Soja 2018

Dukej,ako je sve tako,onda je u pitanju seme tj njegova energija.Ona je slabija i to je to,druge nema.Čije je seme i jesi li radio analizu semena pre setve? Ako je energija 60-70 onda se nema nešto bolje i očekivati.Sa 80% je već druga priča,a 90% vrh.
 
Nisam ispitivao seme, moja prošlogodišnja soja. Videćemo za par dana kakva je situacija. Koliko vidim po ataru svugde ima šarene situacije sa nicanjem soje.
 
Mora biti sarene situacije, odnosno neravnomerno nicanje kad je nedovoljno vlage u zemljistu kod svih nas, koji pripremamo zemlju i sejemo sa amaterskim masinerijama.
Da je padalo posle setve bar 7-10 l takva situacija ne bi dosla do izrazaja.
Kod mene sve sto je posejano 20 i 21 Aprila niklo je odlicno.
Ono sto sam posejao 25 i juce tek cemo videti kako ce biti.
Posejao sam je i do 10 cm dubine trazeci vlagu.
 
U ovakvim slucajevima pomaze samo No-til. Daleko vise vlage, ali kako se izboriti sa korovima. Za ovo ipak trebaju malo ozbiljnije masine.
 
... kad je nedovoljno vlage u zemljistu kod svih nas, koji pripremamo zemlju i sejemo sa amaterskim masinerijama...

Komšijska njiva je radjena sa germinatorom. Kad su spremali preklopili su kod mene jedno metar-dva i ja sam nastavio spremanje spremačem dalje. Sad gledam, na tom delu gde je germinator radio je vlaga na 3cm, a na delu gde je spremač radio na 5-6-7 cm. Ipak, i u ta dva reda na germinatorskom spremanju je u brazdici od moje nodetke suvlje nego van brazdice. Kod komšije i u brazdici je visoko vlaga ali je njegova sejalica diskosna... Dakle tačno je da mehanizacija mnogo znači ali su te stvari meni nedostižne...

... Posejao sam je i do 10 cm dubine trazeci vlagu.

Pazi samo da je seme dobro. Drugar je posejao malo dublje (ne znam tačno koliko - nisam imao metar kad smo gledali ali šacujem jedno 7-8cm) i kod većine soja nije imao problem osim kod Rubina koji je slabije nikao. Kad smo otkopavali videli smo da je klijala na toj dubini i tako ostala, tj jako slabo ide prema gore i drugar ni ne očekuje da će imati snage da nikne. Kad smo gledali bilo je 16-17 dana od setve. Izgleda da je taj njegov Rubin sa slabom energijom...
 
2m3i55e.jpg
[/IMG]
72fwol.jpg
[/IMG]
Sorta fantast.Sejana na 3.9cm

- - - - - - - - - -

Sejana 20.4 jesenas zatvorena brazda a u prolece samo lot drljaca
 
Svi koriste klasicne S opruge, a to nije za nas u ovakvim uslovima. Bolje i drljaca, nego S.

Sinoć sam se raspravljao sa komšijom oko spremanja i čuvanja vlage. Ja mu kažem da ću na jesen na nekoliko njiva polovinu parcele spremiti spremačem, a da drugu polovinu neću dirati, da napravim sam sebi eksperiment. Onda ću ovu nediranu polovinu redovno spremiti u proleće kao i do sada (prvo zatvaranje brazde kad se može ući u njivu, a pred setvu završna priprema), a spremljenu polovinu samo ovo drugo završno spremanje. On kaže da je na nekom predavanju za repaše neki agronom tvrdio da će više vlage biti u polovini koja nije na jesen spremana. Čak tvrdi da na svakom ugaženom delu se brže gubi vlaga u proleće, to potkrepljuje primerom da je repa lošije nikla na tragovima gde je bacan veštak, tj da se na svakih 12m vidi jedan lošiji prohod sejalice gde budu dva lošija reda. Onda ga pitam da li bi bilo bolje da spremljeno u jesen u proleće redovno dva puta spremim kao da i nije spremano u jesen, kaže da će opet biti manje vlege jer je jesenas gaženo pa tu brže gubi vlagu u odnosu na lepo ravno oranje gde se ne poznaju brazde. I na kraju ja zaključim da ću onda praviti eksperiment sa tri načina pripreme, dva dela spremiti u jesen, a jedan deo ne dirati. Onda na proleće nespremani deo i jedna polovina spremanog spremiti u dva puta, a drugu polovinu spremljenog u jesen u proleće spremiti samo predsetveno. Komšija kaže da to moram bar tri godine raditi da bih izveo zaključak kako je najbolje pošto nisu sve godine iste... :osmeh:

- - - - - - - - - -

@nikola indjija

Svaka čast za sejanje! :ppozdrav:
Ja ću ovako dobar pravac imati verovatno nikad... :osmeh:
 
Kad je kisno prolece kao proslo svi su pametni. Treba biti pametan kad je ovako. Nisu u Americi slucajno presli na notil. Nama je ove godine vetar odneo ko zna koliko plodne zemlje prilikom setvospremanja. Kod nas se bukvalno atar od prasine nijevideo.
 
Za to nisu krivci vetar i spremač nego organska materija i humus ,a da je tako plodna ne bi on nju tako lako oduvao,pustare pravimo a oćemo da radimo , ne može ratarstvo solo to sam davno shvatio.
 
Drljace su bile zakon ove godine, dok sa setvospremacem moglo se raditi dobro samo par dana pre onih kisa, mislim polovinom meseca.
Za ravnomerno nicanje i ujednacenu dubinu setve su te diskosne sejalice!
Ja sam na Nodetki ove godin zamenio ulagace zrna i ne mogu reci da nije odradila odredjenu dubinu zrna ali to vazi samo za ovu god. vec posle 100 posejanih kj nemaju onu ostrinu.
 
Danas sam video u nasem komsijskom ataru kako covek seje soju RUCNO, razbacili je po njivi, pa prosli sa lakom drljacom, 21 vek u zemlji Srbiji...
Prvo sam iz daljine mislio da razbacuje vestacko djubrivo rucno, sve sa kolicima koja je gurao kroz njivu.
 
Drljace su bile zakon ove godine, dok sa setvospremacem moglo se raditi dobro samo par dana pre onih kisa, mislim polovinom meseca.
Za ravnomerno nicanje i ujednacenu dubinu setve su te diskosne sejalice!
Ja sam na Nodetki ove godin zamenio ulagace zrna i ne mogu reci da nije odradila odredjenu dubinu zrna ali to vazi samo za ovu god. vec posle 100 posejanih kj nemaju onu ostrinu.

Ne može drljača da zameni spremač,može kombinacija tog
dvoje ali jedan prohod mora ići spremač.S opruga ima nezamenjivu funkciju u pripremi setvenog sloja ona je ta koja nabija zemlju jel radi svo vreme dok ide kroz zemlju i pravi onaj tvrd sloj za polaganje semena.Najbolji je germinator od njega nisam video bolju spravu za pripremu.Da imam macana da ga vuče samo s njim bi radio svu pripremu i za soju i kukuruz.
 
Imakod nas dosta razočaranih ove godine i u drljače sve pričaju da se vraćaju spremačima,da ne kažem ali bar 60% atara se radi drljačama,neka nova moda.
Mada mislim da je kombinacija ove godine bila pravi pogodak.
 
Ajd da i ja napišem moje skromno mišljenje o svemu ovome...Zaključak:Da se što manje čačka zemlja i da se isušuje u proleće kada je ovako vetrovito i piči sunce 30 stepeni i nema problema sa nicanjem i nikako tri pripreme svake druge nedelje pa setva tamo za 7 dana...:ppozdrav:
 
Danas išao na fantast ajd pa segedincom ću, od drvoreda sam se iznenadio koliko ima ne urađene i ne posejane zemlje uglavnom je suncokretište,šta se tu dešava jel to niko nije uzeo? :off_topic:
 
Nazad
Vrh