Seckalica za grane ili drobilica

Misko1996

Član
Učlanjen(a)
24 Okt 2022
Poruka
35
Lokacija
Beograd
Pozdrav ljudi, zanima me da li neko iskustva sa seckalicom za grane, mozda zna nekog ko pravi seckalicu? Pozdrav
 
Ja sam sebi napravio sjeckalicu sa spiralnim nožem. Jesam se otelio dok sam posavijao segmente spirale al je dobro ispalo. Još nažalost nije gotova, kao što se na snimku vidi uvodnik je sklepan od parčadi lima koju sam imao jer sam tražio odgovarajući ugao ulaz pa sam sjekao i provizorno zavarivao 5-6 puta, trebam da skrojim te limove kako treba pa da mi neko isiječe na plazmi, jednostavno nemam vremenada završim.

 
Pozdrav ljudi, zanima me da li neko iskustva sa seckalicom za grane, mozda zna nekog ko pravi seckalicu? Pozdrav
Moja preporuka za drobilicu koju pravi Milorad iz Novog Knezevca. Ja sam prezadovoljan kako radi i moze seckati do 8 cm debljinu grane ali da bi uradio neku koicinu bitno je da je granje na gomili i da nije zamrseno kao i da rade dvojica kako ona ne bi radila u prazno jer proguta za tri sekunde granu. Imas na yt kako radi.
 
Zanimljiva stvarcica samo malo skupa.. Vec neko vreme razmisljam da uzmem tako nesto i vidjao sam neke za oko 1000-1500e koje su izgledale solidno, ovo 2450 mi bas mnogo deluje.. Ili su cene toliko skocile u poslednjih par meseci..
 
Bila je ona jeftinija ali sam se neckao, proletos je bila 1800. Posto bih svejedno te pare dao na ugalj ona ce se brzo otplatiti. Sad se grejem na secku pa cu videti kako cu proci ove zime. Ova drobilica ima sistem bubnja umesto diska pa lepo radi i sitnije grancice. Disk hoce da provuce tanko jer grana ulazi pod uglom od 45 a na bubnju pod uglom od 90.
 
ja sam kupio isto od lika iz n.knezevca ali pre jedno 5 godina,bila 1600e bez levatora za grane jer pakujem u dzakove,ima pogon na kardan i ima i trofazni motor,tera je 539. Isto ,,voli" bar trojicu,dvojica je hrane a jedan menja ili dzakove ili lavore,i samo da su grane na gomili jer se gubi mnogo vremena dok se prevuku. Trojica lagano za dan samelju 5 kiperki jednoosovinki sa stranicama napunjene sa granama,i ispadne oko 80 dzakova od 80l od toga mozda neki manje ili vise. Vredi sve pare samo ima posla ali ostaje od drveta u sumi samo lisce,maltene totalno iskoriscenje. Mleo sam bagrem,hrast i orah najvise,do 8-9 cm grana u precniku pojede,najbolje kad su malo manje.
 
Meso za sarmu😁. Nema rada sa jaknama prslucima isl oko nje,grana se hvata na sam kraj i samo se baca pa kako je uhvati masina,nema zezanja,nema drzanja,ako padne na zemlju tek se reaguje tj podigne se pa se opet ubaci,ako se zaglavi gasim traktor i odglavljujem JA. Momci sa kojima idem da radim,sigurni,nealkoholicari,trezveni i najvaznije razumni momci,ne dajem je nikome u selu niti idem kod nekog da radim za pare da se mota oko nje,necu da odgovaram za budale.
 
Poslednja izmena:
Da li se obavezno radi na sirovo, odnosno u narednih par dana nakon sece drveta ili moze da radi i granje koje stoji tipa 2-3 meseca na gomilama i suvo je? Koliko cesto mora da se lozi, ako se na primer sipa jedan dzak za koliko ide sledece lozenje u toku prosecne zime? Generalno mislim da je dobra stvar i verujem da se za par godina isplati ulaganje..
 
Da li se obavezno radi na sirovo, odnosno u narednih par dana nakon sece drveta ili moze da radi i granje koje stoji tipa 2-3 meseca na gomilama i suvo je? Koliko cesto mora da se lozi, ako se na primer sipa jedan dzak za koliko ide sledece lozenje u toku prosecne zime? Generalno mislim da je dobra stvar i verujem da se za par godina isplati ulaganje..
Moze i suvo granje do nekih 5cm u precniku ali malo teze ide,puca kad naidje pod noz,najbolje je kad je mokro. Ja kombinujem sa panjevima koje ne mogu razbiti i zilama kojih dosta imam jer sam cistio sinore i neke parcele. Ako se zalozi odmah ujutru kad se ustane recimo oko 7h i poslednje lozenje imam oko 23h,potrosim dvoja kolica žila i jedna dobra kolica panjeva i na to dodam jos 5 do 8 dzaka ovog mlevenog,zavisno od hladnoce,a bude kad idem i do 10 dzakova. Kuca mi nema fasadnu izolaciju,grejem 100 kvadrata,temperatura je da moze u ovom momentu da se sedi u majici kratkih rukava,negde oko 21,22,23C. U vecini slucajeva se podlozi oko 16h i lozim do negde 23h,tad ga napunim i zatvorim cugove da duze drzi,tad poteosim 1 kolica zila i 5 dzaka mlevenog
 
Da li se obavezno radi na sirovo, odnosno u narednih par dana nakon sece drveta ili moze da radi i granje koje stoji tipa 2-3 meseca na gomilama i suvo je? Koliko cesto mora da se lozi, ako se na primer sipa jedan dzak za koliko ide sledece lozenje u toku prosecne zime? Generalno mislim da je dobra stvar i verujem da se za par godina isplati ulaganje..
Lozenje zavisi i od kalorije granja,vocari sam vidjao da je koriste dosta,kazu da je sljivino granje ,,najmasnije",dosta ide i granje jabuka ali je to sve sitno granje kad se orezuje i muka je da se napravi kolicina za ogrev,ako ide samo mleveno granje bez dodatog goriva mozda bi islo oko 20 dzaka dnevno ali i to zavisi od raznih faktora,blizine kotlarnice,izolovanosti cevi i kuce,kvadrature,efikasnosti kotla i trista cuda da ne nabrajam i lupam gluposti,znaju pametniji od mene kako to ide.
 
Da ok ima tu dosta faktora koji uticu, sigurno bi kombinovao sa drvetom jer mislim da bi bila bolja iskoriscenost.. A kako ga susis posle kad se secka na sirovo? Na snimku se vidi ona jedna gomila, da li sme odmah da se tako stavi na gomilu recimo preko leta, da li se osusi lepo za par meseci na gomili?
 
Da ok ima tu dosta faktora koji uticu, sigurno bi kombinovao sa drvetom jer mislim da bi bila bolja iskoriscenost.. A kako ga susis posle kad se secka na sirovo? Na snimku se vidi ona jedna gomila, da li sme odmah da se tako stavi na gomilu recimo preko leta, da li se osusi lepo za par meseci na gomili?
Sirovo drvo nisam do sad radio, ali sam radio dan posle kise koje je stajalo oko dva meseca od sece i ono mi se kuci na gomili ugrejalo kao silaza kad se upali pa sam morao da sirim na tanko da se prosusi. Ova drobilica radi bas sitno pa ne moze neka promaja da ga prosusi ali ima seckalice koje rade na komade, tu nema brige ako je na gomili. Rasheed91 je u pravu, dosta faktora ima i sve zavisi koje su ti opcije dostupne. Ako ostane sirovo na velikoj gomili ima da satrune i da izgubi toplotnu energiju.
 
Da ok ima tu dosta faktora koji uticu, sigurno bi kombinovao sa drvetom jer mislim da bi bila bolja iskoriscenost.. A kako ga susis posle kad se secka na sirovo? Na snimku se vidi ona jedna gomila, da li sme odmah da se tako stavi na gomilu recimo preko leta, da li se osusi lepo za par meseci na gomili?
Najbolje se prosusi kad se prospe neki tanak sloj aj da kazemo do 20cm po garazi ili na nekoj vetrometini,ona gomila je tek bila doneta pa sam je posle rasturao na mestu dzakova kad sam ih sklonio. Za dobro susenje su dobri i dzakovi od krompira ali ono gusce pletenje da ne ispada iz njih ali je zato i muka da se napune,bodu se grancice i kace za konac. Najlakse je napuniti posle susenja dzakove od vestaka ker grancica samo klizne u njih i iz njih,lako se manipulise sa njima,nisu teski i lakse se sipaju u kotao. Ako ga ostavis na gomili sirovog ono se zapali opasno,gore nego kad pokisne detelina,moralo bi negde da se prostre gde ti ne smeta
 
Nazad
Vrh