Soja 2015.g.

a od tebe na samo par km vazdusnom linijom ista ta angela u Knicaninu na 60ha oko 5t/ha
Verujem Milane ,ja sam pisao za nas rit,a i sam znas koliko je Knicaninski rit specifican u odnosu na sve ritove po Vojvodini.
 
naravno, msm da je cicijev kao njihov, mozda je njegov i malo bolji, u svakom slucaju i ja ove godine planiram da probam neku skromnu povrsinu takodje u ritu sa nekom stabilnom sortom u svim uslovima koja se lako kosi i nije podlozna otvaranju mahuna..(skromno,nema sta).. Tako da je svaka preporuka dobrodosla
 
Jedne godine deda sejao soju na 92 ara citavih 450 kila,tad je sejao i nikad vise,nije imao ni za razduzenje.Bilo je to pre dosta godina,ja sam bio mali dosta.
 
Pratio sam Trijumfa 3 godine za redom u raznim ogledima i stalno je bio u vrhu zato sam doneo odluku da se odreknem Balkana kojeg sam posejao od pocetka 90-tih i zaostao za Trijumfom dosta (bar kod mene je tako). Dakle Trijumf sejem vec 3 godine i jako sam zadovoljan ali postoji nesto sto sam sad video u linku kojeg je mindjusar postavio (http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/node/5306) pa sam ostao iznenadjen tom sortom FANTAST a vidim da niko ne komentarise to sto ta sorta je razbila sve ostale i to sa nekih 1000 kg po ha.
Ko zna vise o ovoj sorti neka napise od kad je na trzistu ili nesto vise o njoj.
 
Cekam dragana da prenese utiske.
Kao sto kaze talianu sejao sam samo na donjem terenu, to su njive l i ll klase. U kisnim godinama ne davi voda i laka za obradu, pravi cernozem, uz dobru agro tehniku nemoze da omane, jel i repu dok smo radili uvek je odvalivalo od prinosa. Samo ima jedan problem, sto te zemlje imam jako malo nekih dvadesetak jutara, pa cu morati u mono kulturi da je sejem, a broj godina za redom videcemo sta ce reci sama soja!
Resio sam da probam i na visljem terenu, radi se o peskovitoj zemlji na kojoj kukuruz razvaljuje, recimo ove godine je bilo 6,5-7t/kj. bas me iznenadjuje ta zemlja jer nije videla NPK djubrivo desetak godina, ja bacam samo 150kg Uree na njoj, vec trecu god. je radim.
Secam se da je PIK Tamis pre 15god. na toj zemlji sejao soju i to uspes bez obzira sto je peskovita i dosta visok teren, al je pre 15 god. dosta bila umerenija klima nego sto je to danas! Tako da za taj peskovit teren jos nemam rezultate, al bice :cao: Sad ce slobapatrola da se javi i da kaze da se okanem jer nije to za igru u ova krizna vremena :osmeh:
 
Pratio sam Trijumfa 3 godine za redom u raznim ogledima i stalno je bio u vrhu zato sam doneo odluku da se odreknem Balkana kojeg sam posejao od pocetka 90-tih i zaostao za Trijumfom dosta (bar kod mene je tako). Dakle Trijumf sejem vec 3 godine i jako sam zadovoljan ali postoji nesto sto sam sad video u linku kojeg je mindjusar postavio (http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/node/5306) pa sam ostao iznenadjen tom sortom FANTAST a vidim da niko ne komentarise to sto ta sorta je razbila sve ostale i to sa nekih 1000 kg po ha.
Ko zna vise o ovoj sorti neka napise od kad je na trzistu ili nesto vise o njoj.
Video sam sortu Fantast prvi put ove godine na institutu u njivi,imam samo reci hvale,biljka robusnija od ostalih na istoj parceli,nacickana mahunama,a zrno malo manje od klikera,ubedljivo najkrupnije,ja cu ove godine uzeti na institutu semena,da probam,i da ostavim seme za narednu godinu,boze zdravlja...
 
Treba samo ubaciti vise sorti, ja cu po dve iz 0 i l grupe zrenja, pa da vidimo ko sta moze na tom terenu..
Na ostalim parcelama okosnica proizvodnje bice Sava :osmeh: i jos po neka NS. Ove iz Selsem ne sejem vise, ne odgovaraju probavnom traktu mom Zmaju pa ne odgovaraju ni meni :)))
 
Ove godine sam sejao gostak i to 25 maja i mogu vam reci da sam super zadovoljan.Kosio sam oktobra i mogu vam reci da nisam imao nikakve gubitke sto se tice puklih meuna u zetvi.Preplosle godine na balkanu moj rodjak imao 30%rastura u vrsi(ispucale meuhe istog dana kada smo vrli).Sobzirom na ulozena sredstva po hektaru soja je u prednosti nad svim kulturama i kao takva imace priopritet na mojim parcelama.Gostak je no1.
 
80% zemlje koje radim je takva, a sve 3,4,5 klasa. Kukuruz najbolje ide, a ranije su ljudi kod nas sejali soju par godina pa odustali, jer su imali oko 1t po lancu. Mislim da to moze bolje ako se dobro uradi.
Moze sigurno ali ako pada kisa svakih nedelju dana.Imamo i mi Deo atar peet je pisao je los za soju iako je zemlja teska ove godine sam imao tamo jako lepe prinose ali bilo je godina kada su itekako podbacili.Necu vise tamo sejati soju jel ne zelim rizikovati.
 
Treba samo ubaciti vise sorti, ja cu po dve iz 0 i l grupe zrenja, pa da vidimo ko sta moze na tom terenu..
Na ostalim parcelama okosnica proizvodnje bice Sava :osmeh: i jos po neka NS. Ove iz Selsem ne sejem vise, ne odgovaraju probavnom traktu mom Zmaju pa ne odgovaraju ni meni :)))

:haha::haha: E baš si me nasmejao.......... ko seje selsem ne sme biti "kratko nasađen" što se tiče kombajniranja, sačekajte da uzri :osmeh::ppozdrav:




P.S. Inače nepašu ni zutaćima ni zelembaćima samo o tome nek pišu vlasnici istih.
 
Ja sam se licno napatio sa Dukatom, (Gorstak je donekle OK) na ocigled zrela al ipak iz kombajna je izlazila para i uzad kao od konoplje, a mahune vec pocele da pucaju u vecoj meri, tako da nemoze covek biti strpljeniji! A kad bi napisao da je moje stpljenje toliko daleko otislo da sam u drugom krugu presao na 5 reda, pa u trecem krugu na 4 reda i tako zavrsio sve parcele da ne bi morao stajati na kvacilo svaki cas...
Prvi Dukat kad sam zakosio mislio sam da se nesto preprecilo na grlu doba, posle par krugova BLJUVANJA uvlakackog grla u heder, nije me mrzelo da odem kuci i otkacim grlo da vidim dal nesto stoji na skupljacu kamena te toliko vraca u heder (o rasturu da i ne govorim kod tog povracanja) kad sam video da je sve uredu shvatio sam da je ova sorta veliki promasaj za mene :ppozdrav:
 
Citam i ne verujem. Kod nas u okolini se najvise seju selseme sorte soje. U opstini Bac koja je sigurno N01 po proizvodnji soje Bg semena su najvise zastupljena. Ne znam cim vi kosite, ali kod nas i najobicniji Zmaj kosi dosta dobro prosecnu soju. Hoce kao ove godine da bude problem za secku kod zmajeva kojima je to ugradjeno naknadno. Jedina sorta koja se tesko kosi i koja po mom misljenju nije nista posebno je gorstak. Tu ima posla i manogo jaci motor od 105 ks. Za dukat stvarno nisam cuo da je iko imao problema, a i mi smo kosili bez ikakvih problema.
 
Dragane sa sojom ti je tako, to sve zavisi i od godine, nemora da znači ako je dukat, gorštak, galeb da će se loše vrći i tegliti kao konoplja i ostale sorte su takve sve u zavisnosti od godine i zemljišta, vremenskih prilika. 2013.g. je bila super za vršidbu, stablo zrelo 90% i više i samo puštaj a iza kombaja prašina samo se viori e to je posao a kad gledaš iza sebe (ko ima sečku) sečka samo gura u rezance e tu kombaj strada, možeš špaklom skidati đubre sa slamotresa koliko se nalepilo, što kaže kolega kameni treba malo sačekati da uzri i gas, zato i sejem sorte koje nisu sklone pucanju kad je zrela pošto soja često ume da bude zrela (mahuna) a stablo zeleno pa i koji list zelen na njoj.Soja stvarno ume da bude govno za vršidbu ali sa tim se moraš pomiriti, samo polako.
 
Ja i dalje ne odustajem od gorštaka,ali na uštrb negovog smanjenja povećaću površine sa maksimusom.

Malo :off_topic: ali jedan snimak za kolegu Dragana iz 2011god. Sorta vojvođanka........

[video=youtube_share;pB9Ol5YKT9o]http://youtu.be/pB9Ol5YKT9o[/video]
 
Nazad
Vrh