Slobodna diskusija o traktorima

imao sam 577 sa prednjom vucom, noviji tip, bez pomocnih klipova.imam i dana danas torpeda 90.oboje sa prednjim vucama.ovako:imam 35 lanaca zemlje a 4 traktora su mi visak (ferguson i rakovica pored njih) i prodao sam 577.bio je dobar traktor ne mogu da kazem.dugotrajan je to traktor.kod mene je bio 10 godina, mozda sam napravio 50 radnih sati za tih 10 god.max 4 dana da sam radio sa njim.u predsetvenoj pripremi je dosta sporiji od torpeda.torpeda teram 2, njega 1.u oranju torpeda 2, njega 1.mislim glupo je porediti ih, ipak je ovo dajc a ovo nas traktor ali za dvobrazni plug je jako dobar bio i za setvospremac 2.9metara.mana je to sto je jaaakkoooo bucan, to garantujem, nenormalnu buku stvara i nesrazmerno je sediste i volan, sedis kao na taljige. :) to ces i sam da se uveris.torpedo je dosta pregledniji, mnoogoo manje bucan i manji je potrosac.a 75 su ti pogodjene serije i ne bi trebao da imas problema.sve zavisi koliko zemlje radis sta ti treba.torpedo dosta skup za odrzavanje, tako da ako trebas da ulazes, spremi budjelar i to dobar.577 jeftin za odrzavanje.inace ja imam 90 06 i to je zverina od traktora sta da ti kazem, vucem 4 brazde cevast plug na suncokrete i na ugar, znaci razbija ga.mislim da sa njim bi imao problema i rus od 105 konja a glupo je porediti 90 konja rusa ili nekog drugog.toliko.
 
Poredis 70 i 90 ks.
Devetka je Deutz koliko i sedmica MF.
Cetiri dana, u deset godina, si tjerao traktor i donio sud o njemu?
 
Slicno sam hteo da napisem. Poredis traktore u 2 klase. 6 cilindara, daleko vece medjuosovinsko rastojanje kao i sporiji menjac sa vecim izborom radnih brzina.
 
kod mene u selo doneli su prvi i jedini 577 duplaka stari tip oko nova god i pre dve nedelje je na prodaju. Bucan jako, spor u kretanje nazad, u oranje ni je im se svidjal a i roto freza ne moze je radit kako treba, predna vuca pokidao konusni sklop. Hteo sam da uzimam takav ali odustao.
 
Kod nas je u protekle 2 godine u selo stigla polovna sedmica (IMT 577), novi tip, DV i Torpedo TD 75 Adriatic. 577 je se lepo naradio i nisam cuo da je bilo ozbiljnijih kvarova. Ali zato ovaj Torpedo je bio vise u garazi i radionici nego na njivi:haha:. A lepo ulickan, ma milina za gledati... Cim je dosao, morali su da menjaju hidraulicnu pumpu, a posle je poceo da iskace iz brzina. Kupili su potrebne delove, no to je lose uradjeno tako da je i dalje iskakao iz brzina da bi kasnije(proletos) zavrsio kod nekog majstora u Bogaticu (kod nas retko ko zan, a mozda i niko nezna da uradi taj famozni Torpedov menjac) na remontu menjaca. Popravke su kostale Boga oca a nisam siguran da li je traktor jos uvek kod majstora ili gazde. Izgleda da mu se zalomio neki raktor koji je izradjen i samo sredjen da ode iz avlije drugom gazdi.
Uprkos tim falinkama, ja bi opet pre kupio Torpeda, ali po mogucstvu u losijem stanju i detaljno bi ga pretresao. Problem je sto vecina Torpeda sa oglasa vodi poreklo sa kombinata gde su ih terali Kurta i Murta uz maksimalno opterecenje i minimalno odrzavanje. Oradnim satima bolje i ne pricati... Uglavnom, zbog Kurte i Murte i ima dosta prica da su oni losi(pre svega menjaci).
Moje misljenje je da je kupovina polovnog traktora lutrija. Retko ko dobije a vecinom se izgubi:haha:. Ja sam se delimicno opekao kupujuci traktor na rec bez detaljnog pregleda ali ga polako sredjujem za sebe. U pitanju je takodje Torpedo, ali nisam imao problem sa menjacem, nego sa cupkanjem hidraulike i trapom koji se sjeo za skoro 2cm!!! Kao da masti nije video godinama. Bilo je tu jos ulaganja sto je i normalno jer traktor ima oko 8000rc a ispostavilo se da je malo vise zapusten... Delovi za motor nisu skupi kao ni kvacilo, a za menjac je izgleda druga prica(sva sreca pa je moj OK, samo da ga ne ureknem:osmeh:).
 
Sta predlazete za kupovinu polovnog traktora do 50KS duplaka koji bi zamijenio rakovicu 65 u kosevini i sitnijim poslovima. Imama 539, zetora 85 i sad mi rakovica postala nekak velika. Vecinom ljeti kosi i vuce prikolicu a bitno mi je da je brz u rikverc
 
Tu bi ti idealno sjeo Massey Ferguson 254, mnogo dobro traktorče, malen, okretan, jak. Problem je samo što su jaki sa cijenama, sad imaš dva na PIK i oba su preko 15.000KM (7500 EUR). Dobri su i Fiat 480, 500, 540 ali su mnogo stari. Zetor 5245 se uklapa u cijenu ali su jako skupi, nisu baš okretni (mali ajnšlag) i imaju spor rikverc (sem verzije sa reverzerom a oni su rijetki).
 
pa sta znam pucam ne neki 549 dv , zetor 3340, fiat 450, univerzal 550. Al opet mi treba sto udobniji traktor zbog oca ulazi covjek u godine a on radi kosevinu ja baliranje i rakovica nema servo volan nego mehanicki, em je grub mehanicki pa ga dosta slomi a radi se po citave dane neprestano dana jos radi u preduzecu . Opet gledam da su mi dostupni zbog dijelova zbog kvarova. recimo za mog zetora u bih nisam mogo naci odma vodenu pumpu i traktor mi je udarni dio sezone prelezo u garazi.
 
Ja ove fiate i univerzale ne bih uzimao, ipak su dosta stari, ne kazem da su losi traktori ali bolje nesto novije sa boljom kabinom, ja bih sad pre uzeo fotona od 549, covek koji ima oba, foton i 549 dosta vise hvali kineza, ima dobru kabinu, brzine iste napred nazad sto dosta znaci, a delova ima.
 
Nazad
Vrh