Soja 2016

Imam soju ZP "Laura" na 1 parcelici , na ponekom struku su popucale po 1-2 mahune a zrno nije bas tvrdo , ne pukne u zubima . na 2 parceli do potoka mi zrna jos meksa pa do cak negde i zelenog.
Kada je trenutak da skinem ove parcele?
 
Bez slike,a i onda je teško proceniti,nema pravog odgovora.Laura i Lidija su ZP i na nekim ogledima pokazale se jako dobre sa prinosom ali spadaju u II grupu zrenja (gore od Fantasta) i problem je sa žetvom.Kad dođe do 16% obavezno skidaj.
 
Skinuo sam najzad Soju, ali nažalost, ostaćete uskraćeni informaciju o prinosu, možete jedino odokativno da ošacujete:

20160915_150601.jpg

20160915_152638.jpg

20160915_152714.jpg


A razlog je sledeći...
Po skidanju useva, odmah sam oterao u susedno selo, M. Radince, da predam, i odbili me, NE ZBOG NEČISTOĆE (što sam očekivao, jer znam i sam da nije nešto naročito, ALI ima i kudikamo gorih), navodno, da je prevelika vlaga, i to 14,6%, po njihovoj analizi, a primaju maksimum 13%...
Sutra moram da istovarim na kotobanju i sušim desetak dana da skinem tu "vlagu" a nosim se i mišlju da sutra, uzmem koju kilu s prikolice pa odnesem kod nekih drugih na analizu, u Rumu ili Maradik, jer jedan komšija sa susedne njive koji je skinuo Soju baš upravo pre mene, a sorta je ista, čak i seme je isto, ja čak posejao 7-8 dana ranije, kupili od istoga čoveka, njegovo primili, a moje jok...
Mislim da je u pitanju da su popunili sve svoje potrebe, pa sada mogu da zezaju kako hoće...
Zaboravih da pomenem, ako nekoga to još zanima, ili je propustio, sorta je Balkan, sejana na međuredno 70, a 2-3 cm u redu, 04. Aprila, površina je 62 ara i 34 kvadrata...
I još nešto, na sredini njive, u doljači je depresija, i sva voda koja se slije sa brega, a posle (obilnih ovogodišnjih) kiša, završi na sredini, u potezu od nekih 20,30 metara dužnih, i tu ne raste ništa, čak ni korov, samo neka sitna trava, tako da površina baš i nije neka merodavna stavka ili reper za prinos...
Šta kažete, ima li makar 1600-1700 kg u ovoj mojoj "maloj" Dubravi?
Stranice su visine 25cm+25cm...

22. Septembra sam odneo Soju za Maradik i predao, već sutradan su uplatili novac na račun...
Konačna i definitivna cena: 40 dinara
Ostali ste uskraćeni za podatak o količini useva, a vaga je pokazala 1780 kg na jutro i par ari...
Vlaga 13.7
Nečistoća 2%
Lom: ništa...
Zadovoljan sam...
Da napomenem da sam svu količinu Soje prorešetao na sito pre nego sam sve vratio u prikolicu i odneo, nečistoća je bilo ravno 22 kile na ovoliku prikolicu i bez obzira na sve, opet su odbili 2%...
Dva dana sam rešetao...
Bruka...::sramota::
 
Poslednja izmena:
Bez slike,a i onda je teško proceniti,nema pravog odgovora.Laura i Lidija su ZP i na nekim ogledima pokazale se jako dobre sa prinosom ali spadaju u II grupu zrenja (gore od Fantasta) i problem je sa žetvom.Kad dođe do 16% obavezno skidaj.

Nebilo meni tesko , palim auto , foto u ruke i arbeit

- - - - - - - - - -

parcela 1
f8d1bd1f2e4146ff7d29ba3170a00c9d.th.jpg
f6486b1c9080777b3ed31f4f3e41dd99.th.jpg

parcela 2, 3, 4
37181c9f41c2d041f3c4bacb48d3e33f.th.jpg
9b7c8312a8bf6db77bf458f3e709dbb9.th.jpg
96f3af3d85f62083c4b60b192f831d2b.th.jpg
Ova poslednja parcela ima jedan zeleni krug
 
Rale,skidaj sutra,najkasnije u ponedeljak oko podne,posle najavljuj kišu 2-3 dana.Soja ima tri problematične stvari:treba joj kišica u cvetanju,sačuvati od korova jer je niska(u odnosu na kukuruz) i ima nejednako sazrevanje,naročiti gde je njiva pored neke šume ili ima brda i dolje.Posle javljaj rezultat.Ako nećeš mene,poslušaj bar Super Moderatora!
 
Šta može biti soji ako bude sad par dana kiša? Pošto mi je ostalo 5 jutara rubina ne ovršeno...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Ništa joj neće biti , jedino ako ugrije malo jače sunce kasnije oće da pucaju mahune pa treba biti spreman . Uglavnom soja brzo povuče vlagu kod ovakvog vremena ali brzi i spusti .
 
I meni preostalo jos 4 kj i jedna basta blizu sela, ali neka je, posle kise bice opet sunca! Danas nismo radili kao i obicno!
Opsti utisak je taj da Trijumf i ove god. je pokazao da je pri vrhu! Rubin takodje je bio odlican dok Fantast je pokazao fenomenalan rezultat u prinosu, ako se neko seca da sam napisao da je bio posejan na parceli od 5 kj pola Trijumfa pola Fantasta, njiva nije bila djubrena, Trujumf 2300 kg/kj a Fantast 2690 kg/kj.
Postavicu i neke slike sa skidanja Fantasta!
 
Kod nas avans ide po 36din i doplata kad izađu sa krajnjom cenom (samo da ne bude još manja od 40din) ili možeš da zaključiš odma po 40din uzmeš pare i to ti je to...
 
Slavko,oči moje,šta ti bi da povaljaš tako ovaj fantast!Valjak se kači odmah posle setve soje u aprilu mesecu ,a ne pred žetvu!

- - - - - - - - - -

Mislio sam na Maximus,greškom stavio Fantast!Jesi li merio,kakvi su se pokazali međusobno po prinosu i kako sa vlagom?
 
Posle onih 100 l kise u zetvi kada je izdjikala i uz jos jednu slicnu kisu kasnije vecina naseg atara je ostala povaljana do kraja ovo je nista na sta je psenica licila i kukuruzi-guskovi lice.
Po prinosu na ukupnoj povrsini pod jednom i drugom sortom Rubin je bio bolji za 200 kg po kj, vlage na obe sorte svaka ispod 13 %. Sliku Save nisam kacio, ona je ipak neki standard :osmeh:. Kad si vec spomenuo Fantast, kod prijatelja sam ga skidao pre par dana i stvarno je fantastican.
 
Ide 450.000 biljak.Ako seješ međuredno na 70 cm to je otprilike na 3,2 cm, a ako ideš na 50 međuredno onda na 4,4 cm.
 
kako se bolje pokazalo na 70 ili na 50?
ako nije sjemenska jel treba povecavati broj biljaka i koliko?
 
Nazad
Vrh