Slike plastenika

Ja se isto Jura iznenadjujem da ti uspijeva bez prozraka jer evo nije jos ni maj nastupio ali ako je vani suncano 22C i grije kod mene termometar ne moze izmjerit temperaturu u zatvorenom plasteniku ili vrata otvorenih,ide preko 50 C a ljeti je pakao

Drugo,kako dolazi do oplodnje u zatvorenom plasteniku? Uz dignute prozrake vjetar to odradi sam
Plastenik od 50metara ne treba puno cijevi da bi se one uradile

Moguce zbog sirine tih 12metara i ako postoji mogucnost komplet skidanja cela sa obje strane da je nesto prozracnije nego u onim uzim plastenicima,a ja ti garantujem da bi snijeg provalio i razvalio najlon od svoje tezine samo dva dana kad bi dobro padao,toga sam se nagledao,luk od luka na 2.5m je za mene previse,drugo je ako ljudi izadju i redovno ga ciste
 
@zixo
Komso, ne vrijedi vise pisati. Nije ni bitno. Bio sam na predavanju o uzgoju kornisona i predavac nam je pricao da su napravljeni plastenici za kornisone bez bocnog provjetravanja koji mogu da zadovolje potrebe istih, ali takav plastenik mora biti visok oko 5 metara, sirok oko 10 i čela moraju da se otvore u potpunosti (da ni milimetar ne ostane pokriven). Naravno, i ovaj plastenik ima maksimalnu duzinu do koje moje ici, mislim da je odnos duzine i sirine 1:4. Ko od forumasa ima takav plastenik da mu javno uputim izvinjenje?! Svaki milimetar, kada je u pitanju visina plastenika je od ogromnog znacaja..
 
Zasto ne zelite da prihvatite neke stvari koje su proverene.Plastenik 40x7m visine 3,5m zavrsava sav posao.Krastavac je samooplodni i nema preoblema.Paradajz se opladja bumbarima,hormonima tresenjem.Ljudi koji imaju plastenike 110x12m sa bocnim provetravanjem koriste bumbare.Mislis li da su blesavi,a imaju vecu proizvodnju nego svi mi ovde zajedno.
Zasto mislite da neko hoce da vas ubedi da nije sve u bocnom provetravanju.Nije potrebno do tih dimenzije,tako kaze praksa.Vec 50 m je previse,nema takvog provetravanja.Ne kazem da nije dobro,ali nije ni potrebno.Pa pre mesec dana sam podigao jedan takav plastenik i nije mi ni palo na pamet bocno provetravanje.
Sto se tice plastenika sirine 10m,luk je 16m.Da bi to funkcionisalo ne sme biti duzi od 60m......mozda i malo kraci.Tako kaze praksa i moze se videti iz prilozenog.
E sad,ono sto nije pomenuto je da celogodisnja proizvodnja nije bas rentabilna.Nije u odnosu da se pocupaju biljke i posadi druga proizvodnja u toku leta.Sve je provereno i isprobano.
 
Normalno da je uvijek bolje sa bočnim provjetravanjem, ali kako kaže Jura 50 x 8 i visina 3,5 m sasvim dobro odrađuje posao bar što se tiče paprike i krastavca za paradaiz neznam jer ga ne radim, u semberiji su svi veliki plastenici 50x 8 m bez bočnog provjetravanja. Jedino ja imam male plastenike 30 x5 ali u maju i tokom ljeta sa strane podignem malo najlon sa obadvije strane a ostali koji imaju 20 x5 nemaju sa strane podizanje najlona.
 
@Jura evo za tebe primjer obracuna u vezi onih 30 km da je previse novca

Plastenik 50m2 luk od luka 1,5m

Kupljeno slijedece:
Vijaka 27km
Ploce za sjec i brusit 16km
Folija za cela i vrata 24km
Lajsna 60km
zica koja drzi foliju koja ide u zemlju 15km
zabice 250kom 98km
grcka folija 27kg 184km
set za farbanje 20km
cijevi 52kom farba 4kg razredjivac 640km
struja?
radnik?
*neke sitnice koje uz to jos idu necu racunati
*plastenik je postavljan u Sarajevu,mi iz Doboja do tamo idemo 2x jer teren nije bio dobar,120 km goriva,30km autoput.

=1234km UKUPNO
plastenik 50m2 x 30km = 1500km
zarada 266km (radjeno 3-4 dana)

objasni mi kako je preskupo? objasni mi kako ga je po tebi za ispod 5 eura moguce napraviti? drugo je sto se neki upustaju u to pa razmake luk od luka prave po 2,5m i ako i tako nista puno nece ustediti,a sigurnost plastenika se dovodi u pitanje,sve prolazi do jednom a onda ispadne skuplja pita nego tepsija,napominjem da to je samo moje misljenje i moje dozivljeno na terenu.

Evo i slika nemas ga sta vidjeti ali sve sto je gore napisano je ugradjeno u njega

fotografija0247.jpg


fotografija0245.jpg
 
Poslednja izmena:
@zixo e *ebi ga.Ja sada treba da ti pisem iz glave,ali hajde pokusacu.Mozda cifra nece biti 100% ali sta je tu je.Dakle crne cevi5/4" i cevi od 1/2".Moji plastenici pravljeni 2009-e.Izdrzali su sve snegove i bas kada su postavljeni te zime je u februaru pao bas veliki sneg.Mozda se neko nece sloziti ni sa cenama koje iznosim,ali ja sam toliko placao cevi pre mesec dana.
Plastenik duzine 40m...21luk.Luk je od12m po 40sm se zabija u zemlju.
2cevi5/4" po 10 evra +jedna cev1/2" za precku od 8m i cene 8 evra.
Znaci jedan luk 28 evrax21 luk je 588 evra.
Sipke koje ce spojiti plasenik u 3 tacke 15 kom po 8 evra 120evra.
Siple za ucvrscivanje prvih lukova 2komi za bigovanje istih3kom.Pod bigovanjem smatram da se prvi luk opase sa jos jednim iznutra i na taj drugi se pricvrscuje folija.Ako nije jasno slikacemo.5x8 40 evra.
Treba nam sipke jos za kapije ja sam radio od1/2" i dzi evo vec 6 god bez problema.Mozda cu promasiti metrazu pa se izvinjavam.10 cevi po kapiji ....80 evra x 2 kapije 160 evra.
588+120+40+160......910 evra gvozdje.
Ostaje folija.Domaca 41m 177evra kupio ja pre mesec dana,traje 4god.Izraelska duplo skuplja i 5x bolja.Folija za kapijeneka bude upola od ove a treba 16m 100 evra.
910+100+175.....1200 evra.Za kapije da napomenem da mi jos traje nasa domaca sasvim je dobra,duplo je stavljena.Za plastenik je bolja izraelska,bez dileme i rasprave.Placo sam je 330 evra 41m, ne znam posto je sada ne bih da lupam.Ako koristimo izraelsku cena plastenika je 1350 evra.Majstor ce kako god zavrsiti sve za 3 dana,njegova cena je diskutabilna,ali neka bude 100 evra.Kopce iliti klipse za pricvrscivanje folije 12 evra i farba i to je opusteno 1500evraza plastenik od 280m2.Jos ce majstori rasititi na 8m i bude plastenik od 320m2.
Ako nesto nije jasno mogu da objasnim.Kada kupim foliju za zavese i to vrlo kvalitetnu foliju,traje mi od 2009-e,cena je 20din/m2 i seme za krastavac koje je malo skuplje,supstrat agril da pokrijem(imam plastenik za proizvodnju rasada),bude sve ispod 2000 evra.Vasa racunica 280m2x15 evra....4200 evra.Znaci imam 2200 evra viska............uradim 2 plastenika i doh ja na krstarenje sa suprugom a vi radite.
 
To je makasimalna usteda na bas svemu,i u redu ga je sam sebi raditi,ali neka firma koja se bavi time i koja ti daje garanciju na plastenik mislim da se nikad ne bi upustila u tu avanturu,htio sam samo reci da kako si ti i neki reagovali na to da je 30km preskupo,bilo bi preskupo kad bi mi plastenik radili na nacin kako si ti naveo,ali ovako kako ga radimo uz sav utrosen materijal...eto gore racun sve u marku sam napisao,zarada je skoro nikakva a onaj ko ga kupi i dobije ono sto plati
 
Poslednja izmena:
Ja pricam o funkcionalnom plasteniku,plasteniku koji ce zadovoljiti ono sto meni treba,a ne ono sto ce neko drugi da mi kaze da treba.Druzim se sa ljudima koji imaju malu proizvodnju,a i sa ljudima koji beru 10tona paradajza odjednom.
Naslusao sam se svih mogucih verzija i strucnjaka,a istina je surova.Broj biljaka puta kilaza puta cena.Gde god mogu da smanjim troskove smanjujem,a gde treba dati maksimum to i dajem.
Slazem se da taj neko dobije to sto plati,ali plati nesto sto mu realno nije potrebno.
Blok plastenik 220x65 trazena cena 25 evra po m2.Napravljen za 13.Razlika je sitnih 170 000 evra.
Da se mi nesto razumemo,takav plastenik se mora ali mora napraviti u fulu,tu nema zezanja.Da zarada je skoro nikakva slazem se sda tobom.Ako laze koza ne laze rog.Matematika je matematika 40x7...280m2.Razvuces ga na 40x8 320m2.Izvede se matematika da se dobije siri plastenik ali se ne kaze da to ne vazi za paradajz i krastavac i cista zarada 600 evrica.
Sve se to dalo videti predhodnih godina,nista novo.
 
Evo i ja ću postaviti par slika za plastenik što sam ja radio, planirano je napraviti puno veći ali iz drugih okolnosti sam složio ovaj.

Mjere plastenika su 20 x 3.7 x 2.35 metara.
Crne cijevi farbane od početka do završetka nešto malo više od 2 dana.
Cijevi za lukove od 1 cola x 2mm razmak između lukova 1.54 cm.
Stope od 5/4 x 2mm dužina stopa 125 cm cijev od col je išla u stopu i varena.
Ojačanja su išla od cijevi 1/2 x 1.5 mm vezana šelnama.
Čeone strane nisu postavljene bilo je u planu pa se odustalo, pošto je bilo u planu napraviti veći plastenik ostalo je dosta materijala sigurno za još jedan ovakav od 30 metara.
Savijanje cijevi sam radio sa svojom mašinom.
Sveukupno me izašlo oko 700 km ili 350€.

Par slika.













 
Miladine koje su ovo cijevi i kolika je dužina cijevi i kako ih savijaš u luk.
Po dužini bih rekao da su 12 metara, ako jesu dali si ih morao naručiti i čekati ili ih ima na lageru.
Neka je sretno u radovima i postavi pokoju sliku kako budu tekli radovi.
 
Cijevi su 30x20x1,5 8m iz komada bez varenja, trenutno ih ima u Bijeljini cijena je 12,5 km komad a motam ih sa mašinom koju sam davno napravio.
 
Miladine neka ti je sa srecom da te plastenici sluze i da ne ogrbavis radeci u njima....
Ubaci koju sliku kako se radovi budu odvijali...
 
Ma jeli se samo oni zovu plastenici to je mukotrpan posao ali ja nemam puno zemlje pa mi je zasad naj isplativije. Biće slika vidjećete, ovo će biti jedni od naj jeftiniji plastenika jer imam najlone stare 1-2 g. ali su prošle godine izbušeni od leda a lukovi će biti rijetki. Između prvog i drugog luka biće 2m a ostali će biti 2,6m, kako će izdržati oluje to ostaje da se vidi.
 
Plastenik nece pasti od vetra sigurno.Ali zato folija moze da dodje kod mene.
Miladine sa srecom, a sreca prati hrabre.
 
Moj mali plastenik 7×5 rucna izrada oko 60 -70 paprika 20 paradajza 8-10 krastavca 2 tikvice i stolovi za rasad jedan red.
028ecbecba330404abf77e1c098cb765.jpg
 
Jos jedan moj plastenik postavljen pre neki dan 25 × 8m. 200 kvadrata pocinkovane cevi, podkonstrukcija, grcki najlon, bocni prozori na vint se otvaraju celom duzinom plastenika vrata klizna i po jedan prozor iznad vrati. Vrata siroka oko 2 metra moze traktor manji unutra bez problema do same ivice plastenika .
cb398d2c9ac125b86647418907b7c6fc.jpg
5d7df93d881f140921c3cdb5978f8f85.jpg
0a149aec2dd37ec11770fefa672c4ace.jpg
3c17dfc3726694296b66f6666933e4be.jpg
 
Nazad
Vrh