Soja 2018

Najverovatnije da nije izdato nikome državna zemlja je u pitanju,izraubovane zemlje+lude cene arende+prošlogodišnja suša(nema narod para),izdaje se na godinu dana i to u proleće...pa niko nije lud da uzima tako nešto ali neka im je pametnjakovićima kada nisu znali na vreme da izdaju i po nekim normalnijim cenama zakupa,sad će ostati jedno 300 ha neposejane zemlje u našem ataru što se nije desilo nikad otkad ja znam za sebe...:ppozdrav:
 
E neki su se smejali i podjebavali kad je kolega Minđušar pričao o setvospremiranju na 3-5cm i vuči setvospremača od 5-5,5m (ako se dobro sećam) sa 90ks, neki se takmiče ko će dublje da zakrkaju setvospremač, kao da će krompir da seju, prvo gaženje tojest ravnanje oranja se radi malo dublje (10-12cm) i to ako je oranje jako neravno a kad je oranje složeno kao ove godine onda ravnanje može i pliće da se odradi. Ja sam 70% pripreme i prvog i drugog gaženja odradio sa tupanjčevom lakom drljačom (jedan red rotora), dupli točkovi i vodim računa o objašavanju tragova, setvospremačom odradio razore i uvratine i do komšija gde je trebalo zbog razora i videli ste u temi kukuruzi kako je niklo a njihovu pripremu sam odradio sve sa drljačom sem razora i uvratina.Isto važi i za teške i poluteške drljače, netreba se krkati do grede pošto su ti klinovi visoki, sad imaju rotore pozadi i treba ih malo poplićiti da neidu duboko.Da dodam, nije ni sve u brzini pripreme tipa 14-15km, nisu to trke, 11-12km predsetveno sasvim dovoljno, uskladiti širinu vučne mašine sa pogonskom i dobićeš i bolju iskorišćenost mašina, manju potrošnju , veći učinak i kvalitet.
 
Sava 18. dan od setve.
11uds9h.jpg

2my2p8g.jpg

23og9h.jpg


Danas udarnički posejan Apolo.Na ovoj njivi je dugo ležala voda,uzorana strnjika rano a repica narasla ko slon.Pre 2 nedelje dobila total,juče spremljena, danas posejana.
72bpme.jpg
 
@ sale ratar

A kako sa nodetkom u to spremano na 3-5 cm dubine?

Inače, pogledao sam ulagače na mojoj sejalici. 6 cm je od pete ulagača do plehanog dela ulagača. E sad da l' su to standardni il' visoki pojma nemam.
 
Danas išao na fantast ajd pa segedincom ću, od drvoreda sam se iznenadio koliko ima ne urađene i ne posejane zemlje uglavnom je suncokretište,šta se tu dešava jel to niko nije uzeo? :off_topic:

Bolje ne gledaj levo i desno kad ideš segedincom, ja ne znam da l' u državi postoji put sa više rupa...
 
Na našim njivama smo zatvorili brazdu krajem januara, setvospremačem. Posle toga jedna priprema za repu, doduše malo prerana, jer je bilo još uvek malo vlažnije. Za soju samo jedna priprema neposredno pred setvu isto spremačem. Nikla je ekstra. Staviću slike ovih dana. Imam problema sa kukuruzom na njivi koju prvi put radimo. Tu ima redova koji nisu nikli, jer je seme položeno u suvo, na 1-2cm. Ne zma šta se tu desilo. Da li je bilo toliko tvrdo.
 
Bolje ne gledaj levo i desno kad ideš segedincom, ja ne znam da l' u državi postoji put sa više rupa...

Ha kad si spomenuo rupe naiđem danas na tom putu od drvoreda prema fantastu na jednog sa bg tablama stao po strani i drži malu devojčicu da se olakša,(verovatno stomak)zastanem i primetim pogled zaprepašćenja,jadnik ne zna šta ga je snašlo po ovim provalijama.
 
Svi koriste klasicne S opruge, a to nije za nas u ovakvim uslovima. Bolje i drljaca, nego S.
Jeste drljaca dobra,ali nije svemocna...obe masine imaju svoje vrline i mane.kod nas 90% atara nije posejano jos uvek,a jedan deo ni je ni spremljen...cime ovakvo zemljiste spremiti npr,inace slikano juce...zlo.
Iqy8P.jpg
 
ratatatui@I tu se klackamo cele godine...a jednom već obeležavali nešto taman se ponadali da će i uraditi,ali ostalo na tome...A onaj put za Fantast od Segedinca je tek fatalan...
 
Ljuša sa čime si prskao ovu soju kad je tako čista,jel to njiva na manđeloškom putu do velikog trafoa?
Ovo što je kod Nikole niklo,to još nisam video u životu,kao da je rukom razmeravano sa santimetrom.Svaka čast.Da si bliže,angažovao bih te iduće godine.
 
Vide to ljudi pa ga zovu da radi uslugu,eto računice svako voli da je i kod njega pravac ko iz puške.:osmeh:
 
Čika Aco jeste njiva na Mandjeloškom putu do trafoa.Nije ni sa čim prskano,širokolisnih korova za sad nema ali ima rizomskog sirka na pojedinim mestima pa ću prvo dejstvovati po njemu sa pola doze Fuzilajda.Predusev je kukuruz,prskan sa 1l/kj. Laudisa i to je sve.
 
Poslednja izmena:
s čim ubiti samonikli suncokret (sad jel clearfield ili pioneer ne bi znao). čisti corum (basfova) su mi rekli da ga neće maknuti, netko od promotora mi je rekao da stavim sa corumom 4 grama harmony-a ima li itko iskustvo? samonikli suncokret u soji je uglavnom oko 4 lista....
 
Nazad
Vrh