Sitnilice biljnih ostataka za adaptere na kombajnima(opšta tema).

Pitanje za sve:kako je bolje da su okrenuti noževi na roto-sečki s obzirom na ovaj dio koji je pod kosinom(nabrušen dio),dali je bolje da stoji dolje prema zemlji,ili gore prema adapteru ??

I još nešto sam primetio,da su noževi koje ugrađuje član @jbrtka,dosta kratki..Ja imam Olimac-drago adapter,i tamo su noževi tako dugi da idu jedan do drugoga kad se okreču..neznam točnu dužinu ali budem izmijerio..Po meni da su duži noževi,još bi bolje zahvačali stabljiku..
 
"Siri" dio noza ide gore, pogotovo ako postoji na hederu kontra-noz. Dakle, kad legnes pod heder, vidis ovaj dio koji je brusen da se noz naostri...
 
@bobo tako sam i ja stavljao,pa posle mi atila(hudjik) rekao da treba da budu kontra ,ona strana sto je naostrena prema gore da bude.
@hurĺi zahvat nozeva je 560mm.
 
Zasto prema gore, pobogu?

Ako okrenes kao sto je okretano prije, ostrica odrezuje komadic kukuruzovine i kosina od ostrenja "gura" odsjeceni komad prema dolje, dok u suprotnom kosina gura odrezani materijal prema gore i vjerujem da tu mozda dolazi do losijeg sjeckanja mase. Na ZMAJ hederu koji nije ispod valjaka i nema toloko veze mozda ali na hederima kojima je noz ispod rakete mislim da smo i ti i ja u pravu s nacinom montaze nozeva zbg razloga koji sam gore objasnio. Jasno mi je da se pri radnim okretajima sam cin "rezanja" odvija u djelicu sekunde ali opet vjerujem da ima veze kako se noz okrece...

Da li postoji kakav opravdan razlog zasto okretati noz kako je gudjik rekao ili je to tip objasnjenja "zato sto tako treba"...
 
on kaze da posle tu isecnu masu jos malo "baca"nagore a i manje prasine podize kao sto mi je rekao clan sinisa1979
 
"Siri" dio noza ide gore, pogotovo ako postoji na hederu kontra-noz. Dakle, kad legnes pod heder, vidis ovaj dio koji je brusen da se noz naostri...

Kod mene su noževi upravo suprotno okrenuti,zašto neznam,pošto sam kupio polovan adapter tako sam ih našao gore..
I meni je to bilo malo sumnjivo ali ajde,več ako su tako neka budu, mozda budem probao na jednom redu okrenut da vidim razliku..

Nisam nikad gledao kako su na novom adapteru okrenuti noževi,tako da nemam točnu sliku kako moraju biti okrenut..
meni i ovako sečka radi dobro,ali mozda može i bolje :bravo:

Našao sam sliku novog adaptera,i vidi naoštren dio prema dolje:
8ca9ab455e76b7ad699f96d5e52798a8_0x0.jpg
 
Hurli, ovo sa slike je ispravno 100% posto ovaj heder ima i kontra-nozeve. kontra-noz nema smisla ako se nozevi na rotirajucim sekcijama okrenu drugacije.

jbrtka: Iskreno, nemam nikakvog doticaja s kukuruznim hederima a pogotovo s njihovim sjeckama ali malceri/tarupi i ostale kerefeke razumijem dosta dobro i vodim se nekom cistom logikom. Ne vidim smisla da na hederima koji imaju sjecku smjestenu ispod valjaka da se ikakva masa odbacuje u vis i eventualno nazad u otkidacke valjke.
 
Istina ima kontra-nož...
Ali valjda i da nema kontra-nož bi moralo biti tako okrenuto..

Baš budem probao okrenut na jednom redu noževe da vidim ako ima kakva razlika,a pitanje ak bude opče vidljivo šta na oko...
 
u pocetku sam i ja tako okretao,sa naostrenim prema dole,pa mi je nekoliko njih reklo da okrenem kontra,pa i Hudjik pa ih sad stavljam sa brusenim prema gore,i ja mislim da tu ne bi trebalo biti neke velike razlike...
 
Ako radi samo sjecka, bez kontra noza, moguce da nece biti neke vidljive razlike ali ako je i kontra noz u igri, "odrez" ce biti cisci i samim time ce trebati manje snage da se sjecka stabljika...
 
Drugar,nije mi jasno...
Prvo tvrdis
Ako okrenes kao sto je okretano prije, ostrica odrezuje komadic kukuruzovine i kosina od ostrenja "gura" odsjeceni komad prema dolje, dok u suprotnom kosina gura odrezani materijal prema gore i vjerujem da tu mozda dolazi do losijeg sjeckanja mase.
a posle
Ne vidim smisla da na hederima koji imaju sjecku smjestenu ispod valjaka da se ikakva masa odbacuje u vis i eventualno nazad u otkidacke valjke.
Inace da, kada nam je Jan ugradio secku pitao je kako da okrene nozeve? Mi smo nekom nasom logikom trazili da ostrica bude okrenuta kao na Olimac-u sto je Hurli okacio sliku,i Jan je tako postavio. Ti nozevi nisu doziveli okretanje jer su poceli da pucaju na nekih 400kj. Prosle godine sam uzeo nove i opet ih postavio kao prosle. Ove godine sam te iste nozeve okrenuo i ne vidim neku razliku u radu. Kad bih imao kontra noz mozda bi i bilo razlike.... Sad trenutno nema.
 
Sto nije jasno u citiranom dijelu??

U prvom prozoru sam napisao ako se noz okrene "naopako" da tad kosina od ostrenja noza odbacuje masu prema gore (u konkretnom slucaju komadic isto ispada prema dolje ali kosina noza djeluje na stabljiku koju provlace valjci gurajuc ju prema gore, posto stabljika koja ide prema dolje mora savladati kosinu od ostrenja noza koja ju gura prema gore. I da tu nastaje "nekakvo gusenje" tj. potreba za vecom snagom da pokrece cjeli postroj.

U drugom prozoru pise to isto. ne vidim smisla da se nozevi tako okrecu kako Jan kaze da mu je Hudjik preporucio jer (po meni) to nema neke logike iz gore opisanog razloga. Da je noz s gornje strane ravan, kao na hederu s hurlijeve slike, on proreze stabljiku a odrezani komadic kosina noza odbacuje prema dolje.

U biti je svejedno ali u smislu sto manjeg opterecenja na pogonske osovine lance, lancanike i ostale prijenose, cista logika nalaze da manje snage treba u slucaju da su nozevi okrenuti kao na slici hedera koja je gore postavljena.

Kako sam i napisao gore, na zmaj hederu je svejedno kad masa u sjecku ne ulazi direkt s otkidackih valjaka kao na drugim hederima. Tu nema mjesta kontranozu kad sjecka hvata stabljike koje su na zemlji i kako sasjecka - sasjecka, nema tu mudrovanja, noz se na zmaju moze okrenuti kako god posto nista u njega ne gura stabljiku odozgor.

Nadam se da sam makar malo pojasnio svoju tocku gledista.
 
Jbrtka ,pa zar ne safis ti tvoj lancanik od secke na remenicu od valjaka na zmajevom adapteru.a ta remenica dobija pogon od duplih kaiseva od glavne osovine,zapravo ti kaisevi pogone i valjke i tvoju secku a sve preko glavne osovine ,a kako d a nadjem @cuprija kolegu

- - - - - - - - - -

jbrtka a sta mislis o nekim kontra nozevima za Zmajev adapter ima li neki nacin da se uradi bilo sta .duzi nozevi.bilo sta.kolega hurli @ je stavio lepu sliku Olimaca gde se lepo vidi da adapter ima kontra noz.
 
@Vlauca srafim ga na remenicu ali to uopste nema veze sa ok27 osovinom za pogon berackih valjaka. a clanaCuprija mozes kontaktirati na p.p
o kontra nozevima ne razmisljam,jer mozda 30% adaptera sto sam video(a video sam ih puno)imaju otkinut barem jedan cug na gredi ili je umesto cuga napravljen var na licu mesta...i tu adapter *zivi* pa samim tim nemoze da se napravi neki normalan zazor izmedju noza secke i kontranoza
 
U pravusi jrbtka.nema nikakave sanse da bude Zmajev adapter ikad u funkciji.to je model star 40 godina i nista pametno nije ni radjeno.interesantno nasi bre ne umeju ni da kopiraju bilo koji adapter i da ga prodaju sa malim izmenama da zarade bilo sta ,Cudna je ova zemlja Srbija.turci kopirase sve zivo i njihova roba je bila i na sajmu u Hanoveru gde sam i ja licno bio promenili samo 2,3 pleha i eto ti skoro kao original- koliki je kot tebe raspon nozeva na secki jbrtka

- - - - - - - - - -

mislim radni zahvat jednog rotora secki

- - - - - - - - - -

@hurĺi zahvat nozeva je 560mm. Na mom adapteru je zahvat 690mm,mozda,da VI stavljate još duže noževe bi sečke još bolje radile,pogotovo na tim famoznim Zmaj adapterima gdje je teško izvest da nož dođe ispod otkidačkih valjaka..
Ovo je samo moje zapažanje.. Eto jrtbrtka razlike od 13o mm.napravi veci precnik diskova i sam si rekao mah 70 mm i duzi nozevi za 5 cm i ja sam siguran da ce stici nekim delom pod valjke,mislim da vredi probati i sigurno ce bolje, eto vise zapazanja ima da su kratki nozevi i mali rotori na i ovako ne funkcionalnom adapteru
 
Nazad
Vrh