Setva lucerke

sumar je napisao(la):
Ja u setvi stavio rusku 16 : 16 : 16 a ovu sto sam sejao proslog proleca prehranio po kosenju sa rusija AN i poprskao sa insaktisidom , u martu dao prehranu NPK rusija 16 16 16 malo kasnije poprskao pivotom i opet prehrana AN rusija iza svakog kosenja obavezno bacim vestak i prskam isekticidom .
Nikad ni jedan gram veštaka nisam bacio al zato nađubreno sa 5 vagona po jutru ili 8 vag. po hektaru i to traje 4-5 god. i po potrebi prskano protiv bube i korova.
 
I ja obavezno djubrim stanjakom godinu dana pre setve lucerke je velim da stanjak koji ja rasturim po njivi nije bas sazreo pa dok se to dobro ujednaci sa zemnjom a inace gde sam ja zasejao lucerku prosle godine tu ljudi podizu plastenici jedna od naj plodnijih deo zemlje u nasem ataru a u njivi imam i bunar pa po kosenju ja razbacam vestak i pumpom nalijem vodom i svakog meseca preko leta ja obavezno kosim 5 - 6 puta godisnje .
 
Lucerka sejana jesenas,tek danas upakovan i odnešen prvi otkos
517hi0.jpg
 
cukaneca je napisao(la):
Kolika treba da bude PH vrednost za setvu lucerke, na sta jos obratiti paznju....Kod nas niko ne radi analize zemljista, male su parcele u pitanju, ljudima se valjda ne isplati da daju 2-3 hiljade po uzorku.... ali hajde da o tome procaskamo koji su glavni faktori za zasnovanje dobrog lucerista
 
svi mogu vrlo lako da izmere pH zemljista...ja sam na smeru "tehnicar za zastitu zivotne sredine" tako da mi je to na neku ruku struka...
potreban vam je univerzalni indikator...to je posebna traka (namotana kao selotejp) i nije skuplja od 300-400 din,a sa njom moze da se radi min 20 ispitivanja...
dakle odete u njuvu i na odprilike jodnom metru kvadratnom iskopate 5 rupa dubine 10-15 cm i uzmete uzorak iz svake rupe i pomesate, stavite u neku casu (mora da bude staklena) i sipate destilovan vode (znaci MORA destilovana),to promesate i sacekate jedno 5-10min da spadne zemni talog...onda ubacite komadic univerzalnog indikatora i on promeni boju....
kad kupujete indikator dobijete i skalu sa bojama za pH vrednost...npr ako je nastala svetlo ljubicasta boja onda je to pH 4 (sto znaci da je zemljuiste kiselo)...
Ovako se moze odrediti pH vrednost sa tacnoscu od 0.25 gore dole ...a tacno se odredjuje uspomoc posebnih pH-metara koji su dosta skupi
 
francuz je napisao(la):
@kiraj,
Pa kolike su ti povrsine, Bog te molovao, kad stignes to da uradis, preteras, smestis?!?!?!?!?!?! :sta:

Svaka cast!
Ova parcela je 6 kj.Lucerku sejem zbog proizvodnje semena a prvi otrkos radi šurak koji se bavi proizvodnjom mleka.
 
kiraj je napisao(la):
Lucerka sejana jesenas,tek danas upakovan i odnešen prvi otkos
517hi0.jpg
Cija je to detel.@kiraj?Tvog rodjaka ili Volareva?Sto tako kasno? :cao:
Post je spojen: [time]1276773403[/time]
_________________________________________________
milos bota je napisao(la):
sa čime je najbolje oprskati mladu lucerku protiv širokolisni korova,i kolika treba da bude za prskanje?
Kad je detel.oko 10 cm,a trebalo bi BASAGRANOM od sirokolisnih i PIVOTOM za uskolisne korove! :D :cao:
Ili,SENKOR ali u februaru pre kretanja vegetacije.
 
Ja bi trebao moju mladu sejanu proletos da kosim jer mi je do pojasa i počela da cveta a ovo vreme mi se ne sviđa a i ne bih da eksperimentišem jer mi je prvi otkos već pokisao.Sad budi pametan pa pokosi ili ne. :sta:
 
Farmer Bob ,parcela je moja ali prvi otkos uzima šurak.Malo je kasnije radjena zbog vremena.Mislim da je ovu parcelu kosio Volarev jel se šurakova kosačica pokvarila ali je šurak presovao.
 
lepo, nekad kg lucerke kostao 5 dm . A danas? propletos sam prodao 1000 kg ne preciscene lucerke od prosle godine , kad su odbili necistocu izasla kila 85 din. :nono: :cao: ::lose::
 
Koje su cene semena lucerke ove sezone? Ima li ko na prodaju? :cao:
Prosle godine sam ostavio treći otkos za seme i puko ko zvečka, nit semena nit sena.
 
Nazad
Vrh