Servisiranje traktora

Eto polako dolazimo do kraja price nije svak majstor ko drzi masnu krpu u dzepu a i za savet treba nekad neko iskusniji nije ovde nista zlonamerno nego pazi sto kazu stari narodi prazne puske se boje dvojica ja kad pucam (pricam) iz dve cevi (teorije manje vise a prakse dokraja) Bravo MONTOYA tako je bice krompir od pritiska .

- - - - - - - - - -

Vid sad ovog dzaba ja tupim jos jedan sto se uvatio knjige :haha:
 
Slazem se da je to dozvoljen minimalni pritisak na leru 0.8 bara, ali ako je on toliki na sveze uradjenom motoru, koliki ce biti posle 1000 i vise sati kad se povecaju zazori na raznim pozicijama....
Smatram da je to za generalno uradjen motor definitivno malo

Kolega... Eno ga kod mene na 539 od prvog dana tako... S mnogim sam "stručnjacima" vodio prepirke i mnogima dokazao da griješe i to ne malo... Od ufazivanja PVP, podešavanja hidraulika na IMT traktorima, do ostalih sitnica. Ne bih riječi trošio na seoske majstore. Ima ih i dobrih al ti su zbilja jaaaako rijetki, bar ovdje kod mene...

Motor NOV na radnoj temperaturi ima dozvoljen pritisak ulja 0.8bar. TOČKA. AMEN. Kome se ne sviđa neka kod sebe radi kako želi ali nema ni jedan "majstor" apsolutno pravo osporavati nešto što je konstruktor tog motora napisao. Upravo da je taj konstruktor i pogriješio on svojim imenom i prezimenom iza toga stoji a ne kao seoski majstori: "To je mal pritisak, da da ja to tebi podesim" pa kad daš gasa ode i izvan zelenog. Tek od toga motori stradavaju al ne može se nekome objasniti. Ti motori kad iz tvornice izađu se tako ponašaju i koliko sam upućen, ne priča se okolo da je svakom drugom novom traktoru zaribao motor na radilici radi lošeg pritiska ulja.
 
Meni Rakovica godinama zagrejana ima 0,8bar na leru. Na gasu drzi 2,5 do 3 bara. Nikad se nisam previse opterecivao sa tim. Koliko sam cuo iz prica, 533 ima nesto veci pritisak ulja nego ostali domaci traktori.
 
Moj 539 oduvek ima ispod 1 bar na leru zagrejan.Od 3-3,5 kad je na 1600-1800 obrt.To me uopšte ne brine jer tako radi već više od 20 godina.
 
Imaju svi, samo 549 i veći nemaju sat u kabini nego samo lampicu pa kad zasvjetli znaš da je pritisak opao. Sat je sigurniji al ništa ni lampici ne fali. mene na 549 jednom presjeklo, idem kući sa sjetvospremačem po poljskom putu i na poal gasa se lampica upali. "AJOOJ, gotov je..." Klinac, davač u bloku poblesavio zamjenio ga drugim i radim dalje... Sat je sat, tu nema govora. Mehanika puno teže zakazuje od struje.

Bratu na 549 u tanjuranju kazaljka temperature stoji na sred zelenog područja a traktor kuha pa da poludim od muke. Mislio sam da ga je ganjao, nisam mu vjerovao dok se isto nije i meni dogodilo... Da je bio mehanički sat, ne bi bilo nikakvih problema, vidjeli bi da je hladnjak zaštopan a ovako klinac...
 
Ali niko ne spominje obrtaje motora na leru.... Samo 100 obrtaja u + zna puno značiti za pritisak.... Nije isto ako ima 0.8 pri 500obrt ili pri 800 ili 1000obrtaja.
 
Ima i to propisano u literaturi koju je pisao konstruktor tog motora. Ne bih ništa na pamet pisao ali sve je to propisano šta, kako i zašto.
 
Vole majstori koji rade obradu da skinu koju stotu vise za svaki slucaj sto na radilici sto prilikom busenja stublina pogotovo . Na taj nacin nikada nema reklamacije na rad a i mnogo pre dodje motor ponovo na astal kod majstora . Gubitak pritiska je uglavnom u zazorima na radilici .
 
Ma mene vise buni to sto on cim ga roknem ima pritisak od 6 bara a nakon 10 minuta rada to spadne na 3 bara i sve to recimo na 10 gasu.Kad se dobro ugrije drzi oko 2.5 bara a ler je totalno tanak.Kupit cu prvo ventil,ipak je to par markica.Ne radi mi kazaljka za obrtaje al zna se da je na 533 ler na strasno malo obrtaja,cak sam ja na svom jedno dvaput okreno saraf za ler .Prije se nesmal nije cuo koliko je bio slab ler.Zaboravio sam rec da mi na leru dok je hladan poskakuje kazaljka (jel to znak da ventil odraduje poso)
 
Kolega... Eno ga kod mene na 539 od prvog dana tako... S mnogim sam "stručnjacima" vodio prepirke i mnogima dokazao da griješe i to ne malo... Od ufazivanja PVP, podešavanja hidraulika na IMT traktorima, do ostalih sitnica. Ne bih riječi trošio na seoske majstore. Ima ih i dobrih al ti su zbilja jaaaako rijetki, bar ovdje kod mene...

Motor NOV na radnoj temperaturi ima dozvoljen pritisak ulja 0.8bar. TOČKA. AMEN. Kome se ne sviđa neka kod sebe radi kako želi ali nema ni jedan "majstor" apsolutno pravo osporavati nešto što je konstruktor tog motora napisao. Upravo da je taj konstruktor i pogriješio on svojim imenom i prezimenom iza toga stoji a ne kao seoski majstori: "To je mal pritisak, da da ja to tebi podesim" pa kad daš gasa ode i izvan zelenog. Tek od toga motori stradavaju al ne može se nekome objasniti. Ti motori kad iz tvornice izađu se tako ponašaju i koliko sam upućen, ne priča se okolo da je svakom drugom novom traktoru zaribao motor na radilici radi lošeg pritiska ulja.
Niko nije rekao da ce zaribati ali da uradim generalno i da od samog starta zagrejan motor ima o,8 pritisak debelo bi se zabrinuo da nesto nije uradjeno kako treba....
Moj 539 je vec na 3000 sati sa SAE 30 uljem kad je zagrejan na leru padao pritisak na ivicu crvenog, presao sam na 20-50 pa nedavno na 20-60 i dalje radi dobro a nagurao je 8500sati.... hteo sam reci da nije guscih ulja davno bi se otvarao
 
Ma mene vise buni to sto on cim ga roknem ima pritisak od 6 bara a nakon 10 minuta rada to spadne na 3 bara i sve to recimo na 10 gasu.Kad se dobro ugrije drzi oko 2.5 bara a ler je totalno tanak.Kupit cu prvo ventil,ipak je to par markica.Ne radi mi kazaljka za obrtaje al zna se da je na 533 ler na strasno malo obrtaja,cak sam ja na svom jedno dvaput okreno saraf za ler .Prije se nesmal nije cuo koliko je bio slab ler.Zaboravio sam rec da mi na leru dok je hladan poskakuje kazaljka (jel to znak da ventil odraduje poso)
Kolega jel majstor dotego oprugu na ventilu ako nije dotegni.Bojim se da nećeš ništa postići promjenom ventila.To je vjerovatno što reče kolega telenet do zazora radilice i čak i bregaste.Komšija tako isto bio nizak pritisak mjenjao ventil pa pumpu novu džaba isto.Uspi turbo maksimu provjereno drži bolji pritisak obična maksima je totalno rijetka.
 
Zato se treba premeriti rukavac radilice mikrometrom a montirane lezajeve komparatorom i tada se zna na cemu je belaj . Al to niko ne radi majstori bacaju loptu sjednog na drugog a vlasnik paca ceh tudje zajebacije .

Kad mi nije hteo palit auto na hladno mastor kaze skidamo pumpu pa cemo posle gledat drugo umesto da premeri kompresiju i odma se pokaze sta je . Ne nego on ce skinuti bos pumpu ja cu nositi kom bosiste pa ce oavaj prvi vratiti i naravno svaki ce naplatiti svoj rad a ja da placam za nista ako ne valja sta drugo . Metoda bezuspesnih pokusaja . Nisam pristao na taku sprdnju radije ga palim sa grejalicom . Dok sam ne resim problem nista od tog .
 
Malo je danas majstora naročito za mašinsku obradu.A i ovi što sklapaju motore to su više monteri nego majstori.Ako se desi neka greška ili smetnja kriv je ko radi obradu il nevaljaju dijelovi nikako on nije odgovoran.Tako je kod mog komšije majstor odradio motor nije mjenjao uljnu pumpu slab pritisak mjenjaj pumpu naknadno_Opet slab pritisak kaže to je do obrade i tako uvjek nadrlja onaj ko plaća.Oni samo znaju ugraditi nov dio.Ako i dalje nevalja mjenjaj sledeće a vlasnik plaća ceh za sve greške.
 
Gubitak pritiska je uglavnom u zazorima na radilici .
Uglavnom je na pumpi i ventilu a ne na radilici.... Razlika između specijala je između 0.2 i 0.25 (sve u zavisnosti od motora). Debljina ljudske dlake kose je oko 0.05-0.07 (5 do 7 stotih). Kada bi strugar i toliko skinuo više od radilice (a da se obezbedi ne mora toliko ići u minus) zar misliš da bi to dobra pumpa toliko osetila?
Evo jedan primer.... Davnih 90-tih smo imali Lajku 2106 i posle generalke motor je imao isti slab pritisak ulja kao i pre. Nažalost nismo nikad imali vremena da istražimo dublje zašto je to tako (jbg za svoje nikad nemaš vremena),sve do 97-me. Onda se ćale slupao i ja sam je rastavio i našao da je čep za kanal podmazivanja radilice ispao. Znači ako je pumpa imala kapacitet da nadoknadi tih 6-8mm,teško da bi osetila prestruganu radilicu za par stotih....
 
Sta reci kada je uradjen generalno motor koji je pre imao ok pritisak a nakon nje nema , vidjeno par puta . Ko je kriv i ako je ispao cep ili ventil prekopritiska . Gazda vozila nije sigurno . Majstor ili menjac delova ili kako god , treba da to proveri pre sklapanja zar ne .
I da postoji greska u radi majstora treba majstor da prihvati reklamaciju a ne da vata na buku "to tako treba" i pravi coveka budalom . Dobro znam koliko je posao servisera gorak jer sam ga radio . Treba bit covek pa prihvatiti i sanirati o svom/majstorovom trosku .
 
Poslednja izmena:
Dok se mene nije ništa pitalo u vezi održavanja strojeva, otac je sipao naj jeftinije moguće ulje u 539... INA SUPER 3 Mjenjalo se prije ljetnog oranja i prije jesenjeg oranja, nije se gledalo na radne sate jer radni sati "nemaju veze, ovako je sigurnije"... Taj 539 pitat bilo koga iz okolnih 10 sela kako je vožen ili bolje da kažem GANJAN kao da smo ga ukrali pa ga moramo potrgati. tanjuralo se UVIJEK na punom gasu u 2. direktnoj, koliko je skakao moralo se stojati na traktoru da kičmu ne polomi... Nagurao je takvim radom i ganjanjem 8500 radnih sati s naj jeftinijim mogućim uljem... Pred generalnu je palio kao lud, pritisak ulja kad se išlo kući s njime ako nije bio pun gas, kazaljka nije bila ni blizu zelenog, POTROŠEN motor do kraja. Kupili smo 549 2006.g. da odmjeni 539 u težim poslovima i generalka se na malom odgađalča još 3 godine jer je mali bez problema palio i radio, prskao, sijao i bacao snojivo.

Od kako ja održavam strojeve, INA SUPER 5 ide u sve i mejnja se na 200 radnih sati. 539 je prvog dana kako je upaljen, kod majstora odradio 4 radna sata u dvorištu i bio na radnoj temperaturi jer je imao termostat. Od prvog dana na leru kazaljka ispod 1bar i uopće me to ne brine.

MONTOYA: Stavi na ostale traktore sat s kazaljkom pa ćeš i u njih početi sipati gušće ulje jer "na valja pritisak".

Sve je to u glavi čovjeka, ništa tom motoru neće biti jer nikad ništa u leru ni ne radite s traktorom. Na 1600-1800 okretaja motora gdje je on najiskoristiviji i u tom režimu radi 90% svog radnog vjeka, gledajte da mu tu pritisak na toplo ne pada iz zelenog područja i drugo ništa.

Znam za slučaj gdje su u kombinatu s deutzom DX160 podrivali po ljetu strništa, na uvratini izvukli podrivač iz zemlje i gas spustili na ler i imali pauzu a traktor neka ronda. Traktor je na toj uvratini i zaribao. Kad im je mehaničar objasnio da mu ne smiju gas spuštati radi lošijeg podmazivanja motora nisu mu vjerovali, sprdali se s njim kao i vi sad ovdje s kolegom "mirosti".


Opet kažem, na svojem stroju može svatko raditi kako god hoće i misl ida valja ali svoja privatna razmišljanja bez nekih konkretnih dokaza treba ostaviti za sebe a ne tvrditi i drugima da je to tako bolje i da ono što u literaturi piše nije istina.
 
Vidi Bobo da zbog malog pritiska moze ici uz pridrzavanje odredjenih pravila , veci ler , moze naravno a dali to tako treba nakon generalne naravno NE . Turbo motor bi trebao raditi na malo vecem leru radi smirivanja i hladjenja turbine al obican se moze spustiti na 800 i nakon opterecenja a i tad bi trebao imat barem 1 bar pritiska i nece zaribat .
 
Ja samo kažem da je na leru dozvoljeno 0.8bar za IMR motore pri radnoj temperaturi i da to nije nikakve greška i da se oko toga ne treba zabrinjavati i pisati ne znam ja šta po forumima...

I moj komšija posudio malčer od mene s kojim ja s 539 malčiram već ohoho godina sve redom i nikad problema, vratio ga nakon poal sata i kaže: "Nije to za 539, pregrijava se. Digao mi je temperaturu na 70." Šta takvom čovjeku reći, bolje ništa i ne komentirati kao i ovo da je 0.8bar prenizak pritisak...
 
Telnet pročitaj ponovo moj post...
A zašto nije ponovo rastavljen motor da se ustanovi kvar... To ne vredi pisati... To samo mi (moja porodica) zna zašto. Objašnjavati nije ni vreme ni mesto.
Pozdrav!
 
Nazad
Vrh