Soja 2014 god

Kolege poljoprivrednici,koji niste do sada sejali soju a probali bi,nemojte se obazirati na komentare pojedinaca,posejte pa sudite sami,da,rodi i 200 kg po lancu ,al rodi i 2800 po lancu,ko je sarkastican,neka izracuna i na 10 godina prinos ako mu na 5 nije merodavno,i jos nesto,slobodno posejte polovinu na ne djubreno zemljiste,da se sami uverite dal mora da se djubri svake godine,cuvajte se ''plave'' zemlje,jer ipak soja je sa vodom zeznuta i nije bas za laka zemljista,sretno i ne odustajte od zamisli da makar probate,jest da se pojedinci nece obradovati povecanim povrsinama,ko da im neko te iste povrsine iz usta uzima,pozz.
 
Ja ove godine sejem naj manje 10 ha soje, ni sa suncokretom ne cvetaju ruže pogotovo sa ovim cenama.
 
Ja cu verovatno da vratim suncokret u proizvodnju na ustrb soje.Razlog je kao sto je Cici naveo nestabilna proizvodnja. Pedja ne znam da li bi tako pricao da si imao situaciju kao mi ove godine.Blato do kolena svoj kombaj mozes samo da gledas , platis na kraju njivee 100 e po kj gusenicaru, prinos umanjen zbog vremenskih uslova, vlaga 20-22,budjavih zrna necistoce 5-7% ...mislis da je bilo zarade ko na suncokretu?
Konkretan primer jedna parcela 3,5 kj bila udavljena posle setve u majskim kisama nekih 20% nije bilo za presejavanje jer se u tom delu blato nije povuklo do danas.Skinuta oko 12-15 decembra, takav otpad nisu u zivotu video da naponem jedne travke iu parceli n7je bilo, prinos oko 4 tone odbici 500 kg kombajn 350e .Recimo clan peet 100 metara dalje 6,5-7 t po kj kukuruza. Pravilo je da nema pravila.
 
Vidim da ce soju ove godine sejati i Kurta i Murta na bilo kakvoj zemlji posto je lepo rodila zbog kisne godine na svakakvoj zemlji.
Ne zelim nikome neuspeh sa sojom i zelim da svima rodi ali zapamtite dobro sta vam je Cici rekao:

Doci ce kad tad i susna godina pa cete da se cesete i tamo gde vas ne svrbi sa sojom, narocito na zemljistu koja ne zadrzava dugo vlagu. Ume ona da rodi i 200 kg/kj. Jel tako Mindjusar?
Ume,ume,potseti nas svremena na vreme :ppozdrav:
Soja je najveća qrva :osmeh:
 
Kolege poljoprivrednici,koji niste do sada sejali soju a probali bi,nemojte se obazirati na komentare pojedinaca,posejte pa sudite sami,da,rodi i 200 kg po lancu ,al rodi i 2800 po lancu,ko je sarkastican,neka izracuna i na 10 godina prinos ako mu na 5 nije merodavno,i jos nesto,slobodno posejte polovinu na ne djubreno zemljiste,da se sami uverite dal mora da se djubri svake godine,cuvajte se ''plave'' zemlje,jer ipak soja je sa vodom zeznuta i nije bas za laka zemljista,sretno i ne odustajte od zamisli da makar probate,jest da se pojedinci nece obradovati povecanim povrsinama,ko da im neko te iste povrsine iz usta uzima,pozz.
Pedja mi smo isuvise mala zemlja sa malom povrsinom pa sve da se povrina soje poveca 5x nece uticati na svetsko trziste i na cenu, tako da mislim da je tvoja konstatacija i vise nego pogresna, da ne kazem nesto drugo.
 
Otkupljivacki lobi kod soje daleko drugaciji nego kod psenice, kukuruza i suncokreta. Mogu malo da mesetare, ali dans se pruza niz mogucnosti da se taj lobi prevazidje.
 
Pedja mi smo isuvise mala zemlja sa malom povrsinom pa sve da se povrina soje poveca 5x nece uticati na svetsko trziste i na cenu, tako da mislim da je tvoja konstatacija i vise nego pogresna, da ne kazem nesto drugo.
Ja nisam ni napisao da ce povecane povrsine u nasoj zemlji uticati na bilo kakvo pomeranje cena,nego upada u oci koliko neki reaguju previse pesimisticno na one koji ce da pokusaju da je seju,neka seju ljudi,videce i prednosti i mane:ppozdrav:
 
Iz gore izloženog, se već da predvideti ovogodišnja cena, pod uslovom da vremenske prilike posluže, i rod bude solidan, cena neće preći ni 30din...
 
Evo jedan tekst gde se vidi koliko su se povecale povrsine pod sojom u zemljama Juzne Amerike izmedju 1991 i 2010 godine.

Koliko mi je poznato kod nas se soja gaji na nekih 150.000 ha sto iznosi 0.15 miliona ha pa uporedite koliko smo nebitni na trzistu soje.







  • In 1991, 5 million hectares were seeded with soy in Argentina. In 2010, 19 million hectares were seeded.
  • In the same period, Bolivia went from 190,000 hectares to 920,000.
  • Brazil went from 9.6 million hectares to 23 million.
  • Paraguay from 550,000 to 2.7 million.
  • Uruguay from 20,000 hectares to 860,000.
  • Between the five countries, total hectares went from 15 million to 47 million.


Tekst ce svako razumeti iako je na Engleskom jeziku.
 
Evo jedne ''Viktorije'' od lanee
photo-0167.jpg


- - - - - - - - - -

photo-0168.jpg


- - - - - - - - - -

photo-0168.jpg
 
Ja nisam ni napisao da ce povecane povrsine u nasoj zemlji uticati na bilo kakvo pomeranje cena,nego upada u oci koliko neki reaguju previse pesimisticno na one koji ce da pokusaju da je seju,neka seju ljudi,videce i prednosti i mane:ppozdrav:
Ne vidim poentu da neko nekog ubedjuje, a pogotovo na ovom forumu, da li da seje ili ne soju. Pojednici mozda mogu bunije da reaguju, ali da li je to dobronamerno ili ne nikada necemo saznati. Uglavnom to uopste nije ni bitno.
Bitno je da nasa soja ostane NO GMO jer jedino tako ima "leba" za sve one koji hoce da je seju, pa makar to bila i povrsina cele Vojvodine. Sto mi vise imamo donre i zdrave soje to je nasa pozicija na trzistu sigurnija i jaca, ali ako izadjemo iz tog koloseka nemamo nikakve sanse sa Americkom sojom.
 
Vidim da ce soju ove godine sejati i Kurta i Murta na bilo kakvoj zemlji posto je lepo rodila zbog kisne godine na svakakvoj zemlji.
Ne zelim nikome neuspeh sa sojom i zelim da svima rodi ali zapamtite dobro sta vam je Cici rekao:

Doci ce kad tad i susna godina pa cete da se cesete i tamo gde vas ne svrbi sa sojom, narocito na zemljistu koja ne zadrzava dugo vlagu. Ume ona da rodi i 200 kg/kj. Jel tako Mindjusar?
Ove tvoje reci nisu uopste epohalne da bi ih zapamtili! Kako god okrenes na necemu ces se pocesati, na suncokretu vec 2god. svrbi i to dosta, ove god. se i repari ceskaju, vi se cesate ove god. na soji zbog izuzetno ne propusne zemlje i prevelike kolicine padavina. Sta ako bude jos 5god. ovakvih, oces odustati od setve soje? ti mozes kupiti drugi kombajn sa gusenicama kao tvoj kolega, al nemozes smanjiti troskove takve situacije i gubitka na prinosu.
Nevidim svrhu ovakvog tvog pisanja, i vazduh koji disemo nije zdrav al ga ipak disemo!
 
Ja vidim svrhu u Cicijevoj boldovanoj recenici. Soja moze najvise da podbaci od svih kultura sa prinosom.
 
Čuo sam da soja u vegetaciji ima jako štetna isparenja koja mogu izazvati ozbiljne bolesti i da se nikako ne preporučuje zadržavati u blizini polja .
 
Nazad
Vrh