Setva soje žitnom sejalicom

Prinos nam je bio oko 30-31 metar po hektaru, s cim smo zadovoljni. Referentni prinos je bio odredjen 26, ak se dobro sjecam, tako da je ovo bilo i vise nego dobro.

Da, pivo je dobro.
 
Koja je to sorta bila?
Koja grupa zrenja?

Ja sam sejao domaću Galeb. A rodila je stvarno šareno. Na zemlji koja je bila par godina pre toga u parlogu = 1300kg/kj.
Na zemlji koju radim duže vreme = 1800-1900 kg/kj.
A na zemlji gde sam nakrkao stajnjak 2200 kg/kj. Ova zadnja je porasla ko šuma. Zato više soju u zemlju sveže nađubrenu stajnjakom :nono:.
 
Nemam pojma za sortu, jer sijemo sto nam iz zadruge daju...

Ovu zadnju sto je kao suma bila ja ne bih mogao vrsiti normalno... svoju sam vrsio skoro najsporije sto 132 moze ici. 1.5km/h i jos se ponekad znao zastopati... Ne zelim ni zamisljati kako bi takvo sto bilo za vrsiti.
 
Pa znaš kako je bilo - gadno.
Imam mali MF, prethodnik 133, i samo polagano. Prva brzina i varijator na najsporije.
 
Ja to sa svojim ne bi mogao prokositi normalno. Moro bi ga drzat na kvacilu taj prvi prolaz,a akasnije vatat po manje u heder i vjerujem da bi nekako i islo...

Sve u svemu, soju smo prije sijali kukuruznom mehanickom sijacicom OLT sa izrezanim sjetvenim plocama (ostavljali svaki 4. ili 5. zubac) da izbacuje vise sjemena i onda smo takvu soju kultivirali. Probali prosle godine sa zitnom i nema kultivacije, natezanja s gnojivom, samo ju posijes, oprskas i cekas... Prinos opet bude dobar a manje posla.
 
Daj neko bolje objašnjenje o pločama na OLT sejalici za soju ili još bolje neku fotku ! Hvala! :cao:
 
Znaci, imas obicnu OLT sijacicu s plasticnim sjetvenim plocama za kukuruz (crvene, zute, plave...). One imaju ne znam ja koliko zubaca izmedju kojih stene po jedno zrno kukuruza. Uzmes takve ploce i prorjedis im zubce da izmedju njih stane vise sjemenki i da se sjetvena norma poveca.

Nazalost, sliku nemam, kad se budem na selu, otici cu ih poslikati kod susjeda, a za sad se s ovim zadovolji ;)



Normalna ploca je sa svim crnim tockama, dok ova za soju ima samo crvene tocke na sebi, a druge su posjecene da stane vise sjemena izmedju zubaca.
 
Hvala bobo . A jel može to da se odradi i na mašini sa metalnim pločama ? :sta:
 
Cuj, koliko sam upoznat u sijacice s metalnim plocama, mislim da je to neizvedivo. Ali dok ne probas ne znas, jel tako?
 
Koliko se sjecam da su takve sijacice imali okomito postavljene sjetvene ploce i da su one tek na krajevima hvatale sjeme. Sad je pitanje da li bi dovoljno soje zahvatile prorezane metalne ploce ili ne bi...

Nisam se cestosusretao s takvim sijacicama, pa ne bih tocno znao reci
 
ima kod mene jedan on seje sa tom starom kukuruznom sejalicom i ima te metalne ploce i kaze da je samo obrusio one metalne brisace semena za oko 4-5mm i pogonski lanac prebacis na najveci prenos i piciiiiiiii :cao:
 
Kako misliš okomito , ploče stoje horizontalno . Ploča seme hvata celom površinom , samo je na kraju mali deo gde je čistač , i izlaz semena ka cevi! :sta:
 
Ja onda mislim na neki drugi tip kukuruzne sijacice, gdje ploce stoje okiomito. Samo jednom sam vidio takvu sijacicu sa metalnim plocama, tako da ne bih znao kako je s njima sijati soju...
 
Ništa ajde da te zamolim da slikaš to nije hitno do setve da mogu da napravim ! :ppozdrav:
 
Evo, jucer isao na selo i ugnjavio kolegu i njegovog starog da mi negdje to iskopaju :osmeh:

Pogrijesio sam, isjecen je svaki drugi zubac, i to si je covjek napravio da sije grah. Pri sjetvi soje graha i slivnih stvari, mora se izbijac sjemena skinuti, jer u protivnom nece raditi.

Sa svojim starim prico sinoc i kaze da koliko valjaju za grah, da za soju ne valjaju. Kaze da jako stopaju, al ja se tog ne sjecam...

 
Ako ti je problem kvalitetne setve soje zbog sejalice bolje da stvarno posejes zitnom! Znas kako kazu :Kako sejes tako ces i znjeti
 
Pa meni se bolje pokazalo sijanje zitnom sijacicom u svaki drugi red (25cm) nego bilo sto do sada... Redovi se brzo zatvore, korova nema, samo se poprska odmah poslije sjetve i da vidis posla! Ove godine cu negdje probati naci valjak pa da ju poslije sjetve i povaljam.
 
Nazad
Vrh