Sjenicka ovca

Molio bih druga Miladinovića da nastavi sa interesantnim izlaganjem vezano za tipove Sjeničke ovce. Unapred hvala!
 
Nema na cemu:),ja bih takodje zamolio i ostale da se ukljuce ako imaju neku dobru fotku,tekst,iskustvo da podele s nama to...
 
:haha: :haha:
Dobar je ovaj za sta god hoces,sa farme velike na Pesteri je pazljivo i strucno biran
Post je spojen: [time]1275517989[/time]
_________________________________________________
http://divxklip.de/video/Y7ZZmvOS0Co/kadrovi-sa-pesterske-visoravni---sjenica-com.html
Posle 6,5 minuta pustite,snimak stada s Pesteri pa procenite samikoliko je tu sarenilo u kvalitetu tipu
Post je spojen: [time]1275551645[/time]
_________________________________________________
http://www.vibilia.rs/srpski/izvestaj/0403/drogeda_politika_070905.pdf
Kosicev intervju za politiku,ima svakakvih gluposti vidi se da je pisao gradski novinar
Post je spojen: [time]1275584186[/time]
_________________________________________________
http://arhiva.kurir-info.rs/Arhiva/2005/jun/24/SCG-03-24062005.shtml
Sigurno prirodnim putem sve ovo dale :haha: :haha: :haha:
 
prvi snimak je super...predeo je prelep odusevio sam se...priroda je ucinila svoje da bude prelepo bar nama a oni tamo sto zive oni znaju kako im je posto vidim da nemaju ni asvalta ali znam da zive naj zdraviji zivot sto se tice ishrane i vazduha :ppozdrav:
 
haha, mislim da je on jedan od onih uzgajivaca kod kojih je sve "perfektno" ovce jagnje po 2-3-4 pa i petoro, nema uginuca, odlican prirast, sjajan genetski materijal, sve ostaju sjagnjene kad on pozeli, da ne nabrajam dalje sto naravno prati i adekvatna cena koju placamo mi "entuzijaste u ovcarstvu" :ppozdrav:
 
@ uhaladza
Imao sam prilike da prodjem samo tim krajem nisam se zadrzavao preterano,al to sto sam video obzirom da je bilo prolece mi se svidelo,raj za stocare nepregledan(zimi i kad su vrucine nije bas zgodno al samo na nebu je pravi raj) :D
A da,zanima me kako komentarises kvalitet ovaca na snimku ,uslovno receno sjenickih obzirom na geografsko poreklo?
@entuijasta,sika
ma lepo covek kaze da koristi nesto na kraju teksta makar je toliko posten
a za to od dvojki i slicne price samo trazi da ih pusti ne podoj odmah vidis koja koliko ima jagnjadi i slicno nema lazi ni prevare
:ppozdrav:
 
skrecem sa teme, samo milimetar ali ovo je jako zanimljivo !
ovako, recimo imam jednu ovcu i jednog ovna, ovca se pari sa njim i ojagnji jedno musko jagnje, sledeci put pari se ponovo sa tim ovnom i ojagnji dva muska jagnjeta, e sad jel moze neko da objasni u cemu je razlika sto se tice genetike onog jagnjeta koje je jedinac u odnosu na drugog koji je od blizanaca?
 
Apsolutno se ne razlikuju ni po cemu genetskim potencijalom,ali...
Kad dodjes kod nepoznatog odgahjivaca sigurnije ti je da uzmes blizanca jer ne znas sta je jagnjila prethodnih godina,zato je prednost ici kod poznatog coveka koji te nece slagati kad ga pitas kakva je majka tog janjca(npr imala je i dvojke i trojke ranije al je u parenju bila lose kondicije te god pa ima jedno,e to jedno mozes uzet slobodno i bit ce extra jer nosi dobru majcinu genetiku)
Ne pametujem il sl pisem zbog onih koji ne znaju,a oni koji znaju nek me dopune
Ps.Danas sam pricao s kolegom i raspravljali smo dal je dobro il ne oplemenjivati pramenku sjenicku s IDF,W i sl..
i zakljucili(a to i nije bilo tesko) da je to sasvim slucajno dobro ispao projekat pravljenja Mule,odlicne majke,ono sto englezi rade planski ovde je ispalo dobro sasvim slucajno
 
Sad imam utisak da treba na osnovu jednog stada sa jednoh snimka da donesemo yaključak. Stado je zaista čudno. Dosta crnih ovaca, ovnovi čudnog izgleda, posebno onaj crni, šarena jagnjad, čudna građa i mnogo čupavih ovaca.
 
Samo sam pitao za misljenje o tom snimku,a moje misljenje sam vec izneo o cistoci ove rase bilo gde da se gaji.
A nije to jedno stado,90 posto takvih je stada na pesteri a i u drugim delovima gde se drzi sjenicka.Ko je imao priliku da vidi jagnjad s Pesteri koju su delili ljudima po Valjevskom kraju u skorije vreme,ta jagnjad su bila procentualno kao ovo stado,pola cistih a pola raznih mesavina koje odstupaju od cak najliberalnijeg tipa ove rase.I onda dodje maticna sluzba i sve to lepo popise pod Sjenicku ::lose::
:ppozdrav:
 
tako je brate upravu si malo je ljudi koji gaje sqamo sjenicku ovcu.ovde ljudi u oktombru prodaju ovce za klanje ,a u maju ih kupuju da lete sa jagnjadima kod nakupaca i tako da se veliki broj sjenickih ruda bas iz tok razloga unistijo a povecao se veliki broj stada sa mnogo rasa a najmanje sjenicke rude,sjenicku rudu drze jos oni koji gaje veliku ljubav prema toj rasi.
 
@uhaladza vidim ti si jedan od ljubitelja te rase drzis je u cistoj sorti i to mi je drago imas dobri primeraka ti obilazis sve te krajeve i za tebe nije problem da nadjes dobre i da ostavis najbolje sebi
:D :D :D
 
@entuzijasta slazem se sa Miladinovicem u koliko imas mogucnost da poznajes odgajivaca i ukoliko si siguran da je ovca koja je imala do sada dvojke ili jos bolje trojke prirodnim estrusima ne tamponima a sada ojagnjila jedno znaj da ce biti vrh bez obzira sto je jedinac :ppozdrav:.
 
i onda neupuceni s parama odu na pester gore ih lepo zajebu obicno i uvale im svasta od tih ovaca skupljenih od nakupaca.i posle ti to matice i kvare sliku o rasi i njen kvalitet.
Tacno je uhaladza da je malo ljudi i u mom kraju koji su ostali verni ovoj rasi i trude se da odrze kvalitet iz ljubavi pre svega,ne zbog para,para bi vise imali da ukrstaju s W Ili Idf
 
na pesteri
296hbw0.jpg

Post je spojen: [time]1276141097[/time]
_________________________________________________
na pijaci
2ez49zm.jpg
na pesteri ,veci je meren taj dan i vagao je 135 kg ,desni.
Post je spojen: [time]1276173596[/time]
_________________________________________________
ovo su ovnovi poznatog odgajivaca i ljubitelja sjenicke rude ,MUJEZINOVICA.
 
Nazad
Vrh