Silosi i sušare

Jel zna neko koliko koštaju manji silosi kapaciteta 30-50 tona i ko ih pravi? Čini mi se da je to bolja varijanta nego da prepravljam ambar.
 
Evo mog skladišta zrnaste robe, pravljeno 1980 god

IMG[img]


IMG[img]


IMG[img]
 
Deni, imam i ja jednu takvu kongskilde susaru imam u planu da je namontiram ove godine.Nadam se da cemo biti dobrodosli na casicu razgovora o toj susari. :ppozdrav:
radis li sa njom ili je samo magacin za robu?
 
Spajki, ako potrebno sušimo ali uglavnom skladištimo robu, sve zavisi o vlažnosti zrna u žetvi (sejemo sorte koje brzo puštaju vlagu, ) ali naravno tu nema kraja jer uvek treba pratiti rel-vlažnost,temperaturu, ako potrebno prebaciti,produvati(provetravati) robu itd .... :ppozdrav:
 
Koliko ja shvatam tu i nema pravog sušenja, u smislu uduvavanja toplog vazduha unutra, nego samo provetravanja hladnim vazduhom i povremeno prebacivanje iz jeden u drugu ćeliju.

Mene to više konstruktivno interesuje kao moguća zamenja čardaka prilagođenih skladištenju kukuruza u rasutom stanju.
 
Branko! možemo i toplog vazduha da uduvamo bez problema ali kažem nije bilo potrebno zadnjih 2 god
 
ja sam i ove godine svoj kukuruz u zrnu sa njive odvezao u HPK Draksenic na susenje i skladistenje,ukupno 121 tonu, prosjecne vlage 17,3 % troskovi susenja i ostali troskovi su iznosili 1600 evra, skladistenje ce poceti naplacivati od prvog februara, za ovu godinu neznam cijenu.
Zivotna mi je zelja da nabavim susaru i silos , ali sa vako niskom cijenom zita a visokom repro materijala izgleda da ce potrajati.

Mozda bi bilo dobro da se 5-6 poljoprivrednika udruzi registruje poljoprivrednu Zadrugu ili neku drugu organizaciju koja ima poljoprivrednu djelatnost sa ciljem nabavke silosa i susare za vlastite potreba pa cak i usluzne. Lakse bi se iskoristila novcana sredstva od Drzave kao kapitalna ulaganja a takodje bi se moglo u narednom periodu konkurisati i prema predpristupnim i prostupnim fondovima EU.
 
a da li će do nas stići ti pristupni fondovi? Smatram da je budućnost u skidanju useva kukuruza u zrnu , i sopstvenom lagerovanju, i u tom smeru treba razmišljati. Ako se poljoprivrednici registruju ko zadruga, mislim da više nemaju prava na subvencije, tako da čak i da dobiju silose nešto jeftinije, na subvencijama gube...Ovo je trka pacova... :zli:
 
Pozdrav svima! Da popricamo o susarama, da li je pametno imati ga? Pozz

Branko: Dobro došao na Poljoinfo forum. Pre bilo kakve priče molim te da pogledaš sledeći link:
http://poljoinfo.com/pravila-poljoinfo-foruma/
I posle toga da se predstaviš u odgovarajućoj temi:
http://poljoinfo.com/clanovi-poljoinfo-foruma/

Post je spojen: [time]1263842111[/time]
_________________________________________________
Hvala na upozorenju. Probam da se snadjem na sajtu, samo da pohvatam konce. Pozzz
 
Koja je cena takvim sušarama?
Takav tip je moja sušara.
Evo danas sam baš sušio u njoj kukuruz.
Početna vlaga je bila 23% i ložio sam dva puta po 6 sati da bi spustio vlagu na 14%.
Gorivo je kukuruzni oklasak, dakle, skoro džabe energent.
Jedino moje loženje i beskrajno igranje igrica na mobilnom u pauzi od loženja.
 
Vec nekoliko godina imamo 2 susare slicne kao clan Deni samo sto su kopije Konskilde, ali je sistem susenja isti. Kapacitet im je 30 tona po celiji znaci ukupno 60 tona. Prosle godine smo kupili pec terming na vodu jer je ona prva pec sasvim izgorela i deformisala se (ista kao kod Branka). Sistem susenja je odlican. Prosle godine smo napravili i usipni kos od 2 vagona i dva manja silosa od 60 tona po celiji. Ako nekog nesto interesuje samo pitajte... :ppozdrav:
 
Pozdrav Peter.
Mnogo mi je značio vaš savet i uštedela mi je dosta novaca kupovina sušare.
 
Branko,
kako radi susara posle 3 sezone susenja? Jel ima nekih problema, jesi li nesto prepravljao?
 
Nazad
Vrh