Silaža od useva sa postrne setve

Danas sam se raspitivao na NS institutu u vezi ove teme.
Savetovali su me da posejem 140 kg/ha stočnog graška + 20 kg/ha zobi, čim se bude moglo u njivu. I da to pokosim negde posle pola maja (sve zavisi kada počne da se vlata zob) za seno, ili senažu. Posle da tu parcelu potanjiram i posejem kombinovano red kukuruza (rani FAO) pa red sudanske trave. I da to uspe da stigne do jeseni za silažu.
 
Kako red kukuruza pa red sudanske trave kad se sudanska trava seje zitnom sejalicom?Ili se misli na pola njive sudanska pola kukuruz pa se skida u krug silo kombajnom........
 
Mozda je u pitanju sirak ne sudanska trava.
Ja se nesto mislim za sirak da ga posejem postrno posle perka krmne repice,ona se dosta brzo skida,ali se bojim da je bez navodnjavanja to jako veliki rizik..
 
Kako red kukuruza pa red sudanske trave kad se sudanska trava seje zitnom sejalicom?Ili se misli na pola njive sudanska pola kukuruz pa se skida u krug silo kombajnom........
Ma stoje velik rizik tanjiranje i 10 kg semena ,ako vidis da ce biti nesto prskaj ako ne opet tanjiraca.Bez rizika nema ni dobitka ,sto bi rekli Troteri u muckama.
 
ja cu na 30 hektara jecma zasejati kukuruz nesto cu zalivati a ostatak sta mu bog da bez rizika nema dobitka ako ne valja ice sve u silazu:osmeh:
 
Imam 3 jutra otprilike,i planiram nesto psenice silirati,videcemo sta ce biti,u svakom slucaju kukuruz necu isprobavati jer kod nas nisam jos video da je neko uspeo bez navodnjavanje,sem u nekoj fuul kisnoj godini,e sad taj sirak cak sto vise nije ni dobro da ima previse vlage jer jako naraste sto kasnije pravi problem ukoliko naidje kisa sa olujom pa ga svog povali.Dok kad ostane nizi do 2m manje su sanse za poleganje.
 
Pa planiram da ga hranim a ako vidim da ce biti vise mase mozda ga i isiliram sa prvom detelinom ili samog,videcu jos.On bi se isto mogao posejati posle psenice.Mada najeftinije je sirak uzeti a sanse su mu mozda najvece.
 
mislis da se moze praviti silaza samo od njega,dodavaces neke inokulante?jeli ga koristio ranije,kakva je mlecnost od njega,imas li neka iskustva?
 
sta mislis jel bi mogao da se pokosi,sakupi samoutovarnom prikolicom i onda izgazi kao senaza,naravno uz inokulant?
 
Dali je neko od vas sejao kws sirak buldozer? Sta mislite o njemu? Koja agrotehnika je potrebna, dali se i on prska protiv korova?
 
Zasto da ne to je ko nema adekvatan silokombajn ili presu i umotavac najeftinija varijanta,te prikolice se relativno jeftino mogu naci spram drugim masina,naravno moze i sa silokombajnom za trave,ali ta samoutovarna je skroz ok,samo da ima sto vise nozeva da bolje isitni masu,i da je njiva blizu da se stigne odraditi ako je veca povrsina.
I mene zanima jel radio neko sa kws-om :) ja cu pokusati nabaviti broj pa da vidimo cenu njihovog semena.
 
Meni je obećano seme buldožera i zerberusa za glavnu setvu i fraya za postrnu za probu tako da ni ne znam koliko će koštati seme verovatno će biti promotivna cena jel su male površine u pitanju 2x 0,5 ha i postrno 2 ha.
 
Ocekujemo od tebe ako ispostuju dogovor slike tokom vegetacije :)
Jel neko imo neka iskustva u postrnoj setvi sa domacim sortama sirka kao sto je na primer ns dzin?
Sad se nesto mislim ako nabavim semena graska jarog,mozda njega rano posejati,pa pokositi polovinom maja,i isto postrno posejati sirak,e sad jedino sto se gubi otkos sirka,i dovodi u pitanje ocel uspeti,ili mozda pustiti sirak da napravi dva otkosa pa ustedeti jednu setvu u ovom slucaju grasaka.
 
Ja se nadam da će ispoštovati i da će biti posejano.
Realno ja nemam stoke pa ako ne uspeju da mi isporuče neće biti jeda ali ne vidim zašto se ne bi reklamirali ako sam ja voljan da eksperimentišem.

- - - - - - - - - -

Pisao sam u temi ishrana muznih krava o semenu za stočnu ishranu.
Neće biti graška na prodaju u ns tj jedne sorte.
 
Pa sto ga sejes,mislis ga zaoravati ili?
Meni su rekli da se javim sledece nedelje onda ce znati ocel biti jarog graska ili ne.
 
Nazad
Vrh