Slobodna diskusija o žitnim kombajnima

Ko spominje sve modele JD? Diskusija je o Z seriji JD-a.
Koliko si komada video Z20** ? Idi na Konedatu ili neki drugi sajt. Bez ljutnje, ko zna koji si ti model gledao, bez obzira šta je pisalo na njemu.
Niti ću ga imati, niti me zanima. Ja pišem o podatcima sa interneta koji me nisu nikada prevarili. Do sada.
 
Koliko si komada video Z20** ? Idi na Konedatu ili neki drugi sajt. Bez ljutnje, ko zna koji si ti model gledao, bez obzira šta je pisalo na njemu.
Niti ću ga imati, niti me zanima. Ja pišem o podatcima sa interneta koji me nisu nikada prevarili. Do sada.
Na Konedati piše da ima drugi bubanj, u stvari ima bubanj i biter, ali pošto je ispod bitera korpa računaju kao bubanj. Vidi se i na snimku iz fabrike kada montiraju da nema trećeg bubnja

A kolko ima doba NH TX34/66
Faktički 3
Prvi glavni, drugi biter i treći zovu separator, prvi je 600mm, drugi 400 i nešto mm, treći 610mm.
Ispod sva tri su korpe, ispod prvog je korpa sa klasičnim štelanjem, a ispod druga dva sa po dva ili tri položaja, imaju kockasti limovi koji se okreću i tako se podešava razmak
 
Ja sam slao infirmisan ali nikada do sada me nije Konedata izneverila. U komentaru o kombajnu se opisuju dva doba koja vršu, tako piše, od 660 i 400mm. U tablici isto. Nikada nisam vudeo da se spominje biter za bilo koji model. Za seriju Z20**, piše da je najuži heder 5,5m. Meni taj podatak govori da bi trebalo i da ima oba doba.
 
NH ima separator i to odlicna stvar u malo vlaznijem usevu, ili u usevu koji se teze izvrsava.
Ono sto cini razliku izmedju kombajna je brzina kojom masa prolazi kroz njega. Bitni su uglovi pod kojim masa ulazi i izlazi iz kombajna.
Ako malo bolje pogledate poprecne preseke kombajna videcete da su korpe razlicitih uglova bez obzira koliki je precnik "doba", to jest tangecioni bubanj.
Bas zbog ovog nije kljucan samo precnik doba vec i njegov polozaj. Polozaj sina takodje odredjuje momenat izvrsenja, pa onda ulaz i izlaz korpe...
Da je tako jednostavno napraviti kombajn napravilo bi ga par strucnjaka sa ovog foruma.
Nema savrsenog kombajna. Ne postoji kombajn koji je najbolji, ali postoji koji je najoptimalniji. Oni koji malo prate moto sport, a pogotovo F1 znaju o cemu prica.
Recimo kod Claas kombajna se najoptimalnije pokazalo Lexion resenje sa klasicnim slamotresima dok je resenje koje je slicno Kejsovom axialcu dobro, ali ne optimalno jer ima jednu manu. To nikako ne znaci da je Axialac losiji od klasicnog kombajna, ali kad dodje ta situacija klasican je bolji, dakle univerzalniji je. Da je tako govori i cinjenica da nije prestala proizvodnja klasicnih kombajna. Svaka roba ima svog kupca.
Claas je sad krenuo sa najnovijim Lexionima u malo izmenjenom pravcu dodavsi jos jedan separator i povecavsi broj sina na 10, to jest porasla je povrsina/precnik glavnog bubnja, ali je zadrzao pred bubanj APS.
Taj APS na cemu je i Claas znacajno napravio razliku spram drugih. Taj sistem dolazi do izrazaja u otezanim uslovima rada, sto je kod nas ruku na srce,dosta retka situacija. Dakle kad se rade rodovni usevi normalne vlaznosti sa lakim izvrsavanjem taj sistem ne daje znacajniju prednost.
 
Stara tema, ali nama interesantna, čik pogodite zašto, znam čoveka... :haha::haha:
Šala na stranu, ali čitam, i vidim da se mučite, pa me zanima da li vam brzo otkažu, ili su skupi, ili zašto "budžite" ?
Jer jako je bitna snaga samih amortizera, naročito na mestima gde ide direktno na staklo, ako je prejak, dolazi do pucanja stakla, šarki, itd..
Ne mogu naći neku konkretniju temu o tome, pa sam se nadovezao..
 
Jbg na Najlonu je bilo novih amortizera po 200-300din komad. Malo ga dorade ako treba i eto..... Prosto.
O tome baš i diskutujemo, polovno, neoriginalno, ko zna koliko staro, a i kod gasnih amortizera tog tipa nema "dorade", baš mi je zato i zanimljiva tema, jer vidim da su ljudi u zabludi.
Rado ću svima odgovoriti, ukoliko postoje pitanja vezana za tu temu
 
Ne znam bas da su cene visoke, npr IMT, TORPEDO,ZETOR 1200din/kom, zato mi i nije jasno to što čitam da se kupuju od gepeka, pa budži..
Za te pare je ludost bilo šta prepravljati, ali svako zna svoje.
Nego ne odgovori ti meni, do koje maksimalne dužine pravite amortizere, kada je skroz raširen, i do koje jačine?
 
Pa baš čitam po forumu, kupovine od gepeka, pa neki dodaci radi dužine, pa su prejaki da se vrata ne mogu zatvoriti itd.. na to se odnosilo.
Budžimo zato što je u originalu tj kod prodavaca traktorskih delova ( u mom slučaju Agrovojvodina) skupo a i često se desi da taj original ni ne štima. Eno imam jedno 3 komada koji su kupljeni (2 stigla brzom poštom a 1 kupljen bez uzorka) za npr sedište ili vrata pa ni blizu tj pre,prejaki. Zato lepo odem u prodavnicu auto delova kupim isti ili vrlo sličan za duplo manje para, malo modifikujem (alaj mi teško kuglu prilagoditi) ili čak i ne moram i ende.
E sad, ako ti tako povoljno i nadam se kvalitetno izrađuješ aRmortizere, će te kontaktiramo, niš ne brini. Nije nama baš toliko do budženja. (y):)
 
Ima tu dosta faktora zašto ne štimaju, nema tu kupovine napamet, ali ajd' da ne davim, nije tu do budženja samo tih sličnih dužina, već tu snaga igra mnogo veliku ulogu, pa hod, prečnik itd..
Otvoriću jedan dan temu baš o gasnim amortizerima, pa eto možemo diskutovati koga bude zanimalo, podeliću svoje skromno znanje. Naravno, koga bilo šta zanima, može mi se obratiti privatnom porukom ili pozvati da rešimo dilemu 💪
 
Naravno da ima dosta faktora. A najbitniji je taj da ako budžim, budžim sebi ili nekome ko je razuman i ko shvata kad mu objasnim kakve mogu biti posledice. Nisam lud da nekome nešto nabudžim pa da ja budem kriv što su ga vrata izvukla iz kabine ili mu je puklo staklo.... Ne, ne. Razne škole sam platio kad sam bio mlađi, sad (ustvari odavno) je pristup drugačiji.
Tako da, ako vrata imaju svoj metalni okvir i ako ima prostora za malo duži amortizer, komotno može ići jači amortizer samo treba biti pažljiviji jedno vreme dok on malo ne posustane. Ako nabudžim nov. Sa polovnim nema tih problema. Zadnje staklo sa okvirom, takođe. Hauba isto. Bez okvira nisam i neću da budžim.
Btw, jeste ovo poljoprivredni forum, ali ima i nas koji nismo isključivo poljoprivrednici.
 
Naravno da ima dosta faktora. A najbitniji je taj da ako budžim, budžim sebi ili nekome ko je razuman i ko shvata kad mu objasnim kakve mogu biti posledice. Nisam lud da nekome nešto nabudžim pa da ja budem kriv što su ga vrata izvukla iz kabine ili mu je puklo staklo.... Ne, ne. Razne škole sam platio kad sam bio mlađi, sad (ustvari odavno) je pristup drugačiji.
Tako da, ako vrata imaju svoj metalni okvir i ako ima prostora za malo duži amortizer, komotno može ići jači amortizer samo treba biti pažljiviji jedno vreme dok on malo ne posustane. Ako nabudžim nov. Sa polovnim nema tih problema. Zadnje staklo sa okvirom, takođe. Hauba isto. Bez okvira nisam i neću da budžim.
Btw, jeste ovo poljoprivredni forum, ali ima i nas koji nismo isključivo poljoprivrednici.
Ja se više vodim onom politikom, kako je fabrika propisala, jer to "malo jači" zna da napravi malo veći problem. Čak na sajtu imamo kalkulator sile, tako da, opet kažem, bar mi imamo to pravilo da originalne amortizere samo praktikujemo, u smislu dužine i sile.
Ma, sve je to dobro ;)
 
Nazad
Vrh