Skladištenje zrnaste robe

Imam i (veći) deo pšenice u džambo vrećama, to nije na tavanu, ovo je moralo gore zbog nedostatka prostora. Dole u vrećama za sada nema žiška.
Ipak ne smem da se igram fosfinom, imam odgovarajuću masku i filter, ali to je na objektu blizu kuće, dole su životinje, mi smo u blizini... Spuštanje dole u prikolicu preveliki posao, moralo bi posebno kukuruz, posebno pšenica, zatim pakovanje u vreće za koje treba napraviti mesta.
Potražiću sveži actelic ili ambarin i prskati ponovo. Ovaj put uz mešanje lopatom. Svaki put je prskan tavan pre unosa zrna i klipa, ali to izgleda ne drži puno.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Prebacuj zrno u drugu vreću i prskaj sa aktelikom ali žestokom dozom. Mislim da je normalna doza 8ml/t... Šibni 20ml ali tretirano zrno nemoj koristiti 2 meseca minimum. Kad prebaciš, pokrij vreću.
Jednom smo imali problema sa ječmom jer smo zaboravili da je u toj vreći stari ječam a počeli smo trošiti novi. Jedva sam ga se rešio.
 
Pa to su otrovcine samo takve opasne da ne mozes da zamislis pogotovo te tablete svi ubijaju isparavanjem gasnom fazom tako da se lako unesu
 
Slažem se, zato nikada nisam koristio fostoksin tablete. Aktelik, K-obiol i ostala sredstva ne bi trebala da su toliko otrovna u normalnim a ni u nenormalnim dozama. E sad, kad se već desi da ti se nešto užiška, šta ćeš? Baciti tonu dve ili možda vagon neke robe? Verovatno bi trebalo, ali niko to ne radi. Ne kažem da je takav postupak u redu. Nije. Ali jesi nekada bio na otkupnom mestu i video kada vrate nekoga zbog žižka a eto ti njega nakon dan dva i kaže rešio sam tabletama? Ili dođeš do kip rampe i čekaš da ode npr nečije žito i udari te onaj smrad od tableta.... Bio, video, osetio.... I takva roba se primi bez problema. Zato kažem, ako će nas samo to otrovati što mi kod kuće jednom u par godina i možda nikad više tako žešće oprskamo...
 
Prskanje robe je štetnije od tableta, ako se pravilno i savesno koriste. Roba mora biti skoro pa hermetički zatvorena kada se u nju stave tablete, ostavi se dva dana ili više da odstoji, zatim izluftira, elevira i može se bezbedno koristiti, dok prkanjem hemija ostaje puno duže u robi.
 
Isto je i sa prskanjem robe. Ako se ispoštuje karenca nikakav problem. Problem nastaje kada se nema vremena, rokneš tablete i gas na otkupno mesto jer pada cena a roba užiškana i sl egzibicije.
Ono što je meni interesantno, na akteliku svuda piše da je karenca tri dana. Jeste kada oprskaš robu od gore a kada tretiraš svako zrno onda je 63 dana. Malo ko to zna.
 
Ja sam negde cuo da tablete deluju posle dva sata... znaci prva dva sata ne ispustaju gas
 
Ne guram nos u flašu, ali osete se malo. Pobacam ih po magacinu, zaključam vrata i tek što kaže kolega posle sat dva krene onaj miris od kog treba bežati. Jeste magacin zatvoren, ali gas je gas.

Najbolje bi bilo da imamo sanduk od kamionske hladnjače. Retko kad zrnastu robu tretiramo, sve bude upakovano u pp vreće.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Sve se može čuvati na tavanu (ječam, žito, kukuruz) ali mora biti tretirano momački.

@Stevan_
a na tavanu ćeš trebati više sredstva zbog izrazito visoke temperature.

Ako se ispoštuje karenca nikakav problem.

Akvacid nije primjeren za velike količine jer je preskup. Kod manjih količina je u prednosti jer nema karence te nije štetan za ljude i toplokrvne životinje.

Imam i (veći) deo pšenice u džambo vrećama, to nije na tavanu, ovo je moralo gore zbog nedostatka prostora. Dole u vrećama za sada nema žiška.

Ako je moguće, najbolje rješenje je izbjeći skladištenje na tavanu i drugim prostorima s visokom temperaturom.
 
@sinisa1979 u rasutom je stanju, na betonu. Prskao sam ponovo pre par dana, sačekaću još neki dan da vidim hoće li delovati, sinoć gledam, ima dosta mrtvih buba na betonu. Mislim da je problem zbog kog ova sredstva slabo deluju u temperaturi na tavanu koja je verovatno blizu ili čak preko 40 i da većina otrova ispari dok ja stignem da pokrijem, a i kasnije isparava jer nije hermetički zatvoreno.
Inače, za fosfin je potreban filter tipa B, bilo koje klase (1, 2 ili 3) sa filterom za čestice (oznaka B P3) ili ako nađete vojni filter M3, M2 ili CBRN filter u kombinaciji sa punom maskom klase II.
E tip filtera je za kisele gasove tipa sumpor dioksid.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Prskanje po robi nece resiti žižak,brašnara i ostalu gamad. Samo tablete,na dno magacina jer se gas oslobadja u kontaktu sa kiseonikom i ide na gore. Po pravilu bi trebalo nakon stavljanja tableta da roba bude pokrivena 7 dana i otkrivena 14 dana i nakon toga da ide dalje. Brojke govorim jer sam ih dobio od čoveka iz firme koji mi je radio fumigaciju. Mlinu kojem sam prodavao psenicu nije bilo bitno sto ima mrtvog žižka u njoj (normalna stvar pri skladistenju od nekoliko meseci) već da imam papir tj dokaz kada je psenica tretirana i čime. Najveći problem koji doprinosi pojavi štetočina u magacinu je visoka temperatura robe koja ulazi u skladište i lom i prašina na mestima gde se sipa roba. To su startna mesta razvoja svega i svačega. Iz tog razloga dobro opremljena skladišta i linije u njima kostaju djavo i po jer imaju ventilatore,aspiratore itd na ulazu robe u skladište.
 
Malo da osvežimo slike,nastavak radova.Nisu dale komšije pre. :osmeh:
78ca8e04553e80ac524dc05466f78a53.jpg
38463d1162908ee16b624e7722269b80.jpg
 
Nazad
Vrh