Soja 2012.g.

Koliki rod soje očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 6 6,5%
  • 0.5 t

    Glasovi: 5 5,4%
  • 1 t

    Glasovi: 26 28,0%
  • 2 t

    Glasovi: 37 39,8%
  • 3 t

    Glasovi: 12 12,9%
  • Više

    Glasovi: 7 7,5%

  • Ukupno glasača
    93
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I ja sam naletio na tu sortu nepuni 2kj 1480 kg tuga a vlaga 17 tako da ostalo ostaje na njivi do iduce ned
 
U tom ataru pokosio sam do sad 7.6 kj i prinos je kao u dobrim godinama od 1900 do 2050kg/kj. Preostalo mi je jos 7.5 kj pa javljam prosek u nasim atarima pa u Cicijevom.
Košeno danas u Cicijevom ataru,sorta balkan sa primesama dukata.
Prinos 5100 kg SRPS-a na 3 jutra ili prosek 1700 KGpo jutru.Jedina parcela koja nije videla veštak ni prošle jeseni ni proletos. S obzirom na uloženo ja sam prezadovoljan.
Najbolja parcela 2050 kg po jutru (3 jutra)
2. 1900 kg po jutru (5kj)
3. 1700 kg/kj (3kj)
4. 1600 kg/kj 2 parcele (1,2 kj,0,6kj )
5. 1200 kg /kj (2,5kj)
6. 1050 kg/kj (2 jutra)
Sve parele osim gore navedene su dobile Jesenas 100 kg Dap i proletos 100 kg uree.
Za parcelu pod rednim brojem 6.(šest) razlog je jedino što je novi zakup i ugušila se od kojekakvih korova (trebao sam sejat pšenicu)
A sve ostale parcele mogu slobodno reći da je samo u pitanju kvalitet zemlje.
 
Košeno danas u Cicijevom ataru,sorta balkan sa primesama dukata.
Prinos 5100 kg SRPS-a na 3 jutra ili prosek 1700 KGpo jutru.Jedina parcela koja nije videla veštak ni prošle jeseni ni proletos. S obzirom na uloženo ja sam prezadovoljan.
Najbolja parcela 2050 kg po jutru (3 jutra)
2. 1900 kg po jutru (5kj)
3. 1700 kg/kj (3kj)
4. 1600 kg/kj 2 parcele (1,2 kj,0,6kj )
5. 1200 kg /kj (2,5kj)
6. 1050 kg/kj (2 jutra)
Sve parele osim gore navedene su dobile Jesenas 100 kg Dap i proletos 100 kg uree.
Za parcelu pod rednim brojem 6.(šest) razlog je jedino što je novi zakup i ugušila se od kojekakvih korova (trebao sam sejat pšenicu)
A sve ostale parcele mogu slobodno reći da je samo u pitanju kvalitet zemlje.

A ima nešto i u onih 100+ litara kiše...
 
balkan1soja.jpg
[/IMG]Evo i mog Balkana,10meteri po kj bez zrna djubriva,sejan iz ambara godinama...
 
Mi nismo imali dobru kišu,pa prosek u našem ataru malo prelazi (ako prelazi) 500-600kg/kj,kolega je jednom zalio sredinom jula pa ovro 400kg/kj,malo ga zezao da je kupio tifon koji smanjuje rod,NAŽALOST,ali to je surova istina
 
Slično , i ja zalio i smanjio rod. Neki su pisali o šoku od hladne vode , možda ima tu nešto , il je bilo kasno? Medjutim kasnije sijana je dobro reagovala na zalivanje. (il bi bila taka i bez vode ??)
Poslije sam našao da je pravilno zalivati u više navrata pomalo i to ujutro. Ma nek puši .... sijaću kuruze i pšenicu kad je zemlja za to.
 
E Momo došli smo do toga.
I mi imamo deo atar gde je blagosloven za pšenicu i suncokret samo se tikve pokondirile pa počele sejati soju i kukuruz(tamo sam imao 1200 kg/kj kako je izgledala u početku mislio sam biće bar 2100 kg).A tek kukuruzi što su dobri bolje da ne pišem ima ljudi da se iznenade.Išao malo jabuka da oberem (žena me terala) pa obišao i atar jedan krug.
Soja ubuduće samo u zemlju koja joj prija ,bez licitacije hoće padati-neće padati.
 
Ma da najbolje je forsirati ono što prirodno oće u toj zemlji . Npr , gdje je zemlja nizak ph (kisela) i siromašna humusom ,kao pola Bosne i pola Srbije a bogami i Hr ; najbolje da se sije samo tritikale ili zob , pa kad prodaš kupi šta ti treba.
 
Talianu, batalio bih ja sve osim kukuruza, ali mora se zbog plodoreda. Da,to je ona soja sa slika, imao sam 16 kj, sitno zrno, mnoge mahune su imale samo po dva zrna, znam, nije lose, ali nadao sam se barem 1100 kg po kj.
 
kod nas idu i mahune .Samo ti njih poberi.:haha:Ovo je radio jedan kombajn zapadne proizvodnje i velike reputacije. Ne bih mu ime prozivao jer je možda do kombajnera.Na ovo sam istresao ja što sam radio sa ljutim zmajem ali nisam namerno stavio sliku.
4fwv3l.jpg
 
Poslednja izmena:
Moraću sebe da demantujem kad sam reko da zalivanje soje nije imalo efekta. Imalo je i to kako . U navodnjavanoj njivi navrlo se preko 2t/ha , a gdje nije zalivano katastrofa , jedva kombajn da pokrije , 3ha =800kg smeća
::lose::.

Dobro nije tolka razlika samo zbog navodnjavanja , ovamo je loša zemlja ,brijeg a jako kasno sijano , još i gorela od nekog herbicida , možda i lanjskog. I ova bolja njiva bi dala sigurno preko 1t/ha i bez vode , al eto tako je ispalo . Što bi reko Pera : aj zdravo.
 
Kolko se sjećam samo jednom , možda je bilo negdje i ponovljeno jer sam radio topom i premještanje . Negdje u cvjetanju vjerovatno oko 20-30l/kvm. Učinilo se da nema efekta , stala je izgubila boju i ova nezalivena ju čak malo prestigla sa gornjim mahunama ali ipak je ovamo bilo solidno zrno i dobro popunjene mahune izgleda .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh