Soja 2015.g.

Raco ta deklaracija je na A4 papiru i ne ide uz seme,ali je prodavac duzan na zahtev kupca da je pokaze i omoguci kopiranje.
 
Ja sam seme uzeo na institutu i rekli su mi da deklaracija ide uz svako kupljeno seme, ne uz dzak nego uz partiju semena.
 
Dobar dan,dobri ljudi,pitao sam kad sam isplatio i dobio fiskalni racun ,dali treba ,i dali ima jos nesto sto treba da dobijem.Ne, rekle mi cure koje rade na kasi..pa dobro ,kazem ja ,pokupim pinkle i nazad. Koliko vidim ,ja nisam znao sta treba da trazim.Na kraju krajeva ,kako drugima tako i meni...jbg namucih se,trazim reci bez dj i dz, a tek c sa jednom ili dve crte,nadobijao sam se keceva u skoli...aj zdravo
 
Ej kolega NA !(ili neko drugi) Da ne pišem PP , pošto si na fakultetu vjerovatno si često na "Šamčevima" , dal možeš provjeriti koja je cijena Nitragina , dali se može kupiti baš kod njih , i na koji način , vjeovatno na poznanstvo i riječ ,znati da je friško i da je to-to ?
nitragin sam pre kupovao u njihovoj centrali,tamo je i laboratorija, u ulici maksima gorkog 30 kod spensa a tel. centrale je 021 4898 100 ili 111 (laboratorija) tamo je garantovano sveze tj cuvaju u boljim uslovima nego u nekoj radnji (jos samo da nadjes nekog da ti kupi i nekako posalje)
 
nitragin sam pre kupovao u njihovoj centrali,tamo je i laboratorija, u ulici maksima gorkog 30 kod spensa a tel. centrale je 021 4898 100 ili 111 (laboratorija) tamo je garantovano sveze tj cuvaju u boljim uslovima nego u nekoj radnji (jos samo da nadjes nekog da ti kupi i nekako posalje)
Meni je zgodno jer mi je Institut u Maksima Gorkog u komsiluku, treba da kupim dosta za sebe jer planiram da sejem oko 40 jutara soje, Momo i ostali ako hocete mogu da pazarim tamo ako jos uvek prodaju na toj lokaciji ili cu otici na Rimske Sanceve. Imate li iskustva sa onim tecnim varijantama za inokulaciju semena? Nesto sam skeptican prema tome koliko bakterije mogu da prezive u tim rastvorima u poredju sa ovom varijantom na tresetu.
 
Da li one uopšte žive i imaju neki stvaran uticaj na rast,razvoj i usvajanje azota ili je to sve marketing?Mislim da slavol reklamira sada isti proizvod sa naznakom da tretman semena može da se izvrši dva-tri dana pre setve bez gubitka (uginuća) bakterija.
 
Iz Biofora kazu i preko nedelju dana. Ima uticaja ali to zavisi od tako puno faktora da jako retko prolazi u praksi. 1 treba da je paket-kesica dobra 2 da ne dodje u dodir sa svetlosti 3 da se unese u vlazno zemljiste od prilike koliko je vlazno i u kesici 4 da ne spadne sa semena pa ga turbina izbaci...
 
I sta to sve znači što si sad naveo?

- - - - - - - - - -

Ja ga ne koristim već par godina...
 
U mom slucaju onaj ko donese seme soje nek sedne u hlad i pije sok ili pivo. :ppozdrav:
Uopstenije receno ako je na njivi pre bila neka leguminoza da li soja,grasak,lucerka...onda definitivno nemas potrebe da unosis nitragin.
Jedna PUNO bitnija stvar de mnogi grese je da se soja ne sme prihraniti folijarno azotom,ako to uradis onda kvrzicne bakterije izumiru i umanjuju svoj rad.
 
Jednom sam rastapao ureu da bi sa njom prskao i nikad više.Neću da komentarišem tu operaciju ali kome se svidja neka radi to.Malo je off,ali jedan veeliki poljoprivrednik u Bečeju(Minđušarev prijatelj)je uništio lepu površinu pšenice(svom radniku a i sebi) prskanjem tim rastvorom ali u pogrešnoj fazi pšenice..
 
Slažem se za sve te šećerne vodice ,ali Nitragin tj "bakterije" za soju je nešto drugo . U parcelama gdje nije bila soja ili gdje je niži humus ili malo ph odstupa tretman sjemena sigurno daje rezultat . Bar je tako ovde za černozem neznam. Evo kolega prnjavor kaže da će prvi put sijati soju pa ga molim da obavezno bar u jednom dijelu stavi nitragin i to duplu dozu i da prati razlike .
 
Sijao sam ja soju prije 4 godine,msm da je bio dukat u pitanju.Sjeme sam tretirao i tad nitriginom a prinos je bio 1500kg na 4,4 dunuma.Bio bi i bolji ali 2010 je isto bila kiša i dosta je plamenjača zeznula jer nisam mogo u njivu.Sjećam se da sam špricao čin mi se da je bio Senior u prahu i msm duet gold ili tako nešta.
 
Ја сам га сејао на 70цм и грана се солидно...Али боља ми је Сава од њега...Имао сам их на истој њиви пола пола и сава је била боља од њега....Принос максимуса био је 2100кг/кј, док је сава нацурела скоро 2400кг/кј....Иначе најбоље ми се показао Галеб и њега ћем осејати на 50% површина, остало иде Сава и Максимус...И наравно на сво жито иће пострна соја, Каћа....

Kolega kazi mi kakav je dala prinos postna Kaca? U prosecnoj godini.
 
U vezi grananja Valjevke, kako komentarišete ovo: pre 3 godine smo komšija i ja kupili seme (tavansko), isto seme od istog čoveka. Posejali smo oboje na 70cm. Razmak redu je takodje bio isti ili sličan, zaboravio sam.
Njegova soja je bila mnogo višlja od moje i nije se granala uopšte. Mojoj su se sklopili redovi. Njegova je delovala da je bolja, ali je na kraju moja dala 1200 kg/kj a njegova 1100 kg/kj.
U toku vegetacije te soje uopšte nisu ličile, kao da su u pitanju dve sorte, a tovarili smo seme sa iste gomile. Posejali smo u razmaku od dan-dva. Prskali sa istim herbicidima. Jedina je razlika zemlja, njegova je bila na boljoj , crnoj zemlji a moja na peskovitoj i lošijoj.
 
Nazad
Vrh