Skladištenje zrnaste robe

@farmer
nemogu da se setim al nije ovo taranino mada je i ovo ok,mislim da je jedan prijatelj isto skino kad i ja pa cu vidim el sacuvano
 
zanimam me ako neko zna koliko traje karenca za actellic 50 kada se poprska kukuruz
inace meni je rekla jedna zastitarka 63 dana a jedna 3 dana pa sam nazvao zastitira iz bg inace uvoznici tog preparata i on kaze da je greska na sajtu gde pise da je 63 dana i da je stvarna karenca 3 dana
sad sta je istina ne znam:haha:
 
Kada sam prskao Actelicom kokičar, nikada nije stajao kraće od tri nedelje. To je bila preporuka prodavca - agronoma, čiji sin inače radi u Galenici.
 
Imam jednu dilemu u vezi skladištenja kukuruza u rinfuzu,a nisam teo da otvaram temu samo zbog toga. Znači lageruje se kukuruz na određenom mestu,a ja bih želeo bih da kontrolišem njegovu temperaturu u gomili, i ako počne da raste(narodski rečeno, ako se kukuruz "upalio") da mogu da reagujem na vreme. Pitanje: kako da merim temperaturu kukuruza u rinfuzu, jel ima neki specijalan uređaj, termometar za te stvari, ili da nešto improvizujem? :cao:
 
Ako je kukuruz osušen ispod 15% vlage i skladište je suvo, neće se ni grejati ni kvariti. Kod mene u boksevima stoji u sloju od po 2 metra i po pola godine, pa se ne kvari.
 
@ Farmer II

Ako želiš da meriš samo temperaturu u unutrašnjosti gomile, to nije nikakav problem. Dovoljan ti je bilo koji digitalni termometar čiju sondu pričvrstiš za neku šipku i nabiješ ga u gomilu i očitaš temperaturu (naravno, podrazumeva se da žice od sonde do termometra produžiš na potrebnu dužinu).
 
dukej je napisao(la):
@ Farmer II

Ako želiš da meriš samo temperaturu u unutrašnjosti gomile, to nije nikakav problem. Dovoljan ti je bilo koji digitalni termometar čiju sondu pričvrstiš za neku šipku i nabiješ ga u gomilu i očitaš temperaturu (naravno, podrazumeva se da žice od sonde do termometra produžiš na potrebnu dužinu).
Da, da , mislio sam na tako nešto. Da ne znaš gde bih mogao da nađem takav digitalni toplomer. :cao:
 
Farmer II

Imas i digitalni toplomer za merenje temperatura kod dece.

Digitalni termometar mozes nabaviti u malo boljoj opremljenoj elektro prodavnici. Ima sondu na kablu oko 2m i jednu sondu u samom termometru. Postoji i merac za vlagu koja je takode ugradena u termometar. Na dva displeja mozes sve da ocitas. U Vrscu neznam dali jos postoji buvljak i tamo se moze nabaviti. Kod nas u NS kostaju nekih 300 dinara. Imas ih koliko hoces.

http://www.attos.rs/termometri_termomanometri.pdf

Pozdrav.
 
Izvinjavam se Farmer II, nisam ranije primetio da si mi postavio pitanje. :ppozdrav:

Konkretno ne znam da ti odmah odgovorim ali ću se raspitati pa ti javljam. No odmah mogu reći da mislim da bi za tu svrhu (nije poterbna laboratorijska tačnost) mogao da se iskoristi svaki digitalni multimer koji ima mogućnost merenja temperature, kod njih je sonda baš pogodna za ovu svrhu. Takođe bi mogli da se upotrebe i ovi digitalni termometri za sobu ili automobil (@ Branko - ja mislim je peto 1 mislio baš na te termometre/vlagomere) koji mogu da se nađu ama baš na svakoj pijaci ili buvljaku i uopšte nisu skupi (plus još imaju sat, kalendar i sl.). Za onog ko bi to malo profesionalnije ima na najlonu u NS jedan čovek koji prodaje i te malo ozbiljnije instrumente (panelmetre i sl. oblici) sa većom preciznošću. Takođe mislim da u NS može da se nađe u Sprint elektronici nešto za tu svrhu a jedna od solucija je da se preko Konrada i sl. kataloga pronađe nešto pa da ovi iz Sprinta to nabave (ranije su radili takve stvari ali ja od kad sam batalio televizore jako retko idem tamo pa ne garantujem za ovo zadnje).
 
Posto deran misli da samo meri temperaturu u silosu i taj digitalni mu moze posluziti. Ja ih licno koristim u podrumima gde gajim pecurke sampinjone, sondu nabijem u kompost a termometar stavim negde sa strane , tako da imam prikaz temperature u daku i u prostoru, a i vlaznost u prostoriji. nekada ih i zalijem vodom pa moram da ih susim u rerni na 50 stepeni i opet rade. Isprobao sam ih tako da sam nekoliko sonda zalepio selotepom da vidim koliko lazu, razlika je 2-3 desete stepena. Naravno da ima i skupljih i boljih samo zavisi koliko hoce covek da reskira para za to.

Pozdrav.
 
postoji razlika izmedju merenja apsolutne vlage i relativne vlage. To sto se moze naci po pijacama je za merenje relativne vlage i nevidim kako to merilo moze pomoci pri skladistenju zrnaste robe.Termometar da i to obavezno mogucnost merenja u decimalama
 
Ja sam samo napisao da se moze meriti temperatura. niko nije govodrio o merenju vlage u silosu. inace i ta sonda za merenje vlage se moze izvaditi i produziti da bude u silosu. Za sve ima resenje ako se bas zauzmemo.
Ali ako covek hoce profesionalnu aparaturu to se mora i platiti. Ja sm samo ponudio najevtinije rsenje.

Pozdrav.
 
sasa21 je napisao(la):
postoji razlika izmedju merenja apsolutne vlage i relativne vlage. To sto se moze naci po pijacama je za merenje relativne vlage i nevidim kako to merilo moze pomoci pri skladistenju zrnaste robe.Termometar da i to obavezno mogucnost merenja u decimalama
Mene zanima temperatura u kukuruzu, a ne temperatura vazduha u skladištu; ubacim sondu u gomilu, i izmerim temperaturu, npr svaki 3,4 dan, ako krene da skače, krećem i ja sa eleviranjem.
Kakva sad relativna i apsolutna vlaga, možeš li malo pojasniti?
 
Sonda moze da stoji tu mescima i stalno ce ti pokazivati temperaturu. Baterija se menja 1nom godisnje. tidigitalni termometri mogu da pokazu minimalnu i maksimalnu temperaturu. pa ga resetujes i posle nekoliko dana mozes proveriti temperaturu, min-mak.
 
Nazad
Vrh