Sistemi za navodnjavanje

r89tg1.jpg
 
Kod komšije. Negde sam stavljao slike. U sve parcele je doveden vodovod na 1500 dunuma.Na ovoj farmi ima 1000 bikova i u tom krugu su i pumpe .Moj prijatelj radi na farmi i kaže da su dve pumpe na struju ,A kakve su moš mislit kad teraju vodu 2 km.Svakih stotinjak metara popreko parcela su šahtovi.Momci dovezu tifone priključe i samo jave ovom da uključi pumpe .Znam da je lane kupio 2 tifona Madjarske proizvodnje.

---------- Poruka napisana 21-06-12 u 19:58 ---------- Prethodna poruka je 19-06-12 at 21:30 ----------

Sad došao od radnika koji kontroliše ovaj tifon. @boserb@ pritisak na topu 10 bar. a rupa sada trenutnu 30 mm .
 
Danas rupa na topu 40mm.Zaljevaju veliki kukuruz koji metliči.Idu sa Rusom odvuku kolica kroz dva reda i za živo čudo puno ga i ne polome ,.Dali je ovaj traktor visok pa zato...Neko je pitao o temi kuku. dali neko zaljeva tifonom pa eto da napišem da zaljeva....
 
Sme li se tako zalivati kukuruz koji je izbacio metlicu, zbog oprasivanja? Da li se moze desiti da udar vode u biljku slomije metlicu i koja onda vajda od zalivanja...
 
Jedna metlica je dovoljna da oprasi u krug oko sebe mnooogo biljaka. Dokaz je semenski kukuruz. Naizmenicko se seje 4 reda zenskog kukuruza pa 2 reda muskog. Sve metlice na zenkim linijama se moraju odstraniti. Matematika kaze da 33% je udeo muskih biljaka. Kako su one neugledne (niske, nikakve) i poprilicno im je sklop ostecen (to je ono sto sam najcesce vidjao), slobodno mogu zakljuciti da je udeo biljaka koje treba da oplode kukuruz manji od 30%.
Stoga, ako polomis i 70% sve ce biti dobro.
 
Pitanje za društvo: gde bi mogla da se nabavi pumpa slap 800, ali samo pumpa, jer imam motor dmb 14 ks, sada trenutno zalivam sa dmb benzinkom i jbg troši dosta mešavine a ovako bi bilo mnogo rentabilnije sa dizelom.
 
ne znam dal je odgovarajuca tema pa ne zamerite.pitao bih kolege gde bih mogao kupiti korpu za mali tomos onaj obican za zalivanje?dal se to prodaje na duzni metar ili kako i gde?znaci treba mi ono crevo sto ide u vodu pa se kaci za motor,istrulilo...a ne mogu naci nigde polovno da se prodaje ili novo...pozzz :ppozdrav:
 
Polydrip imaš isto one trake kap po kap al neznam im pravi naziv slična su ko okiten

---------- Poruka napisana u 00:43 ---------- Prethodna poruka je at 00:41 ----------

ako uradiš rupe po propisu nema šanse da pritisak izgura napolje ventil i mozeš slobodno zalivati sa crevom i imaš isto one trake kap po kap al neznam im pravi naziv slična su ko okiten tvrda i njih mozeš savijati kolko dozvoljavaju al ova creva obična kap po kap ne imaš na netu puno o tome i zašto ti to treba? štaće ti crevo ako koristiš kap po kap moraš malo detaljnije opisati problem da mi koji zalivamo mogli shvatiti koji tije stvarni problem i kako daga najjeftinije rešiš jer ako budeš se savetovo sa prodavcima onda ćeš proći dosta skupo
"polydrip"
 
thumb_Dizel%20-%20motorna%20pumpa%20za%20vodu%20WPD%2060.jpg
Moze li ova pumpa iz kanala da vuce vodu,znaci dubina na kojoj je voda bi bila na 4-5 metara(s ranog proleca bi koristio zimsku vodu,da ne bi busio bunar) a crevo kroz koje bi gurala vodu bi imalo na 10 metara prskalicu...Koliko bi u daljinu mogla da gura,meni treba barem 80-ak metara.Planiram da stavim 7-8 prskalica,znaci neka kucna varijanta otprilike.Ko zna neka pise,zahvalan sam mu unapred.Posto je ta voda iz kanala i mozda nije bas najcistija,sta bi trebao staviti i da li pumpa sadrzi neki pred-filter ili tome slicno?!
 
Moj otac je 80-ih zalivao sa tomos pumpom papriku i oko 8 prskalica je terala znam da je neko bure ubacio u kanal da nepovlaci drezgu,mulj plus neko sito na pocetku uvlacnog creva...
 
Ova pumpa daje max 2,5 - 3 bara . Protok vode je oko 500l/min ako je dobar bunar a pritisak ti pada na svakih 100 m creva za jedan bar .
 
http://www.automatworld.in/globalimpactsprinkler.asp

O
vo je druga u svetu najveća fabrika opreme za navodnjavanje iz Indije. Ova fabrika proizvodi neke dobre kopije italijanskog SIME-a i ujedno proizvodi za SIME, konkretno proizvod koji su odlično skinuli je top Jolly.
http://www.sime-sprinklers.com/pdf/CG/06 Jolly.pdf

Evo ovde link da vidite kako izgleda indijska varijanta (vrlo povoljna) pod nazivom Penguin (AQ 40 G) ovo je top koji radi pun krug a i ima mogućnost sektorskog podešavanja. Na slici pogledajte- kada se ti crni prstenovi sa vijcima spuste dole onda može da radi pun krug.

http://www.automatworld.in/globalpdf/sprinklers/updated/24.pdf

U Srbiji za sada ima jedino još u Agrogas-u -uvoznik i firmama koje rade sa njima.

Drugo, a vrlo bitno je da pored metalnih- mesinganih rasprskivača koje svi hvale, uopšte se nisu loše pokazali ni plastični. Tehnologija materijala napreduje, naravno, i sve više će se koristiti jeftini a kvalitetni plastični rasprskivači. Recimo, AQ 46 može donekle da parira rasprskivaču 234 makar što se dometa tiče. Šteta što Naandanjain nije prikazao krivu ravnomernosti pa da detaljnije uporedimo... Na kraju, da smo u nekoj normalnoj zemlji i da je proizvođač dovoljno zaštićen ne bih morao da spominjem i to da lopovi ("stručnjaci") u širokom krugu zaobilaze plastične rasprskivače, pa i to spada u neku vrstu prednosti, na žalost.

Pozdrav svima!

---------- Poruka napisana 16-07-12 u 10:12 ---------- Prethodna poruka je 13-07-12 at 17:40 ----------

Ova pumpa daje max 2,5 - 3 bara . Protok vode je oko 500l/min ako je dobar bunar a pritisak ti pada na svakih 100 m creva za jedan bar .

Primer za tvrdu polietilensku cev (sa precnikom 90 mm) za protok od 500 l/min i brzinom vode od oko 1,5 m/s pad pritiska na 100 m duzine bi trebao da bude oko 0,25 bar.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh