Soja 2017

Nikola odlicna soja za ovu godinu.


Trijumf sejan 2 maja ostao je veoma mali i ima malo mahuna ali su lepo napunjene. Ocekivani prinos 700 kg/kj.

zjjshv.jpg
 
Poslednja izmena:
Danas uradjene dve parcele apola. Na jednoj 750 kg/kj a na drugoj 1140 kg/kj. Ostale su još zelenkaste ali prema stanju u kakvom su ne verujem da će biti više od 900 kg/kj u proseku. Daleko najgori rezultat u mom životu malo ćemo odmoriti zemlju od soje na neko vreme. Postala je preveliki rizik za proizvodnju kakav ja sebi više ne mogu da dozvolim. Što reče danas jedan stari i veliki poljoprivrednik nije poenta u tome da jedne godine rodi odlično a sledeće nema ništa, treba svake godine nešto da kane. Prema računici uloženog i dobijenog na soji ove sezone više se isplatilo dati zemlju u arendu. Smejurija:haha:
 
Danas uradjene dve parcele apola. Na jednoj 750 kg/kj a na drugoj 1140 kg/kj. Ostale su još zelenkaste ali prema stanju u kakvom su ne verujem da će biti više od 900 kg/kj u proseku. Daleko najgori rezultat u mom životu malo ćemo odmoriti zemlju od soje na neko vreme. Postala je preveliki rizik za proizvodnju kakav ja sebi više ne mogu da dozvolim. Što reče danas jedan stari i veliki poljoprivrednik nije poenta u tome da jedne godine rodi odlično a sledeće nema ništa, treba svake godine nešto da kane. Prema računici uloženog i dobijenog na soji ove sezone više se isplatilo dati zemlju u arendu. Smejurija
Soja je kur.... ,teska,u kisnoj godini namami,u susnoj ugrobari,najvece sr... od svih kultura.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
  • Like
Reagovanja: ...
A prosle godine kad vam je dobro rodila soja niko nista lose da kaze o soji.A ove samo kukate na soju.
 
Soju treba sejati tamo gde najbolje uspeva u ritovima na crnici gde je voda blizu korena i gde su jake rose.Prošla godina je bila rodna i svima se prosladilo svuda je rodila cak i bolje nego na crnici.Ja sam se ovako opekao 2012 i vise je nesejem svuda.
 
Danas uradjene dve parcele apola. Na jednoj 750 kg/kj a na drugoj 1140 kg/kj. Ostale su još zelenkaste ali prema stanju u kakvom su ne verujem da će biti više od 900 kg/kj u proseku. Daleko najgori rezultat u mom životu malo ćemo odmoriti zemlju od soje na neko vreme. Postala je preveliki rizik za proizvodnju kakav ja sebi više ne mogu da dozvolim. Što reče danas jedan stari i veliki poljoprivrednik nije poenta u tome da jedne godine rodi odlično a sledeće nema ništa, treba svake godine nešto da kane. Prema računici uloženog i dobijenog na soji ove sezone više se isplatilo dati zemlju u arendu. Smejurija:haha:

Da je to dobro, nikako nije....
Ali nema racunice ni na jednoj kulturi,
Zavisi od atara do atara, i regiona.... Stanje kod vas je jos super, kako je kod nas.

Psenica od 1500 do 3500kg/kj
Suncokret od 400 do 1300kg
Kukuruz ne znamo ali od 0 do 2500kg
Soja ne znamo ali bice od 200 do 800kg
Pa taj tvoj prosek soje od 940kg/kj jos dobar kada pomnozis sa cenom od 50-60rsd.
 
Soju treba sejati tamo gde najbolje uspeva u ritovima na crnici gde je voda blizu korena i gde su jake rose.Prošla godina je bila rodna i svima se prosladilo svuda je rodila cak i bolje nego na crnici.Ja sam se ovako opekao 2012 i vise je nesejem svuda.


DSC00224.jpg
[/URL][/IMG]
DSC00225.jpg
[/URL][/IMG]
Rit je vrlo širok pojam što se kvaliteta i sastava zemljišta tiče.Ovo je parcela od 24h u našem ritu,pola parcele je ovakva a pola je breg i pesak za malterisanje.Godina je 2013 mesec jun,pola je pojela voda,a na bregu nije bilo mahuna.Inače godina je bila odlična za soju,prosek na ostalim njivama je bio preko 2t.Sejao sam soju jer sam imao mišljenje o ritu kao ti(prvi put sam radi rit).:ppozdrav:
 
Večeras sam obišao Wendy, pola je zrelo a pola neće još desetak dana biti za posao. A na onoj prvoj polovini se otvaraju mahune, ako slučajno zakačiš nogom stabljiku zrna samo frcaju. Ne sviđa mi se to uopšte, je l' ona i u normalnoj godini ima problem sa otvaranjem mahuna? Planirao sam da iduće godine ona zameni Savu na većini površina. Ako je takva i inače, onda bih prednost dao Rubinu, kako se on ponaša po tom pitanju?
 
Poslednja izmena:
Mi smo samo 2015 imali problem sa ispadanjem zrna na Angeli kad je retrovegetirala posle kise u avgustu, ali je oped dala dobar prinos.
 
Na parceli od 5 kj imam posejano Fantast, Trijumf i prvi put ove godine za probu Belgu. Dok ne probas ne znas! Sad i nikad vise Belga. Kao sto je izbacen Balkan i Maksimus za sva vremena. Prva podgorela, manje mahuna od ostale dve sorte i nekih 20% mahuna su zrela sa ne bas dovrsenim zrnima. Dok sazri za skidanje ono sto je vec zrelo ce otpasti sigurno.
Trijumf standardno se drzi, nije visok ali ima lepih mahuna. Poceo je malo da zuti.
Fantast ima i visinu i odlicno izgleda sa dosta mahuna i jos uvek je tamne zelene boje!
 
Kod nas ljudi kose 50 kg/kj i to u potesu,koji kod nas najvise odgovora soji....pa vi i dalje kukajte o susi.
 
Imam posejanu Belgu i NS Atlas.Atlas ću da zagovorim sa kombajnerom da vršem u nedelju u 11,20 časova, a Belgu za nedeljak dana.Procenu nemam sem da su obe loše ali vaga će tačno reći svoje.
 
Jedna losija parcela Trijumfa za zavidne da im srce bude na mestu.
6af1aea9a28f1843e67e84076e982831.jpg

c7fad505a1dcc4f2b63e277e4cadeccb.jpg

Ocekujem izmedju 800 i 900 kg a mozda i 1000kg/kj

A nadje se i po neka parcela ovakva. Trijumf
42654a71d75d1d27377da9880fb940ad.jpg

fc029248868f2536b393c4bcc7ba9fbe.jpg

Ocekujem izmedju 1600 i 1800 kg/kj
Dve nedelje pre skidanja mogu proceneti i preciznije!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh