Skladištenje zrnaste robe

Misliš, on pamti max/min temperaturu u zadnjih npr 10 dana? ja dođem i pogledam te vrednosti, resetujem, pa mi za 10 dana on pokaže sledeće vrednosti max/min temperature. Može li to ovako? Ako može , onda ću sigurno da uradim ovako. A ti imaš od mene :ppozdrav:
 
@farmerII
neko je spomeno gore i merenje vlage,ti vlagomeri mere relativnu vlagu tj vlagu vazduha u prostoru i obicno i pise na njima RV.Merenje apsolutne je dosta komplikovanije.
stize ti jednog od proizvodjaca iz okoline ns koji radi po zelji
 
@sasa21
Ja sm spomenuo digitalne termometre koje mere i vlaznost vazduha, izvinjavam se ako sm uneo neku zabunu.
Inace ako je kukuruz u silosu i trmometar pokazace zlaznost zaduha. Nemoze pokazati 80% vlaznosti ako je kukuruz suv pokazace vrednos koju kukruz sadrzi.

@Farmer II

I ja sm roden u Vrscu. Samo od 60-ih godine zivim u NS. Ponekad i sada odem na grozdenbal, i malo odem do Kule da se podsetim kako je nekad bilo.
 
Zahvaljujem na odgovorima, ako budem imao još nekih pitanja , drago mi je da imam koga da pitam :cao:

PS:Inače Grožđembal u Vš je sledeći vikend, dođite na vino :ppozdrav:
 
kloki je napisao(la):
improvizovani silos nekada je tou bio kos za kukuruz pa smo odlucili da nam je mnogo bolje da cuvamo zrno
svwe sa njive ide na selektor pa se ubacuje gore i onda po potrebi kroz sibere uvrecava kada dodje kupac.









sve pregrade su promenljive po potrebi i fantasticno je resio moje probleme sa otkuplivacima nemoram da prerdajem zrno u bescenje ili da me lezarina pojede.
Na tako neku istu foru je i moje skladiste za 5 vagona iunutra ima tri velika ventilatora!!!
 
Pozdrav svima ima li neko ko zna neko ko proizvodi farbare za tretiranje semenske psenice ako imate postavite neku sliku i gde se mogu naci pneumatski transporteri za zito i kukuruz pozdrav svima
 
ja imam taj trnsporter i prezadovoljan sam motor je 7.5 kw i dize na silos sa 15 m cevi 8t za 45-50 minuta platio sam ga 400e i ima 22m cevi ako je neko zainteresovan ima kod ovog coveke svih velicina
 
bobocan je napisao(la):
ja imam taj trnsporter i prezadovoljan sam motor je 7.5 kw i dize na silos sa 15 m cevi 8t za 45-50 minuta platio sam ga 400e i ima 22m cevi ako je neko zainteresovan ima kod ovog coveke svih velicina
Jel moze koja slika?
 
bice sutra zaboravio sam danas uslikati stroj je super i puno bolji od puzni transportera jer ga mozes savijati kako oces(cevi)
 
:cao: Evo nekih stručnih saveta
"Opšte uslove za uspešno čuvanje žita u podnim skladištima:
Što se tiće skladišta , morali bi se ispuniti sledeći uslovi :
1. Da je skladište pristupačno i da u njemu ima dovoljno prostora za manipulaciju
2. Da je na suvom terenu, udaljeno od staja i drugih objekata sa neprijatnim mirisom
3. Da se može provetravati
4. Da su pod i zidovi od dasaka ili drugog materijala koji dobro izoluje vlagu
5. Da raspolaže pregradama za odvojeni smeštaj raznih vrsta i sorti žita
6. Da je snabdeveno aparatima za merenje temperature i vlažnosti vazduha, kao i temperature žita

Žito koje se skladišti mora :
1. Da bude pre unošenja u skladište zrelo i prosušeno
2. Da je bez stranih primesa ili sa što manje istih
3. Da se uskladišti u odgovarajućoj debljini sloja
4. Da je izolovano i zaštićeno od vlage
5. Da je zaštićeno od skladišnih štetočina
6. Da je čisto i neoštećeno
1. Siliranje cele biljke kukuruza

Optimalno vreme za siliranje cele biljke kukuruza je u periodu kada je sadržaj suve materije u silažnoj masi(stablo, list,komušina, klip, zrno) između 30 i 35%.
Sadržaj suve materije silažne mase se određuje na osnovu "mlečne linije". "Mlečna linija" predstavlja prelaz voštanog dela zrna u mlečni. Da bi se utvrdilo mesto "mlečne linije" mora se obrati 4-5 klipova kukuruza, prelomiti ih i na prelomljenom delu potražiti mlečnu liniju koja je jasno vidljiva. Ako se mlečna linija nalazi na polovini ili na dve trećine zrna tada je sadržaj suve materije 30-35% i može se pristupiti siliranju. Ako je "mlečna linija" na trećini zrna, sadržaj suve materije je ispod 30% i treba sačekati još nekoliko dana za siliranje.

2.Siliranje klipa i vlažnog zrna

Za pravljenje silaže od celog klipa ili vlažnog zrna berbu kukuruza treba početi odmah posle stvaranja "crne tačke". "Crna tačka" je tkivo koje sprečava dalje sakupljanje hranljivih materija u zrnu i njeno pojavljivanje je znak da je zrno fiziološki zrelo i da od tog trenutka počinje smanjivanje sadržaja vode u zrnu. Da bi se proverila fiziološka zrelost kukuruza sa klipa se okruni nekoliko zrna. Ukoliko se posle laganog grebanja na mestu gde se zrno vezalo za oklasak pronađe crni sloj to je znak da je zrno fiziološki zrelo, da se formirala "crna tačka" i da se može pristupiti siliranju.

3. Osnovna pravila za dobru silažu
visina otkosa oko 25cm
optimalna dužina sečke 9-12mm
dobro sabijena masa u silo jami"
 
kakva su iskustva sa "sitnom" žicom umesto dasaka kod preuređenja kotarke? se to tegli? treba menjati? pošto metar? ko pravi?
 
Drugovi i drugarice :D
Drago mi je da i poljoprivreda ima svoje forumaše!

Ja sam Cool i nisam poljoprivrednik, iako sam iz sela Mošorin, već ekonomista. Moji su se nekada bavili tom delatnošću ali više ne...mada eno nešto se predomišljaju da ponovo počnu. U svakom slučaju sam kao mala baš dosta vremena provodila na njivi. Od skora sam počela da čeprkam o ovoj temi i svašta nešto naučila novo. U svakom drago mi je da sam postala drugarica član ::namigivanje::...pa družićemo se!!! Evil
 
video sam negde privatbik jedan pravi extra transportere znam samo za duzinu od 11 metara i protok od 2 vagona na sat izadje oko 950 eur ... znaci nov
 
bobocan je napisao(la):
ja imam taj trnsporter i prezadovoljan sam motor je 7.5 kw i dize na silos sa 15 m cevi 8t za 45-50 minuta platio sam ga 400e i ima 22m cevi ako je neko zainteresovan ima kod ovog coveke svih velicina
ja sam zainteresovan za tako nesto i cena je ok.
 
daner je napisao(la):
video sam negde privatbik jedan pravi extra transportere znam samo za duzinu od 11 metara i protok od 2 vagona na sat izadje oko 950 eur ... znaci nov
Ajde raspitaj se ko to pravi i ja sam zainteresovan za tako nesto :ppozdrav:
 
cukaneca je napisao(la):
bobocan je napisao(la):
ja imam taj trnsporter i prezadovoljan sam motor je 7.5 kw i dize na silos sa 15 m cevi 8t za 45-50 minuta platio sam ga 400e i ima 22m cevi ako je neko zainteresovan ima kod ovog coveke svih velicina
ja sam zainteresovan za tako nesto i cena je ok.
takođe bih bio zainteresovan, ako imaš neki kontakt zamolio bih te da mi javiš :ppozdrav: :cao:
 
ko je zainteresovan nek se javi moze doci kod mene i ja ga odvedem u osijek da vidi juce je jos stiglo par komada
 
evo kako ja cuvam psenicu i kukuruz:
296ohf4.jpg

3480v9k.jpg

23m7o1w.jpg

cufdv.jpg

bhgj1f.jpg
 
Farmer II je napisao(la):
cukaneca je napisao(la):
bobocan je napisao(la):
ja imam taj trnsporter i prezadovoljan sam motor je 7.5 kw i dize na silos sa 15 m cevi 8t za 45-50 minuta platio sam ga 400e i ima 22m cevi ako je neko zainteresovan ima kod ovog coveke svih velicina
ja sam zainteresovan za tako nesto i cena je ok.

I ja sam zaintersovan za transporter. Gde se može nabaviti kontakt_
takođe bih bio zainteresovan, ako imaš neki kontakt zamolio bih te da mi javiš :ppozdrav: :cao:
 
Nazad
Vrh