Soja 2014 god

Kako su vam se pokazale soje sejane na tanjirano?
Jel ste radili to kada?
Moze,u nuznom slucaju,imali smo jedne godine takav slucaj-tanjirano 3 puta,osusilo,pa pala kisa peko toga...kada se sejalo bilo je veoma rastresito,a rod je bio tek malo manji nego na oranim njivama...ali da je odmah posle tanjiranja pala neka jaka kisa na i onako mokro,ne bi blo nista,jer bi se zemlja spekla kao kamen,pobelela-znaci treba i srece imati.
 
Mislio sam na neorano,prolecno tanjiranje bi bilo.

Isto mislimo. Tesin je jedne godine uzeo nediranu zemlju u zakup pre setve i istanjirao je pre setve soje. Posto je njiva pored njegove, sve je isto radjeno i ista zemlja je u pitanju i bilo je cak za nijansu vise soje nego na njegovoj oranoj zemlji. Soja je cudna biljka.

Kod nas jedan gazda nije orao jedno 5 godina. On u jesen predje teskom tanjiracom Tarom 28 koja ide momacki u zemlju a u prolece redovno ide setvospremacem pre setve.
 
Ni ja nemislim vise orati zemljiste za soju. Ujesen cu sejati ozimu raz (kao zelenisno djubrivo), 10 dana pre setve izmalcherisati i oprskati bakterijama, posle toga odma zatvoriti spremacem ili gruberom plitko i to je to.
 
Redukovana obrada moze kad moze. Pratim razne eksperimente i i dalje mislim da je plug No1.
 
Slobodno ti samo istanjiraj, ali sto plice i sa sto "sitnijom" tanjiracom. Ne dublje od 10 cm, ili na dubinu na koju ces sejati i stavi neki evro na opkladu sa ovim sto su primerno uzorali. Ja prvi ulazem na tu tanjiranu da nece ni kilo manje roditi od komsijske koja je uzorana ::namigivanje::
 
Slobodno ti samo istanjiraj, ali sto plice i sa sto "sitnijom" tanjiracom. Ne dublje od 10 cm, ili na dubinu na koju ces sejati i stavi neki evro na opkladu sa ovim sto su primerno uzorali. Ja prvi ulazem na tu tanjiranu da nece ni kilo manje roditi od komsijske koja je uzorana ::namigivanje::
Ali javlja se jedan problem u svemu...sve je to ok,bude ona lepa,ali kada se treba spartati,kod nas je ritska zemlja,pa nedo bog da ode malo dublje spartac...odmah od krive motike dobijes pravu...ili u slucaju da je motika malo kvalitetnija-od jedne dobijes dve,jer dole postane jako,jako sabijeno.
 
Ali javlja se jedan problem u svemu...sve je to ok,bude ona lepa,ali kada se treba spartati,kod nas je ritska zemlja,pa nedo bog da ode malo dublje spartac...odmah od krive motike dobijes pravu...ili u slucaju da je motika malo kvalitetnija-od jedne dobijes dve,jer dole postane jako,jako sabijeno.
... a od prave dobiješ krivu :ideja:
 
Slobodno ti samo istanjiraj, ali sto plice i sa sto "sitnijom" tanjiracom. Ne dublje od 10 cm, ili na dubinu na koju ces sejati i stavi neki evro na opkladu sa ovim sto su primerno uzorali. Ja prvi ulazem na tu tanjiranu da nece ni kilo manje roditi od komsijske koja je uzorana ::namigivanje::
Paore,provozaj se malo sa Kish-om njegovim atarom pa tada donosi ovakve zakljucke.Ipak treba znati o kakvoj se zemlji radi pa prema tome donositi zakljucke.
 
Ispade soja perpetuum mobile,ne treba ni osnovna obrada,ni djubrenje...a radja kao i kad se sve ljudski radi. Prosto mi zao sto nema nekog iz Kurira ili ministarstva da ovo procita pa preracuna kad rodi 2.5t po jutru,cena na berzi 45din a ulog 10l nafre za tanjiranje i 50 kila semena sa tavana.
 
Nazad
Vrh