Skladištenje zrnaste robe

Koju Rabit žicu uzeti za oblaganje metalne Kotobanje-Čardaka, išla bi na armaturnu mrežu 8mm. I neki predlog kako napraviti pregrade da imam četiri ćelije, dužine je 18,2 m širine 2,25 m a viine 3,20 m. cevi su 60x40x3mm.
 
Tablete protiv žižka u sustav za propuhivanje i duvaj
Ili ako nemaš tu mogućnost, prebacivanje iz jednog u drugi i povremeno prilikom prebacivanja dodaj po koju tabletu
 
Kukuruz u zrnu se tretira kada se skladišti-sipa u silos,ambar, čardak, koš... kako god. Kasnije je, po meni, teže i otrovnije. Jednom se opekli i nikad više.
 
Ja sam jednom jesenas prebacio psenicu iz jednog u drugi krug i sipao tablete. Posto se nece skoro izgleda prodavati, planiram opet da ih pocetkom aprila izeleviram i ubacim tablete...
 
Radi ako je vlaga u žetvi bila preko 15%.
Ono što je oko i ispod 14 može još dugo da odoleva napadu žižka.
Kukuruz podnom skladistu, vestacki suv, sveden na ispod 14% vlage pre par daba tretiran fostoksinom. Razlog tretiranja, sondiranjem utvrdjeno prisustvo zizka. Skladiste tretirano pre unosa novog roda.
 
Prskao kukuruz u zrnu i pšenicu na betonu (sloj 10-ak cm) i ambarinom i actelic-om i ništa nisam uradio, žižak je i dalje prisutan. Prekrivao sam najlonom odmah nakon tretiranja. Sve je prošlogodišnji rod.
Ili si preparati loši ili je ovaj žižak otporan na njih ili možda ja nešto radim pogrešno. Siguran sam da sam dozu pogodio. Imam i malo kukuruza u klipu, čini mi se da je tu delovao.
Postoji li neki efikasniji način?


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Имаш ли негде у близини дрвенарије или пукотина у бетону? Ту хоће да се сакрију. Прскам џамбо вреће споља и изнутра за јечам и кукуруз, до сад није било проблема.
 
Malo kukuruza, oko tonu. Pšenice 2 tone. Ima pukotina i drvenarije (građe), na tavanu je. Ali nije odatle, previše ih ima. Gde mogu naći te tablete? Imam neke mačke koje povremeno odu gore, verovatno bi ih ovo pobilo.
Uvek sam imao problema sa ovim preparatima, tek kad sam kupio drugu bočicu, uspeo sam da ih uništim, tako da mislim da je do njih.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Da staviš to u prikolicu,ubaciš tablete i pokriješ najlonom.Ili u džambo vreće pa ubaciš tablete.Tablete možeš kupiti u BiH ili ovde od nekih koji rade trovanje za neku firmu.To su Phostoxin tablete.
 
@Stevan_
Tavan nije ljeti prikladan za čuvanje. Temperatura je ispod krova jako visoka, a to pogoduje razvoju žiška.
Ja sličnu količinu čuvam u plastičnim i kartonskim bačvama volumena od 60 do 220 lit. Bačve više ne držim na tavanu, upravo zbog problema koji ti imaš. Čuvam ih na gospodarskom objektu koji ima dobru prirodnu vrntilaciju pa je temperatura ljeti dosta niža nego na tavanu. Bačve neposredno prije punjenja poprskam Akvacidom, i još malo zrnje prilikom sipanja u bačve te svaki put rukom promiješam sloj. Pola litre je više nego dovoljno za cca 1 t. Od kad tako radim nemam problema sa žiškom.
Ti možeš koristiti i jumbo vreče, ako ti je zgodnije, a na tavanu ćeš trebati više sredstva zbog izrazito visoke temperature. Kod mene je bilo preko 40°C.
 
Sve se može čuvati na tavanu (ječam, žito, kukuruz) ali mora biti tretirano momački. Odnosno prilikom sipanja (mi skladištimo u džambo vrećama) se mora stalno prskati po zrnu. Koristimo K-obiol u dozi od 100ml/10000kg za kukuruz i pšenicu i to drži do godinu dana. Za ječam treba dupla doza.
 
Nazad
Vrh