Soja 2015.g.

Kopriva deluje kao fungicid, tako da ima smisla. Samo to je cimanje veliko, jedino ko nema puno pa moze da se zeza sa time.
 
Kažu da je budućnost poljoprivrede izmedju ostalog u biološkim preparatima za tretman sjemena i biljaka . U prilog tome idu činjenice da su najveće svjetske kompanije u oblasti sjemena i hemije kao Monsanto,Dupont, Basf, Sindženta i druge za godinu dana bukvalno pokupovale stotine manjih firmi koje se bave proizvodnjom "bioloških" preparata . Najvažnije je da naši instituti i PSS rade što više kvalitetnih višegodišnjih ogleda tih preparata ali da ne budu "sponzorisani" dabi mi mogli da razlikujemo "šećernu vodu" od isplativog tretmana.
 
Kako najlakše staviti soju u naklijavanje da vidim valja li sjeme od prošle godine.Metao sam u saksiju ali izgleda da je žena previše zaljevala,od 44 zrna pola strulo.Da li samo na krpu i vlažiti ili??
 
Kako najlakše staviti soju u naklijavanje da vidim valja li sjeme od prošle godine.Metao sam u saksiju ali izgleda da je žena previše zaljevala,od 44 zrna pola strulo.Da li samo na krpu i vlažiti ili??
Tako je najpametnije, veoma brzo isklija. Ako je seme od prosle godine, sigurno ce da nice kako treba samo ako nije izlomljeno.
 
Rezultati koje je uradila PSS Poljoprivredna stanica Novi Sad:
Vojvodjanka: klijavost 90, energija 88, nenormalni klijanci 6, mrtvo seme 4.
Galeb: 93, 91, 4, 3.
Sava: 94, 92, 5, 1.
Dukat: 85, 83, 11, 4.
Angela: 84, 81, 10, 6.
 
Ja sam sjeme kupio prošle godine ali nisam posijao jer su parcele bile pod vodom.mislio sam to sjeme ove godine posijati pa sam probao u saksiju da vidim hoće li niknuti.Na krpi kako kvasiti,po jednom na dan ili?
 
Ja sam ostavio soju za sejanje jesenas u vrecama, u supi, i juce vidim da su je jeli misevi, sta raditi ? Prodati tu soju i kupiti novo seme ili ?
 
Selektiraj i posej naravno ako nemaš više sorti pa su se izmešale.Jedne godine mi naš pokojni član Petru mi dao soju ,meni zafalilo semena ,izmešano balkan i dukat na prinosu se nije poznavolo ali je bio problem kod košenja jedan zreo drugi zelen a i ružno za videti.
 
Sejacemo kad dozvole vremenski uslovi zaboravite datume i vreme setve.To je prosto kao dan jer je tako svake godine...samo se ne treba jediti.Ja i onako planiram soju da sejem pocetkom Maja ako se bude moglo.
 
Nazad
Vrh