Slobodna diskusija o traktorima

@KishRobert druze, permant je u traktoru,kako je napisano vec par puta. Ispusten je permant, deklo skinuto , voda u njemu. Nije slatka niti ima boju permanta. Odakle obicna voda ako je u sistemu antifriz?

@sinisa1979 radjen hidrotest i ok je. Ventili su losi i rece da ne moze njih ubaciti, potroseni. Poravnali su je.Vode nema u karteru.. Ispusteno ulje je bez vode.
Nasuo sam pun blok vode a drugi i treci klip u donjem polozaju, mozda ce sutra pokazati trag oksidacije na stublinama 1 i 4.

Poslano sa mog Picasso koristeći Tapatalk
Tesko ces vodom utvrditi, treba ti neka redja tecnost...
Jesi proverio vazdusni filter, da nije nekud voda dospela u njega?
 
Sve je rijeseno. Zapusena rupa na grani auspuha za odvod vode. Uvuko mi vodu na auspuh. Tri dana kisnuo. Zato nije mogao.alnaser okrrnuti nakon kise, sreca rucno okrenut par puta i to me spasilo hidroudara. Sve je pretreseno, uradjeno. Sve super.frezano snjim, sve normalno. Ne trosi vodu, ne dimi, ne pokazuje na odusak. Hvala svima.

Poslano sa mog Picasso koristeći Tapatalk
 
Malo ko se ne bi preplasio, bilo je ajmo skidaj redom kada je raskopan, pregledaj. Leteci lezajevi su kao staklo. Lose mi je majstor podesio zazor ventila, kada dam gas bronda i klepeta u zracnom filteru, malo mi se prepada brda. Sutra ce doci ponovo, ne znam ni na koliko je podesio zazore , isao po silikon na benzinsku. Bitno da nije ono najgore..
 
Poslednja izmena:
Nisi ga trebo odma za frezu upregnut. Kad se glava dira, ispocetka se rade laksi poslovi, pa se prekontrolise i onda gas.
 
Meni rekoše da slobodno vozim normalno, frezam snjim na 1500-1600 obrtaja. Slobodno neka neko iskusniji kaze kako smije da radi jer imam frezanja i sijanja jos, da ne zeznem nesto.
 
Samo ga teraj... Razradjivanje se radi kad se klipovi, stublina ili leteci lezajevi mjenjaju jer oni trpe bas veliko opterecenje. Mada, znam za slucaj gdje je traktor poslije generalne samo zagrijan na radnu temperaturu u leru, malo proturiran na pun gas, opet malo lera i ugasili ga. Kad se ohladio motor ponovno dotezanje glave i odmah gas u brazdu. Radi sve super i fino na njemu.

Znam takodjer za slucaj gdje je covjek kupio nov yto904 (medju prvima u HR) i prvi dan kako je dosao orao je repiste u jesen s dvije glave a sutradan je vracena i treca glava na plug i samo peglaj po gasu. Traktoru nista a u prvoj godini je natukao 950 radnih sati samo s puknotom sajlom kvacila i pedala noznog gasa je otpala.

Ja sam mog 549 dva puta razradjivao pa opet to nije TO kako ja mislim da bi trebalo biti...
 
To je izraziti problem kod kineske robe. Nemaju je ili jako slabo vrše kontrolu konačnog proizvoda tako da se nekome utrefi grob mašina koja ne valja od prvog dana a nekome se utrefi takav koji stuče zamalo 1000 sati za godinu dana.
 
To je izraziti problem kod kineske robe. Nemaju je ili jako slabo vrše kontrolu konačnog proizvoda tako da se nekome utrefi grob mašina koja ne valja od prvog dana a nekome se utrefi takav koji stuče zamalo 1000 sati za godinu dana.

Clanu MDrasko je na novom yto 904 na cini mi se 200-300 sati zakucao motor.
 
Meni rekoše da slobodno vozim normalno, frezam snjim na 1500-1600 obrtaja. Slobodno neka neko iskusniji kaze kako smije da radi jer imam frezanja i sijanja jos, da ne zeznem nesto.
Kad budes stelovao ventile pritegni i glavu motora. Skoro sam sa majstorem menjao dihtung glave na kombajnskom S46. Uzrok progorevanja dihtunga najverovatnije nedovoljno dotegnuta glava (srafovi lako odvrnuti sa obicnom racnom) u kombinaciji sa jednim nazovimo pregrevanjem na malo vise od 100C .
 
Kad budes stelovao ventile pritegni i glavu motora. Skoro sam sa majstorem menjao dihtung glave na kombajnskom S46. Uzrok progorevanja dihtunga najverovatnije nedovoljno dotegnuta glava (srafovi lako odvrnuti sa obicnom racnom) u kombinaciji sa jednim nazovimo pregrevanjem na malo vise od 100C .

Kad se mjenja brtva glave obavezno je dotegnuti glavu na propisani moment, zagrijati motor na radnu temperaturu po mogucnosti par puta da se glava i blok "namjeste" jedno prema drugom i uslijed tog grijanja i sirenja metala dolazi i do stiskanja brtve glave... Oznacite vijke prije dotezanja glave pa ga odtegnite i ponovno dotezite ispocetka, garantiram pola kruga na svakom vijku a moze se desiti da bude i vise. Bar je na IMR motorima tako.
 
12.5 kg pise u prirucniku, mislim da je dotegao na 14.5 kg. Valjda zna sta radi. Reci cu da sutra prekontrolise vijke na glavi. Ventili na 0.30??
 
Ne razumijem zasto idu preko propisanog momenta "majstori"... Tako je i majstor koji mi je radio generalnu na 539 dotegao glavu na 12 kila i tim postupkom izvukao navoj na jednom sarafu... Kad smo dosli po traktor pitam ga kad da dotegnem sarafe, tad je reko da nista ne diram, da ih je on podotezao na 12 kila i da se to vise ne dira a nije rekao da je na jednom sarafu pokidao navoj, tj navoj u bloku je ostecen... Naravno da ga nisam poslusao nego sam sarafe propisno dotegao i jos jednom nakon stotinjak odradjenih sati prekontrolirao i sve OK vec godinama.

Njemu se ne da doc ponovno dotezat, pa on to pretegne i to je "dobro i to se ne dira"... Nekidan me stari pita sto nisam brenu njemu terao na remont. NEMA SANSE...

Svakome tko ovo cita savjetujem da kojekakve majstore koji nikad "nemaju vremena" i koji su uvijek "u guzvi" da takve izbjegavaju. Ovaj je nekad bio na glasu dobrog majstora ali meni se nije bas pokazalo tako. Gubim povjerenje u starije ljude kojima je vec preko glave sarafanja i koji su izgubili volju za rad pa rade dosta stvari polovicno jer im se jednostavno ne da...
 
Problem je da nemaš bolje majstore nigde ni kod mlađe populacije,svi bi za neke menadžere,prodavače magle,itd...Ovde kod mene ako crkne traktor tačno nemaš kod koga da odneseš...To je najveći problem ima par starijih ali su oni zaostali u svemu jedno 20 godina...:ppozdrav:
 
OK, ne kazem da su svi takvi ali ij je jako puno. Kad sam brenu nekidan odvezao na servis, pitaju me sto je u planu da se odradi, sve im izdiktiram i kazu: "OK, moze se rijesiti. Tko kupuje djelove?" To sam rekao da popisu sve po katalogu sto treba i da ja nabavljam u najkracem mogucem roku i s time su se slozili. Nema problema.

Kad je ovaj stari radio generalnu na 539, dogovoreno je bilo da se mjenjaju svi lezajevi u mjenjacu, da se pregleda hidraulik, ma sve da se odradi 100% osim farbanja. Rekao je da moze, dosli po traktor i on nam iznosi racun, djelove smo platili u trgovini sto je on uzimao po svom izboru i ajde... Ukupno nekih 2000€ cifra... kad ga pitam zasto volan ima opet dosta lufta, kaze: "zamjenio sam samo jedan segment unutra, skupo je da se mjenjaju obadva..." rukavce je navario valjda naj meksom elektrodom koju je imao i obradio ih brusilicom umjesto da je nazvao i rekao da ih odnesem kod majstora da to odradi propisno. Trebalo je par tjedana malciranja i vozikanja da desni tocak krene "plesati". Pikse u rukavcima se pojele zbog "fine obrade rukavaca" i tako... I da; kad sam pitao u kakvim su stanju bili stari lezajevi u mjenjacu, odgovorio je: "Ma, nisam ih ni mjejao, sve je to dobro, nemam ja vremena to rastavljat..."

Takve me stvari zivciraju kad covjek izgubi volju za poslom i radi polovicno a ljuti se kad mu nesto ne dovezes da ti uradi...
 
Clanu MDrasko je na novom yto 904 na cini mi se 200-300 sati zakucao motor.

Još jedan dokaz koji potvrduje ovo što sam naveo. U Kini se forsira hiperproizvodnja i u tom obimu koji oni proizvode jednostavno im se ne isplati ni raditi završnu kontrolu a vrlo vjerovatno ni ulaznu kontrolu. Mašine se jednostavno velikom brzinom slažu na trakama, u njih se ugradjuju dijelovi bez ikakvog pregleda i rezultat je čista lutrija. Kod tog što si naveo možda je blok bio feleričan (loša obrada, loš odlivak...), loše karike, slaba pumpa...
 
Jbg nije to samo kod Kineza, burazerovom kolegi je gane nova skoda sluzbena zakucala prosle godine na predjenih 1000km, fabricka greska. Licno sam bio u Ladi Nivi kojoj je motor zakovao pri normalnoj voznji na 1600 predjenih km...
 
Nazad
Vrh