Setva lucerke

To ti je kao rukom da razbacuješ...
Računaj barem (minimum, ako ne i više) 1/3 semena više na istu jedinicu površine, a u odnosu na normu sa "traktorskom sejalicom"...
 
Pa dakako...
Pita ocu ga metnuti na jutjub...reko metnu cu te na nesto sigurno...
Otac ga njegov,lepo je to niklo,e sad godina susna pa nije bilo sta da se kosi,vidicemo ove godine,u planu je u sasama da de jedna basta poseje sa vratima na ledjima,pa cemo viditi sta je bolje..
 
Sejali smo ranije onom starinskom sejalicom koja radi na istom principu kao ova sto si postavio. Potrebno je preko 20-22kg semena po hektaru, i moras da uskladis brzinu hodanja i okretanja rucice. Posle toga drljaca pa valjak.
Moja topla preporuka je da platis setvu nekome ko ima dobru traktorsku sejalicu, bez obzira da li sejes 1 ili 10ha. Lucerka se ne seje svake godine i seme uopste nije jeftino a ustedeces za uslugu setve jer moras ovom rucnom da bacis koje kilo vise sigurno.
 
Znam ja to sve Petre..imali neke baste, imali naseg semena,pa resili da se malo zezamo...
A imamo i sejalice kadre da poseju i 2kg semena po kj..
Al vako iskustvo nema cenu...

- - - - - - - - - -

Ja sam moje poslednje luceriste sejao sa horsch dc3,cini mi se da je oznaka,pneumatska,sa kojekakvim cudima ispred i iza setvenog aparata,i nema bolje posejane...
Jeste da je usluga duplo skuplja nego sa mehanickim sejalicama,al vredi svaku paru...i pored svojih sejalica plstio sam uslugu i prezadovoljan sam..
 
Sejali smo ranije onom starinskom sejalicom koja radi na istom principu kao ova sto si postavio. Potrebno je preko 20-22kg semena po hektaru, i moras da uskladis brzinu hodanja i okretanja rucice. Posle toga drljaca pa valjak.
Moja topla preporuka je da platis setvu nekome ko ima dobru traktorsku sejalicu, bez obzira da li sejes 1 ili 10ha. Lucerka se ne seje svake godine i seme uopste nije jeftino a ustedeces za uslugu setve jer moras ovom rucnom da bacis koje kilo vise sigurno.

Проблем је што код нас нема ни једна тракторска сијачица тако да ми остаје ово или руком.Намјеравам да сијем 3 хектара.Земљиште ми још није припремљено јер га узимам од општине у закуп а општинари спори за 10.
 
Onda bolje ovom rucnom sejalicom nego rukom.
Razmisli da posejes recimo ovas(uzimam njega kao najjeftiniju varijantu) sada na ta tri hektara, pokosis ga i izbaliras, a zatim odmah uzores i ostavis da se pece letos na Suncu. To ce avgusta meseca da se sredi za setvu samo tako, ne znam kakva zemlja da je. Onda pred neku kisu krajem avgusta-pocetkom septembra posejes lucerku, i 2019. kosis redovno 4 otkosa.
Evo i zasto:
Jesenja setva je mnogo izvesnija od prolecne(ne kazem da nema rizika uopste, moze da se desi suva jesen ali priznacemo svi da je redji slucaj to nego suvo leto), a ti svakako od te lucerke koju sada posejes ove godine neces videti neke velike koristi, osim ako ne bude bas kisna godina. Znaci dogodine, kada je prva prava zetva jesenja i prolecna se nece razlikovati. Da je to uzorano jesenas, pa da je izmrzlo i da je sada kao pepeo pa hajde, ali pitanje je kako ce se sada to srediti za setvu.
Ako bi sada posejao ovas imao bi od njega dosta hrane solidnog kvaliteta, a i odlican je predusev. Plus ti ostaje vremena da do jeseni nadjes nekog da ti poseje sejalicom.
Jedino sto ne ide u prilog ovoj varijanti je ulaganje u setvu ovsa, ali se i to vraca kroz hranu koju ces pokupiti.
 
Хвала на исцрпном савјету.Та локација се може наводњавати,код нас због великих суша луцерка безнаводњавања не врједи пуно.Пошто ме свакако чека припрема земљишта размишљам да кад одрадимприпрему видим има ли шансе да сијем луцерку или да идем на овас и чекам јесен.Сјено ми је јакоскупо и због тога ми је стало да што прије урадим луцерку.Овдје се дуго није писало па ме занима јесу ли се у међувремену појавили какви нови препарати за заштиту,дал има нешто чиме би ваљало попрскати прије или послије сјетве и које сјеме би било најпаметније узети ?
 
3 hektra je veliko... Ja sam lucerku sejao ciklonom. U stvari ja sve sejem ciklonom hahaa, navedžbao sam se.

Smanjim da curi što manje pa pratim kako ga troši, uglavnom sam pravio neki prolaz više traktorom. Posle toga ionako ide drljača i valjak.
 
Неким чудом ме је запао ако не најбољи онда је међу нејбољим комадима земље у Требињу.Буквално са 3 стране тог комада је вода,на двије стране канал за наводњавање а на трећој ријека.Сада још раде затворени систем наводњавања на који ћу такође имати прикључак(ако га кад заврше).Ја сам на поклон добио неисправну житну сијачицу Пољострој Оџаци али јој фали много дјелова и не знам кад ћу и да ли ћу је оспособити јер то овдје ником не треба.Мало је земље,мале су парцеле типа до 5 дулума максимално тако да они који сију жито то одраде циклоном.
 
Sone pa ima tema lucerka tamo se sve pise i o setvi, djubrenju, prskanju itd. Nije pravljena bas tolika pauza na forumu o lucerki, samo nema potrebe pisati na vise mesta o istom bar po meni :osmeh:
Sto rece Petar 3ha u komadu a nema zitne sejalice, ja sam ovde u okruzenju i u najmanjim i najudaljenijim planinskim selima vidjao po neku staru imt ili olt sejalicu. Mora da postoji bar negde neko ko bi ti to usluzno odradio mada avaj opet mi ne poznajemo okruzenje kao ti :osmeh:
I ja ti ne bih preporucio oranje i spremanje sad za lucerku ako planiras da zasnujes kako treba, da si uzorao jesenas onda bi moglo ali ovako bolje posej ovas i vec u junu dobijes povecu kolicinu bala. Vise nego sto bi dobio u prva dva otkosa mlade lucerke i opet to nece biti tako brzo. Ocistis njivu i spremis posle kako treba za lucerku i nema zime.
 
Sone pa ima tema lucerka tamo se sve pise i o setvi, djubrenju, prskanju itd. Nije pravljena bas tolika pauza na forumu o lucerki, samo nema potrebe pisati na vise mesta o istom bar po meni :osmeh:
Sto rece Petar 3ha u komadu a nema zitne sejalice, ja sam ovde u okruzenju i u najmanjim i najudaljenijim planinskim selima vidjao po neku staru imt ili olt sejalicu. Mora da postoji bar negde neko ko bi ti to usluzno odradio mada avaj opet mi ne poznajemo okruzenje kao ti :osmeh:
I ja ti ne bih preporucio oranje i spremanje sad za lucerku ako planiras da zasnujes kako treba, da si uzorao jesenas onda bi moglo ali ovako bolje posej ovas i vec u junu dobijes povecu kolicinu bala. Vise nego sto bi dobio u prva dva otkosa mlade lucerke i opet to nece biti tako brzo. Ocistis njivu i spremis posle kako treba za lucerku i nema zime.

Хвала,мислио сам да је ово једина тема о луцерки.Ево бацили сте ме у размишљање да кренем у рестаурацију сијачице,поставио сам јој слике на општу темо о сијачицама.
 
Poslednja izmena:
Ne.

Prvih godina moli ovog, moli onog, danas će sutra će, prođe vreme i do moga... A za moje pare.

Ciklon i gotovo.

Malo truda i rastura dok sam navedžbao, ali sad se ne razlikuju moje njive od komšijskih u tom pogledu.

Još dok kupim kakav pristojan ciklon, ihaaa... No sve mi neš žao, navedžbao sam na ovom, morao bih ponovo na novom meriti...
 
Ne razumem.

Od tačke A do tačke B otići zastavom 101 ili mercedesom, u čemu je razlika sem u komforu.

Na mojih, ukupnih, 12 hektara zemlje rasturi su zanemarivi.
 
Nazad
Vrh