Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

imam i ja od 3m, i po katalogu je 1320kg. u setvi sa 400kg semena hoce da podize traktor, jer sam skinuo svih 700kg tegova napred. vise od 400kg nisam ni punio.
 
Opet ja. Izvinjava se što opet idem off (aktuelni) topic ali smo svi tu zbog iskustva svojeg i tuđeg i dakle učenja pa evo mog novog pitanja:



koliko sporo može da radi žitna sejalica, koji su u sporom radu izazovi/problemi mogući?


Unapred hvala na odgovorima a i kliknuću na zahvaljivanje svima koji doprinesu. Naravno, kvalitetni odgovori su oni koji dolaze na osnovu iskustva.
 
Mi koristimo jako staru sejalicu, ali da je problem to vuci sporo, to nije, bar ne kod ove konstrukcije.
Javlja se problem, kad se brzo vuce, t.j. brze od preporucene brzine, tad seme "preleti" preko otvora do lule ("lopatice", koje doziraju seme "premase" otvor, "katapultiraju" seme preko, tacnije zbog nedostatka vremena seme ne ispada iz tih lopatica), pa je isejavanje manje u odnosu na nastelovanu, podesenu kolicinu (par %, nije znacajno, ali da ima razlike, ima), sve zavisi od konstrukcije same sejalice.
Eh, sad sam i rekao nesto, pa i nisam nista rekao, ali je tako, treba proveriti konstrukciju sejalice, koja je u pitanju, pa sve zavisi od toga.
 
U jednom razgovoru sa osobom koja takođe nije radila sa žitnom sejalicom se pomenula mogućnost da seme iscuri pri sporom radu, da dakle mnogo više semena potroši nego pri većim-normalnim brzinama.

Još jedno od pitanja je i zagrtanje, da li bi bilo adekvatno?
 
Sve zavisi od konstrukcije.
Koristimo branu i/ili drljacu posle setve (u zavisnosti od kvaliteta pripreme), zato ne mogu nista reci u vezi zagrtanja.
 
Malo je 577 koji imaju taj pomocni cilindar,barem kod nas u okruzenju,jer obicno procure pa ih ljudi izbace. Zato sam tako napisao pa pogresio. Ali, ne pomaze njemu toliko taj pomocni cilindar (tih 100kg ni tamo ni ovamo) koliko je pumpa osteljiva na teret. Zacas pojede gumice,sto na cevi sto u pumpi,karike takodje loseg kvaliteta pa izgubi pritisak,luft u nosacima zutim kockama pa lupa ko vrag.... Jednom recju moze 577 nositi agriju ali ne treba je puniti do kraja. Znaci ~500kg semena i to je to. Ali to nije razlog da se agrija ili tako neka teza sejalica ne kupi. Drugar je takodje poceo sejati sa 560 ali ubrzo je stiglo pojacanje mtz 1025.3 i sad sa njim seje. I bogami kad naroljamo agriju toliko da ne moze zatvoriti sanduk,rujkanu bude taman.
I da,jos jedna jako bitna stavka. Visina dizanja. Kada se diskovi utegnu da sto bolje idu u zemlju,(redukovana obrada) onda na uvratinama kad podignes sejalicu diskovi se odignu od zemlje max 10-ak cm. A to je malo i postoji mogucnost da se pri okretanju negde zakace. Ako 577 ima spoljne cilindre i ako bi se pomerio granicnik visine dizanja,verujem da bi bilo puno bolje.
 
Kazite tim vlasnicima sto im odlaze gumice na cevki da promenu pumpu, nosace i cevku i nece imati problema bar 3000-5000 radnih sati. Ja sam sa 577 nosio Amazone D7 sejalicu od 3m i punu ali ona sa sve semenom nema vise od 800kg. Ovu turkinju ni ne pomisljam da zakacim za njega jer puna semena ima dosta preko 2 tone..
 
Kazite tim vlasnicima sto im odlaze gumice na cevki da promenu pumpu, nosace i cevku i nece imati problema bar 3000-5000 radnih sati. Ja sam sa 577 nosio Amazone D7 sejalicu od 3m i punu ali ona sa sve semenom nema vise od 800kg. Ovu turkinju ni ne pomisljam da zakacim za njega jer puna semena ima dosta preko 2 tone..
Koliko li ima nodet od 4m dal je može sedmica punu nositi
 
Bubu danasnje pumpe sumnjam da mogu toliko izvuci a da se bas nista ne remontuje za to vreme.... Tafe set za reparaciju sigurno ne moze.
 
u tehničkoj dokumentaciji imate uputstvo ua olt gama sijačice od 14 i 18 redi, za stari i novi tip.....
 
Nazad
Vrh