Ali kao i u svim sferama ove drzave tako i u toj oblasti su nestrucni i samoljubljivi ljudi..
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Hej,hej,hej...Polako ti sa napadima na lovce!
MI smo upali na staniste srna i zeceva,a ne oni u nase.MI smo resili da menjamo prirodnu ravnotezu a ne zivotinje.S'toga mi smo ti koji treba da ogradimo vocnjake.
Pozdrav od "kurte i murte" :zli:
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Mozda nekome pomogne nesto ovako. Koristi se u ribolovu i zove se signalizator trzaja.Potezanjem zicane kukice svira ko' alarm. Po prestanku ''nategnutosti'' miruje. Cuje se 200m.
30avzlx.jpg

2yotppk.jpg

Ne znam bas tacno, ali mislim da kosta oko 200 din.
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

@ Kurta i murta
Treba necije dete da gladuje zbog zeceva i srna. Ne vidim razliku izmedju srna i pilica.Poseje covek pola hektara kupusa i upadne gamad i slisti sav rasad za noc... Neka ih nabiju u neki rezervat, a ne da nekom uzimaju hleb iz usta..
 
Nazad
Vrh