Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisam besan,samo kazem kako jeste.Ona je ove godine najlosije rodila,zito kao nikad do sad,a kukuruz za cudo ali bolji od lanjskog tj puniji cardaci nego lane sa isto zemlje.
 
-Zašto se radi zimsko oranje a ne prolećno?Mada i prolećno ima mnogo prednosti u odnosu na zimsko.Normalno da netreba bubati neke formulacije đubriva koje nemaju veze sa mozgom ali zaorite i 3*15 pa ćeš videti razliku i dali treba đubrenje ili ne.treća stvar prijatelju vlaga vazduha mora biti preko 70%.Pozdrav

Нисам ни спомињао зимско или пролећно орање. О томе можда у другој теми.Такође, нисам спомињао формулације ђубрива, него оно што треба соји током вегетације. Што се тиче влажности ваздуха, сасвим је довољно 70%.
Наравно, поздрав и Вама.
 
pa ja sam namerno spominjao oranja,jer taj Faktor kiša koji svi pominjete u proizvodnji kao uslov u ratarskoj proizvodnji Nepostoji.postoje uslovi kao što su vlaga,svetlost,toplota itd. i tako šire.ako ćete vi kišu čekati i na nju se oslanjati u ratarskoj proizvodnji onda se nemojte baviti poljoprivredom.zimsko oranje sam pomenuo kao osnovni vid akumuliranja vlage tj.sakupljanja najvećeg dela vlage potrebnog za buduće biljke.vlažnost vazduha ispod 50% i preko 90% stopira rast biljaka soje.može biti optimalna ili čak "kišna"godina pa opet da nema potrebne vlažnosti vazduha u periodu cvetanja i oplodnje a isto tako može da bude i "sušna"godina ali da ima vlažnosti vazduha.da se ljudi pitaju kiša ili nebi padala ili bi stalno padala.okanite se kiše kao pijan plota.to je što se vlage tiče a ne kiše.a što se tiče ishrane soje-soja ima intenzivne potrebe za određenim elementima u određenim periodima svoga razvoja.
 
nepratiš na času,vrati se malo unazad@ "nema kiše,nema soje","ima kiše ima soje,"đubri se",neđubri se........................"nitragin da,nitragin ne",međuredni razmak 12,25,30,35,50,70.....150.Nevredi da ti objašnjavam kiše nema pa nema...........
 
Нема кише - нема соје.
Ђубри се.
Међуредни размак 50 и 70.
Стрварно не вреди да ми објашњаваш.
 
ja je sejem vec sedmu godinu uzastopno na istoj njivi i nema razlike samo malo dodam 3/16 i rodi ko ludo
 
nisam nikad do sad znam jednog dobrog prijatelja koji baci pancevacki kan ,potrudicu se ovih dana da u pancevu odnesem zemlju na analizu , posto 99% zemlje od koje obradjujem je u vlasnistvo ,jel si ti koristio kakva su iskustva :ppozdrav:
 
Iskustvo sa AN-om je odlicno. Prinos je prosle godine bio 2610kg/kj JUS kvaliteta. Baceno je predsetveno 200kg/kj AN-a. Ostalo nam je bilo u rasturivacu pa smo na jedno 50m bacili duplo (400kg/kj) tu verujem da je bilo oko 3000kg/kj. Poredjenja radi, parcela koja nije dobila AN, ostalo sve identicno, je imala prinos od 2050kg/kj. Ovo sve vazi za proslu godinu koja je bila savrsena za soju u nasem ataru. Kod mene ce AN biti obavezan u soji u kolicini od bar 150kg/kj.
 
Da se samo nadovezem na ovu pricu o azotu u soji. Prosle god. sam radio jednu parcelu koja je je bila u zakup kod nekog ko u vise navrata nije ni pokosio soju od korova, dakle na sve je to licilo samo na njivu nije. ( Clan Petru sigurno zna parcelu jer nas izdvoji samo jedna parcela). Stoji to da jos se nisam resio Ambrozije skroz tamo.
Sve u svemu hteo sam samo reci da prosle god. sam bacao 200 kg. ureje po kj. jer vec godinama ta parcela nije uopste djubrena i posejao sam soju na 70. Rod je bio bar za mene neocekivan od 2100 kg po kj.
 
Zelena gnojidba mislim da se radi u voćnjacima a ovako da izgubiš jednu godinu samo zbog gnojidbe po meni je bezveze.

To si sad ovdje reko i nemoj nigdje vise. Ispast ces ....... da ne napisem sta.

Zelena gnojidba je za polj.povrsine zakon.
Ja vec 2 godine na svakoj parceli vrsim zelenu ali ove godine sam mislio na dvije parcele sa sojom icci.

samo mogu reci da je sjetva nakon siderata i urod kultuure mnogo bolji nego kada nema istog.
 
Da se samo nadovezem na ovu pricu o azotu u soji. Prosle god. sam radio jednu parcelu koja je je bila u zakup kod nekog ko u vise navrata nije ni pokosio soju od korova, dakle na sve je to licilo samo na njivu nije. ( Clan Petru sigurno zna parcelu jer nas izdvoji samo jedna parcela). Stoji to da jos se nisam resio Ambrozije skroz tamo.
Sve u svemu hteo sam samo reci da prosle god. sam bacao 200 kg. ureje po kj. jer vec godinama ta parcela nije uopste djubrena i posejao sam soju na 70. Rod je bio bar za mene neocekivan od 2100 kg po kj.
pero tamo rodi i bez vestacko samo da je posejes i da se resimo ambrozije
 
To si sad ovdje reko i nemoj nigdje vise. Ispast ces ....... da ne napisem sta.

Zelena gnojidba je za polj.povrsine zakon.
Ja vec 2 godine na svakoj parceli vrsim zelenu ali ove godine sam mislio na dvije parcele sa sojom icci.

samo mogu reci da je sjetva nakon siderata i urod kultuure mnogo bolji nego kada nema istog.

Prike radi kako god hoćeš tvoja je zemlja samo me interesuje koliki je urod recimo kukuruza posle tog siderata?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh