Setva soje žitnom sejalicom

Fortuna je 00,a Alisa je koliko je ynam 0,zar ne? Šta je uzrok odluci setve 00?
 
Alisa je 0-ta grupa zrenja.Fortuna smo sejali na peskovito zemljiste,jer bolje rodi na peskovitim zemljistima nego redovne sorte.
 
Fortunu sam sejao i ja prošle godine experimentalno,i potvrdilo je moju zamisao,što i ti kažeš,ali pošto se negrana,treba joj malo gušća setva,koliko sam ja video-zaključio,>50kg/kj
 
Sa zitnom masinom njiva mora biti dosta cista jer soja kad zatvori a trave ima dole ispod soje prskanje ne pomaze.
 
ljudi a na koliko otvorite sejalicu(u kg/ha ili vec kakve oznake imate) kad idete svaki drugi red? i (ili) na kojem su odstojanju zrna u redu?
 
Uzmeš neku ponjavu(još bolje korito ako imaš tako veliko),prostreš ispod podignute sejalice,naspeš seme u koš,to može i kad je spuštena,a pre toga izračunaš po obimu pogonskog točka i radnog zahvata sejalice koliko puta treba točak da se okrene da bi posejala sejalica 100 m2,pa tako našteluješ sebi željenu setvenu normu
 
IMT zitna sijacica moze sijati 10cm duboko ako treba jer se sije samo zadnjim redovima i ako opruge ne mozes dovoljno nategnuti na rucki , samo rastegnes top link ima da vadi kineze, pogotovo kad je puna sjemena ;) Inace spremacem se predje njiva i dubina sjetve je super zadovoljavajuca. Vlastito sjeme sijemo oko 70-75kg/kj i nikakvih problema nemamo s gustocom sjetve.

IMT sijacica stelanje od prilike: 2. brzina sa strane i rucka na kosu na 5-5.5. To je pocetno stelanje za moju kolicinu sjetve. Cak mislim da ju prebacim u 1. brzinu i da vise otvorim na rucki, jer kontam da sto veci otvor na izuzimacu sjemena da ce lom biti manji (vise mjesta da sjeme prodje bez zadrske)...

Koga god sam pitao na forumima, nitko ne zna koliko puta traba okrenuti tocak na IMT sijacici kad se stela sjetvena norma, pa vas molim i ovdje ako netko ima knjigu od sijacice da mi taj podatak napise, jer cu vise poluditi sa sijanjem "od oka".

Inace, radi se o IMT sijacici 15 redi, ali isti je to klinac kao i 23 reda, samo se vise moram vozikati po njivi...



Mindjusar: Sve je to u redu, ali nitko ne racuna (pogotovo za IMT sijacice) obim tocka BEZ ripne, jer ripna upada u zemlju i ona ne upada u racun "korisnog" obima tocka. I to treba imati u vidu kod tocka koji ima traktorski dezen ripne.
 
O,; slikovito sam napisao tih 10cm, al kazem samo da nema problema s dubinom sjetve soje, posto sijacica ima dosta jake federe na ulagacima i ako to nije dovoljno ( a iz iskustva znam da je) onda se moze jos dodatno malo i raspustiti top link i nema problema. Ja ovo nisam radio nikad, uvijek na rucki nastimam dubinu i sjetva je uvijek uspjesna. Jos sam na moju sijacicu napravio od PICK-UP federa drljacu koja mi zatrpava sjeme i sad je to kompletan stroj.
 
Imam samo jednu sliku kad sam razmjeravao na koliki razmak da stavim federe:





Inace, vanjska dva sam izbacio, jer nisu potrebni bili, a i zagrtali su samo trag gume. uredjaj radi savrseno. Federi su pod uglom postavljeni tako da preko nekog nezaoranog krsa samo "preskoce", i na sipku je jos stavljena osovina od starih zapreznih kola kao uteg. Cjev se okrece na dva debela vijka a ima mogucnost "plivanja" jer zagrtac sa svake strane drzi lancic, koji ujedno podize zagrtac u zrak kad se okrece na uvratini. U transpotru se sklapa u vertikalni polozaj tako da ova sipka dodje skroz do sanduka i kad se parkira u supu ulagaci su jos uvijek istureniji od zagrtaca, tako da ne zauzima vise mjesta u supi.

Boljih slika ce biti tek na proljece u sjetvi, jer je sijacica parkirana do zida a sjetvospremac ispred nje, tako da se nista nece vidjeti ako sad budem slikao...
 
Ja sam za ovu godinu odustao od setve zitnom sejalicom nesmem da rizikujem, nema dovoljno vlage na toj dubini.Sejem na45cm sa sestorednom sejalicom:bravo:
 
Evo jedne soje posejane žitnom Amazone sejalicom. Taj čovek tako radi već više godina, praktično ima međuredni razmak od oko 50 cm, a para je sa paračem za 70cm (doduše, mislim da je malo prepodešen za 65cm). Prska u trake, a ovo između opara. Posle, kad soja naraste, još prođu i ručno pročupaju ako je nešto ostalo od korova.



 
Godinama covek ovako seje, jedne je imao pored moje njive brojao sam mahune sa kvadratnog metra sa njegove i kvadrat sa moje njive broj je isti.

---------- Poruka napisana u 15:49 ---------- Prethodna poruka je at 15:26 ----------

16kqb88.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Jeste on je, moj skolski drug koji" manje" vise nepoznaje jedva se i javlja
 
Nazad
Vrh