Setva lucerke

Lucerka se kosi kad ima 5-10% cveta a najbolje kad je fazi butanizacije što bi rekao član pankin u fazi pupenja tad ima najveći procenat proteina.Pankin u pravu si što se tiče količine semena za setvu samo mora biti odlična priprema i agrotehnika koju ljudi izbegavaju.Inače i sam sejem uslužno lucerke i mahom svi bacaju 16kg po kj a sve zbog loše agrotehnike a kod mene dok sam sejao nisam više bacao od 8-10 kg po kj.Lucerka traži negu i đubrenje svake godine a ne samo pred setvu i ćao đaci.
 
сале како ђубриш луцерку у заснивању, а како у току експлоатације
 
Ne mogu da verujem šta sve piše u ovoj temi. Kao da smo vek unazad pa očekujemo šta će neki prorok reći ili napisati. Setvena norma za lucerku je od 16 do 20 kg/ha. U zasnivanju je poželjno upotrebiti što je moguće veću količinu NPK djubriva. Prihrana u poznu jesen, takodje sa NPK. Biljci koja ima sposobnost da iz atmosfere koristi azot dodavati isti je kao soliti more. U fazi pupoljenja ima ono što stoci najviše treba, najpoželjnija zaštita od korova u zasnivanju inkorporacijom (nekada beskor, sada župilan ili trefgal, ko zakasni po nicanju pivot). Količine djubriva i doze hemije se mogu pročitati na svakoj ambalaži...
 
Ima to sve napisano još davno... Knjige su čudo ali nema ko da čita.
U Turiji je kanda drugačija nauka.
@cika_jova
Površinsko djubrenje u jesen a u zasnivanju pod plugove.
 
Poštovane kolege imam jedo pitanje pa molim da mi date savet. Ove godine želim da posejem na pola lanca detelinu ,e sad njiva je pesak čak 4 vrste( vijavac tj.nanošeni ,crni onaj žuti(zlatni )i neki onako crvenkast)njiva nije rađena 3 god,jer sam hteo da se bavim proizvodnjom organskog povrća pa sam odustao,na njoj sada ima nešto malo pirevine i lisičjeg repa ,e sad me interesuje pošto je jako debeo sloj malča dali da tu njivu uzorem i setvospremiram pa onda posejem ili da udarim duplo tanjiranje i da onda setvospremiram pa posejem .pitam zato što sam ovde od meštana čuo razne predloge pa sam u nedoumici .Hvala unapred
 
PREPORUČENA TEHNOLOGIJA PROIZVODNJE LUCERNESJETVA I NORMA SJETVESjetvu lucerne treba obaviti u ljeto (do 15. rujna) ili u rano proljeće, čim klimatski i zemljišni uvjetidopuste kvalitetnu pripremu tla. Količina sjemena potrebna za sjetvu 1 hektara na međuredni razmak12,5 cm (žitna sijaćica) ne bi smjela biti veća od 15 kg (ovisno o sijaćici).KORIŠTENJEAko se proizvodi zelena masa, sijeno, sjenaža ili silaža, lucernu treba kositi u fazi početka cvjetanja,kada ima najpovoljniji omjer udjela proteina i suhe tvari. Razmak između posljednjeg i pretposljednjegotkosa treba biti 40-45 dana kako bi lucerna nakupila dovoljno hranjivih tvari u korijenu i kvalitetnoprezimila. Ovakvim odnosom prema lucerištu produžava se vrijeme njegova korištenja.PREPORUČENA TEHNOLOGIJA PROIZVODNJE JAROG GRAŠKASJETVA I NORMA SJETVESjetvu treba obaviti što ranije (od 15. veljače do 30. ožujka). Količina sjemena za sjetvu 1 ha kreće seod 200 do 250 kg, ovisno o apsolutnoj masi. Dubina sjetve je 4 - 6 cm.KORIŠTENJEGrašak se obično kombajnira žitnim kombajnom od kraja lipnja do sredine srpnja kad zrno imaizmeđu 13 i 15 % vlage, uz 600 okretaja bubnja u minuti. Zrno se koristi u prehrani svih vrsta ikategorija stoke bez termičke obrade (prženja ili ekstrudacije).evo ovo vam je službena preporuka osječkog instituta
 
Mi smo danas sejali, sutra nastavljamo.
30c9fte.jpg

e71i8h.jpg

2wfr39k.jpg

somsmf.jpg
 
e lalo to je to u takvu pripremljenu zemlju ide 7 kg lucerke po jutru i nema brige valjam prije i poslije sijanja
 
Priprema je isla običnom lakom drljacom tako da ide malte ne točak do točka, da bi se stvorila tvrda posteljica i mek pokrivač. Rus sa sejalicom uopšte ne tone. Isli smo 22 kg/ha.
 
Da tebe. Ja danas kupio TREFGAL. U njivi koju sejem ima više stajnjaka nego zemlje. Krećem sa prskanjem pa posle nedelju dana setva. Kod nas noći hladne a Morava preti.
 
Nazad
Vrh