Soja 2015.g.

I više od 60kg čistog azota po toni je potrebno, samo kao što je Moma objasnio veći deo azota se snabdeva uz pomoć kvržičnih bakterija i njihove aktivnosti.
 
Na kojoj klasi zemlje sejete soju? Mozda sejemo soju na prolece pa skupljam znanje.
Od 1. do 4.,5., mada na toj 4.,5. u istoj godini moze da rodi bolje nego na 1., mikroklimat pre svega vlaznost vazduha,dugo trajanje rose igra najvecu ulogu u prinosu uz to da ostane relativno cista od korova, ostalo sve je zanemarljivo ... samo da ne omane kao 2012, mnogi koji je nisu nikad sejali ili su sejali samo sad vec lane 2014 ce se iznenaditi kako ume da omane sa 26 na 6 meteri pa mnogi mogu da ostanu na 0 ili duzni kad u ovoj drzavi mali rod ne mora da znaci i vecu cenu u obracunu
 
Znaci to je relativno. Jesenas je zaorano 100kg/kj Fertil 9:15:15 i u prolece ce se dodati urea verovatno 100kg a mozda i malo vise po lancu. Posejao bih je na kukuruziste, jel to ok? Probao bih par lanaca samo ove godine.
I zaboravio sam ovo, zemlje je laka za obradu peskovita.
 
Sto mislis tako? Kod nas je prosle godine ko je dobro uradio imao oko 5000 kg/kj kukuruza, ove da ne pricam, suncokreta ima oko 2000kg. Nasa zemlja moze dosta da bude bez vode a moze i da primi veliku kolicinu. Imam nekih 15 lanaca masnije zemlje prave banatske pored karasa, mislis da je tu bolje za soju?
 
Sigurno je bolje,znam da su svi oko Deliblatske pescare na peskovitim terenima odustali od soje (Alibunar,B.karlovac Vladimirovac..) No ova godina nije merodavna.Kovacev Dragan je sejao u Kozijaku imao je lepe prinose mada koliko znam sejao je na donjim zemljama.
 
Soja je gadna igracica ali treba biti uporan,mnogo ljudi je poseje ne odradi dobro tretman protiv korova dobije 10 ak meteri i kaze jebes soju necu je vise sejati,koliko sam samo benzina potrosio sa apn-6 na obilaske soje po gotovo u tim pocetnim fazama nicanja,pracenju korova odnosno soje....cesto za nju ne vaze sabloni i seme sto se tice tretmana protiv korova ja sam u par situacija totalno odstupao od saveta koje su mi davali neki strucni ljudi i uspevao sam da je odrzim cistu i bez korova.Treba biti uporan i soja ce to nagraditi,kao i svake godine do sad:osmeh:
 
Komsija raso kod nas se seje godinama soja po livada oko karasa i daje lepe prinose,gore se jako retko seje mada imao je jedan covek pod kruskom u drugu duz od puta za belu crkvu i imao je lep prinos ali ova godina nije merodavna.
 
Nas atar je dosta sarolik, vise vrsta zemlje od peskovite do one najteze ritske! Ljudi u ovih zadnjih godina seju soju svuda jer normalno da se vise isplati od ostalih kultura. Medjutim taj nas rit je neverovatno zahtevan za kisom, ako ima dovoljno padavina ume odlicno da rodi ali u nedostatku kisa i u susnim godinama pukotine su takve da ako ne vodis racuna na putevima do njiva, tocak od APN-a zna da upadne, tako da ti ne gine pad.
Tako da te parcele znaju lako da podbace i da rode samo nekih 400 kg/kj.
 
Ma da se poseje cela država pod sojom neće biti puno kolika je potražnja za nemodifikovanom sojom samo je problem kod naših otkupljivača, čim ima neke robe dosta oma počinje ucenjivanje, nekako je bolje kad manje rodi u globalu pa je i cena bolja a i lager dosta brzo postigne veću cenu dok kod ove godine sumnjam da će lager izgurati neku cenu, definitivno će dogodine biti više posejano soje ponaročito na uštrb repe i pšenice, ja ću povećati pod sojom površine na uštrb pšenice a kukuruz ostaje na istim površinama.
 
Mislim da ste pogriješili u decimalnom zarezu . Imam podatke da jedna tona zrna iznosi oko 60kg čistog azota , 13 kg Fosfora , 21 kg Kalijuma, itd
Većina azota može da se dobije iz kvržičnih bakterija ali ako i ima dovoljno na korjenu i ako su aktivne kako treba . Najbolji prinos je dokazano nakon višegodišnjeg kukuruza ,
Nisam pogresio,podaci su vam ne tacni,pozz
 
Ostavljeno svoje seme galeba, angele, vojvodjanka i dukat. prosle godine je bilo i maximusa i save, ali maximus nije opravdao ocekivanje. Bio je visok i robustan i samo otezavao kosnju, a nista bolji rod nije dao nego angela koja je bila dosta niza i mnogo se lakse kosila, cak je bila rodnija i od save tako da je ove godine to stim sto su probati da nabavim za 3 ha volodje.
 
Nazad
Vrh